Pojawienie się rdzy na akcesoriach kuchennych nie jest katastrofą – to zupełnie normalny efekt niszczenia stali pod wpływem reakcji chemicznych, które zachodzą między jej powierzchnią a środowiskiem. Jednak używanie zardzewiałych przedmiotów może stać się niemożliwe – w końcu nikt z nas nie lubi żelazistego posmaku w cieście czy kanapkach. Nic straconego! Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się rdzy z akcesoriów kuchennych.

Usuwanie rdzy: sól, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona lub... Coca Cola!

Z usuwaniem rdzy najlepiej radzą sobie kwas i sól. Dlatego też, jeśli chcemy wyczyścić nóż, blachę czy foremki do ciasta ze świeżej warstwy rdzy, najlepiej jest użyć mieszanki soli kuchennej i kwasku cytrynowego. Mieszamy oba te składniki z niewielką ilością wody, do powstania gęstej zawiesiny, którą następnie nakładamy na zardzewiałą powierzchnię i zostawiamy na około pół godziny. Po upływie tego czasu dokładnie szorujemy naczynie ostrą stroną gąbki, dokładnie płuczemy i osuszamy. Jeśli nie dysponujesz kwaskiem cytrynowym, możesz zastąpić go sodą oczyszczoną. Dość nietypowym, ale bardzo skutecznym produktem usuwającym rdzę jest znana ze swoich właściwości żrących Coca Cola. Wystarczy zanurzyć w niej przedmiot ze śladami rdzy na kilka minut, a następnie dokładnie wyszorować, umyć i osuszyć. Babcinym sposobem na czyszczenie zardzewiałych akcesoriów kuchennych jest natomiast nacieranie ich posypaną cukrem pudrem połówką cebuli. Również po tym zabiegu musimy oczywiście umyć i osuszyć naczynie.

Zabezpieczanie akcesoriów kuchennych przed rdzą: tłuszcz to podstawa!

Aby zabezpieczyć nasze akcesoria kuchenne przed ponownym (lub pierwszym) pojawieniem się rdzy, musimy pokryć je cieniutką warstwą tłuszczu. Robimy to przed pierwszym użyciem (w przypadku nowo zakupionych akcesoriów) i po każdym kolejnym zastosowaniu. Najlepiej jest użyć w tym celu kawałka słoniny – porządnie smarujemy nią naczynie lub sztucieć, zostawiamy na kilka chwil, a następnie przecieramy nasmarowaną powierzchnię recznikiem papierowym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.