Domowe sposoby: jak usunąć plamy z wosku na meblach?

Chyba każdy z nas kocha nastrojowe światło palących się w domu świeczek. Jednak niewiele osób wie, jak poradzić sobie z woskowymi plamami, które powstają na przykład w wyniku przewrócenia się świecznika. To jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń mebli, jednak istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na pozbycie się plam z wosku. Podpowiadamy, jak usunąć plamy z wosku z mebli!

Świeczniki
Kompozycja ze świec modną dekoracją zimowego stołu
Kompozycja ze świec i świeczników na stoliku kawowym
Eleganckie świeczniki w stylu nowoczesnej klasyki
Świeczki na komodzie

Wbrew pozorom, pozbywanie się woskowych plam z ubrań i obrusów czy pościeli to dość łatwe zadanie. Dużo trudniejsze jest usuwanie tego typu zabrudzeń z mebli. Jednak nie jest to niemożliwe! Istnieje kilka domowych sposobów na wyczyszczenie ubrudzonych woskiem elementów wyposażenia wnętrz!

Usuwanie wosku: na zimno i na ciepło

Zabrudzone woskiem meble drewniane lub plastikowe o twardej, płaskiej powierzchni (stoły, komody, parapety) czyścimy dopiero wtedy, gdy woskowa plama jest już zupełnie zaschnięta (twarda i krucha), nie wcześniej. Warto obłożyć plamę umieszczonymi w plastikowym worku kostkami lodu i pozostawić na około 5 minut, by przyspieszyć proces zastygania wosku. Po tym czasie możemy przystąpić do zeskrobywania plamy. Robimy to delikatnie, przy pomocy zawiniętego w cienką szmatkę noża o gładkim ostrzu. Gdy cały wosk zostanie już zeskrobany, ścieramy tłuste ślady po nim czystą, suchą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło lub mydliny i czyścimy, aż całkowicie zniknie. Również obicia tapicerskie foteli, kanap i krzeseł należy w pierwszej kolejności obłożyć kostkami lodu. Następnie zdrapujemy, a najlepiej ściągamy z tkaniny warstwę wosku, uważając, by nie wcierać go w materiał. Tłustą plamę usuwamy przy pomocy bibułki, kartki papieru albo przeznaczonej do wyrzucenia serwetki i żelazka. By to zrobić, przykładamy do plamy papier lub szmatkę i zaprasowujemy ustawionym na odpowiednią temperaturę żelazkiem, do momentu, w którym na papierze czy materiale przestaną pojawiać się woskowe ślady. Ewentualne pozostałości po plamie czyścimy nasączoną mydłem lub płynem do mycia naczyń gąbką. Jeśli świeczka ubrudziła nasz dywan, możemy potraktować zaschniętą już plamę spirytusem, który sprawi, że wosk szybko się wykruszy. Alternatywą jest zastosowanie sposobu z kostkami lodu lub zabiegu z użyciem żelazka.

 Jak usunąć plamy z wosku na meblach

Fot. Thinkstockphotos.com

Więcej inspiracji:

NIE PRZEGAP

Ocena: 4
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, materiały prasowe House & More

POLECANE ARTYKUŁY