Czasami drobne zmiany w kuchni potrafią zmienić jej wystrój. W zrób to sam podpowiadamy jak odnowić blat kuchenny. Odnawianie blatu nie jest bardzo trudne ani kosztowne, można je wykonać samodzielnie.

Zrób to sam: jak odnowić blat drewniany

Odnawiamy stary blat drewniany: jeśli mamy blat drewniany wystarczy go odnowić lub tylko odświeżyć. Blat drewniany, jeżeli był polakierowany, trzeba przeszlifować, używając szlifierki oscylacyjnej i papieru ściernego o uziarnieniu 120. Jeśli chcemy odnowić blat zaolejowany, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym. Starą powłokę należy usunąć, a następnie zaolejować lub polakierować lakierem wodnym.

Zrób to sam: jak odnowić blat kamienny

Jak odnowić blat kamienny: blat kamienny można również przeszlifować i uzupełnić ubytki masą szpachlową do renowacji kamienia.

Czy można odnowić blat z płyty wiórowej

Nie warto odnawiać blatu z płyty wiórowej pokrytej laminatem, lepiej wymienić go na nowy. Blaty z płyty MDF, które ze względu na możliwość nadawania dowolnych kształtów i frezowania brzegów były bardzo popularne w ostatnich dwóch dekadach, są również trudne do naprawy. Jeśli chcemy jednak taki blat odnowić, a nie jest on mocno zniszczony, można go np. przemalować, ale jeśli ma dużo ubytków, najlepiej go wymienić na nowy. Czasami, gdy blat jest w nienaruszonym stanie, a odkleiły się jedynie listwy zabezpieczające jego krawędzie, wystarczy tylko ich wymiana.

Kupujemy blat kuchenny

Kupujemy nowy blat kuchenny: zrób to sam. Najtańsze i łatwe w montażu są blaty z płyt drewnopochodnych pokryte laminatem HPL (wielowarstwową mocno sprasowaną powłoką dodatkowo zabezpieczoną żywicami melaminowymi). Popularne są blaty kuchenne o grubości 36 mm składające się z dwóch płyt grubości 18 mm, między którymi znajdują się elementy wzmacniające konstrukcję. Prawie dwukrotnie droższe są blaty kuchenne grubości 74 cm. Nowoczesne blaty pokryte laminatem HPL są odporne na zniszczenia i działanie wilgoci. Warto zwrócić uwagę, czy blat został dodatkowo pokryty od spodu folią przeciwprężną, która poprawia jego trwałość. Dostępne też są blaty HPL z powłoką antybakteryjną. Podobne właściwości co blaty kuchenne laminowane mają blaty z płyty MDF, ale są znacznie droższe i nie tak bogate wzorniczo jak laminowane. Nowy blat kuchenny trzeba przyciąć do właściwych wymiarów, a także wyciąć w nim otwór na zlewozmywak. Taką usługę proponują w tej chwili wszystkie markety budowlane i sklepy z meblami kuchennymi.