Przed zrywaniem tapety powinniśmy zadbać, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie. Ponieważ do usuwania tapety będziemy używać częściowo wody, warto wyłączyć prąd lub zabezpieczyć gniazdka i przełączniki przed zamoczeniem. W czasie zrywania tapet będzie się brudziło, dlatego meble i małe przedmioty powinniśmy wynieść z pomieszczenia lub szczelnie okryć folią. Pamiętajmy, że ścianę po zerwaniu tapety musimy umyć, aby usunąć pozostały na niej klej. Zrób to sam: usuwamy tapetę!

Usuwanie tapety na sucho

Jest to najtrudniejszy sposób na usunięcie tapety – pracochłonny i ciężki. Zaczynając od wybranego rogu podwadzamy tapetę szpachelką i zeskrobujemy. Należy tutaj uważać, aby szpachelka nie uszkodzić zbytnio ściany, bo gdy już usuniemy tapetę, po „zeskrobaniu” zostaną brzydkie wcięcia na ścianie.

Usuwamy tapetę na mokro – czysta woda

Tapetę na mokro możemy usunąć na dwa sposoby. Pierwszy – należy mokrą gąbką nasmarować tapetę, najlepiej kilkakrotnie i poczekać, aż namięknie. Drugi sposób na usunięcie tapety jest prostszy. Wlewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, pryskamy dwukrotnie na tapetę i czekamy około 10-15 minut. Po upływie tego czasu podważamy róg tapety, która powinna już bez problemu odejść od ściany. Jeśli się to nie udaje, powtórzmy namaczanie jeszcze raz.

Sprawdź też:

Tapetowanie ścian: jak położyć tapetę - instrukcja kładzenia tapety krok po kroku [WIDEO] >>>

Tapetowanie ścian: przygotowanie tapety i kleju [WIDEO] >>>

Jak przygotować ściany do tapetowania? >>>

Domowe sposoby na zrywanie tapety

Skutecznym sposobem jest pokrycie tapety wodą z octem. W butelce ze spryskiwaczem, albo w wiadrze, przygotujmy letnią wodę w proporcji pół na pół z octem. Następnie spryskajmy nią ścianę lub zmoczmy gąbką. Poczekajmy około 20 minut. Woda z octem przyspieszy i ułatwi zerwanie tapety ze ściany.

Specjalistyczne usuwanie tapet

Profesjonalnym sposobem usunięcia tapety będzie użycie do tego celu specjalistycznego roztworu do usuwania tapet. Kupimy go w sklepach z artykułami malarskimi. Należy go nałożyć na tapetę według instrukcji, a następnie ją zerwać ze ściany.

Resztki tapety na ścianie możemy jeszcze raz namoczyć i usunąć szpachelką. Po umyciu ściany może się okazać, że pozostały na niej ślady zrywania. Ubytki na ścianie wypełnimy masą szpachlową.