Zrób to sam: jak zrobić składany stół w pokoju

W zrób to sam pomysł do małych mieszkań. Zobacz, jak zrobić stół składany, który nie zajmuje dużo miejsca. Stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go zaaranżować, by nie zajął wiele miejsca?

Galeria pod stołem
Galeria pod stołem
Galeria pod stołem
Galeria pod stołem
Galeria pod stołem
Potrzebne materiały
  • fornirowana płyta MDF, gr. 1,8 cm, wym. 150x90 cm (1 szt.), wym. 130x10 cm (2 szt.),  wym. 90x20 cm (1 szt.), wym. 70x20 cm (1 szt.),
  • klej Pattex Express,
  • wkręty do drewna, wym. 3,5x30 i 3,5x16 mm,
  • szpachla akrylowa uniwersalna,
  • zawiasy, zasuwki,
  • papier ścierny,
  • farba akrylowa do drewna

Trudno wyobrazić sobie pokój dzienny bez stołu. Oferta rynkowa dotycząca stołów jest wprawdzie bogata, ale w niewielkim mieszkaniu  wkomponowanie standardowego stołu nie jest łatwe. Jeśli masz bardzo mało miejsca, wygodnym rozwiązaniem będzie stół składany. Pokazujemy w zrób to sam jak go zrobić.

Stół składany: zrób to sam

Proponujemy zrobienie funkcjonalnego stołu, który nie zajmie wiele miejsca. Jego wygląd trzeba dopasować do wystroju pokoju i znadujących się już w nim mebli. W naszej propozycji gładkie płaszczyzny prostych, geometrycznych elementów - blatu, półek oraz szafki - nadają całej kompozycji dosyć surowy charakter. Miękkość wnoszą akcesoria z naturalnych materiałów w ciepłych barwach - rattanowy fotel, zasłony z grubej tkaniny i abażur z aksamitnych tasiemek.
Stylistka miesięcznika "M jak mieszkanie", Justyna Sławecka, zaaranżowała więc fragment pokoju, w którym zmieścił się wykonany na wymiar, składany stół. Jego podporę stanowi stolik kawowy. Duży blat wykonano z fornirowanej płyty MDF, pomalowanej od spodu na biało. Po podniesieniu blatu na ścianę widoczna staje się, umocowany pod nim obraz w ramie. Na co dzień ukryty pod stołem, staje się centralnym punktem domowej galerii. Na tle różowej ściany, wraz z półkami tworzy spójną, uporządkowaną kompozycję. Półki mają istotną funkcję konstrukcyjną - na górnych znajdują się niewielkie blokady, które utrzymują blat, gdy jest złożony. W galerii zdjęć prezentujemy instrukcję jak zrobić prezentowany na zdjęciu składany stół: krok po kroku.

Sprawdź: renowacja mebli >>>

 

 Galeria pod stołem

Fot. Marcin Czechowicz

Ocena: 1,5
Tekst: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY