W Zrób to sam podpowiadamy, jak zaprojektować wygodne i funkcjonalne siedzisko pod oknem. Budowę schowków - siedziska - należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia przestrzeni i w zależności od jej rozmiarów podjęcia decyzji o sposobie jej wykorzystania. Jeżeli ściany przy oknie nie mają skosów i siedząc możemy się o nie oprzeć, wystarczy głębokość zabudowy ok. 40-50 cm i wysokość ok. 45 cm (należy wziąć poprawkę na swój wzrost i przyzwyczajenia). Jeśli mamy dość przestrzeni warto powiększyć głębokość do 60 cm co umożliwi przy prostych ścianach wygodne siedzenie z uniesionymi nogami bokiem do okna, a nadal nie będzie problemów z wyciąganiem rzeczy ze schowków czy otworzeniem okna.

Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć szerokość siedziska, aby zniwelować uciążliwość skosów (patrz zdjęcie) należy liczyć się z trudnościami z dostępem do wnętrza szafek. W naszym Zrób to sam ważna jest też wysokość parapetu - jeżeli niewiele się różni od zaplanowanej wysokości siedziska warto to ujednolicić i stworzyć jedną powierzchnię. Parapet zlokalizowany dużo wyżej można wykorzystać na szerokości rzadziej otwieranego skrzydła jako rodzaj pomocniczego blatu/półki. Gdyby zależało nam przy standardowym (wysokim) parapecie na dużej pojemności szafek możemy wykonać je do wysokości parapetu, a wejście na to siedzisko zaprojektować jako np. przesuwny kubik-stopień.

Zrób to sam: wykonanie siedziska/schowka pod oknem

Po podjęciu wszystkich decyzji projektowych przystępujemy do wykonania schowków ze Zrób to sam. Zabudowę najprościej wykonać z gotowych szafek lub gotowych korpusów meblowych z dobranymi drzwiczkami, różnice w szerokości zabudowy i wnęki należy wypełnić blendami. Można też samemu zbudować od początku konstrukcję z płyt meblowych. Całość w obu przypadkach przykrywamy dociętym na wymiar i dobrze zamocowanym blatem. Warto uszczelnić styki ze ścianami akrylem, przy oknie elastycznym silikonem lub listwami wykończeniowymi. Ważne, żeby uchwyty nie wystawały - nie będziemy się o nie uderzać siedząc, można np. zastosować drzwiczki do szafek bezuchwytowe (dociskowy system otwierania tzw. "click-clack” lub „push to open”) lub z podciętymi chwytami.

Na wierzch blatu warto przewidzieć miękkie podłoże np. obszytą materiałem przyciętą na wymiar gąbkę lub zszyte gotowe poduszki. Trzeba je przymocować do blatu tak, żeby się nie przesuwały, ale jednocześnie łatwo można było je zdjąć pokrycia do prania. W tym celu dobrze sprawdzi się mocowanie samoprzylepnymi rzepami. Musimy pamiętać także, żeby zachować możliwość swobodnego otwierania okna. Do jego zasłaniania lepiej sprawdzi się i mniej miejsca zabierze roleta lub żaluzja niż tradycyjna firanka czy zasłony. Ściana w miejscu oparcia powinna być pokryta zmywalną farbą lub tapetą, a dodatkowe poduszki umożliwią nam wygodne podparcie dla pleców.
 
Takie siedzisko przy oknie oprócz zapewnienia miejsca relaksu może służyć również jako kącik biblioteczny, miejsce do czytania. Powinno być wówczas dobrze oświetlone - oprócz światła dziennego i górnego warto przewidzieć lampkę ścienną z regulowanym wysięgiem (uwaga! punkt zamocowania oświetlenia należy tak zaplanować aby nie było kolizji podczas otwierania okna). Dobrze także jeśli w pobliżu zapewnimy gniazdko elektryczne - przyda się ono przy korzystaniu z laptopa.