Zrób to sam. Jak zrobić spiżarkę z wnęki

Mała, niewykorzystana wnęka to świetne miejsce na spiżarkę. W zrób to sam podpowiadamy, jak zrobić spiżarkę z wnęki. Wystarczy zamontować w niej kilka półek oraz dorobić drzwi, a zyskamy miejsce do przechowywania żywności albo garnków. Robimy spiżarkę z wnęki: instrukcja krok po kroku.

Jak zrobić spiżarkę z wnęki - krok 1
Jak zrobić spiżarkę z wnęki - krok 2
Jak zrobić spiżarkę z wnęki - krok 3
Jak zrobić spiżarkę z wnęki - krok 4
Jak zrobić spiżarkę z wnęki - krok 5

Duże fragmenty korytarza lub garderoby najczęściej zabudowujemy szafą z przesuwnymi drzwiami. Co jednak zrobić z małą, niewykorzystaną wnęką? Najprościej zamontować w niej kilka półek i dorobić skrzydło drzwiowe. Wnęka świetnie nadaje się do tego, by zrobić w niej spiżarkę. W cyklu zrób to sam pokazujemy krok po kroku, jak zrobić spiżarkę z wnęki.

Jak zrobić spiżarkę z wnęki: Potrzebne narzędzia:

  • miarka
  • wiertarko-wkrętarka (w razie potrzeby młotowiertarka z udarem pneumatycznym)
  • poziomnica
  • ołówek

Spiżarka we wnęce: wybieramy drzwi

Skrzydło drzwiowe do spiżarki wnękowej powinno być solidne. Można je zawiesić na dwóch, a gdy jest cięższe – na trzech zawiasach. Dobrze, gdy jest dopasowane stylem i wyglądem do reszty pomieszczenia. Jeśli spiżarka ma być w kuchni, najkorzystniej będzie zamówić drzwi w firmie, która dostarczyła meble. Zrobi ona skrzydło z takiego samego materiału jak drzwiczki od szafek. Można też zamówić drzwi w zakładzie stolarskim na konkretny wymiar i z odpowiedniego materiału. Czasem pasujące wymiarami do naszej wnęki skrzydło uda się znaleźć w markecie budowlanym. Oprócz skrzydła potrzebna też będzie ościeżnica. Funkcję tę dobrze spełnią listwy grubości 2 cm, wycięte z tego samego materiału, z którego będzie skrzydło.

Spiżarka z wnęki: półki

Gdy znamy długość i szerokość potrzebnych półek, udajemy się do któregoś z marketów budowlano-wykończeniowych i wybieramy płytę fornirowaną lub MDF. Na miejscu pracownicy wytną z niej odpowiedniego rozmiaru półki i okleją ich podłużne krawędzie. Półki można też zrobić samemu z szerokich desek, docinając je piłą na odpowiednie odcinki. Później trzeba tylko przeszlifować papierem ściernym krawędzie i ewentualnie pomalować lakierem lub lakierobejcą.

Ocena: 0
Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: Photos.com, Jan Wajszczuk Źródło: Łatwe majsterkowanie

POLECANE ARTYKUŁY