Jak samodzielnie odnowić stare tapicerowane krzesło? Wymiana starej tapicerki samodzielnie w domu nie stanowi już tajemnic. Z naszym instruktażem WIDEO samodzielnie KROK PO KROKU wymienisz starą tapicerkę w odnawianym krześle i zyskasz nowy design w swoim wnętrzu!

Jak wymienić tapicerkę w krześle: MATERIAŁY

Przed samodzielną wymianą tapicerki należy się odpowiednio przygotować. Materiały, bez których nie możesz się obyć wymieniając starą tapicerkę krzesła w domu, to:

- materiał obiciowy w wybranym wzorze ( np. w pepitkę),
- zszywacz tapicerski (tzw. taper),
- śrubokręt,
- kombinerki,
- gruba igła i nici.

Czytaj też: Woskowanie mebli drewnianych KROK PO KROKU >>>

Jak wymienić tapicerkę w krześle: KROK PO KROKU

KROK 1

Zdemontuj oparcie i siedzisko. Powoli i precyzyjnie (tak, by nie uszkodzić struktury odnawianego krzesła, podważając śrubokrętem usuwaj mocowania starego materiału tapicerskiego. Delikatnie zdejmij materiał z przestrzeni siedziska i oparcia.

KROK 2

Odmierz odpowiednią ilość materiału, przykładając zdjęty z krzesła odcinek materiału do nowej tkaniny. Zostawiając pewien margines, wytnij wzdłuż szablonu odpowiednią ilość nowego materiału tapicerskiego.

KROK 3

Jeżeli wypełnienie siedziska nie jest bardzo zniszczone, pozostaw je. Jeśli jest zjałczałe, wymień na nowy wypełniacz tapicerski o zbliżonej grubości (do kupienia w marketach budowlanych i zakładach tapicerskich). Po przyłorzeniu siedziska do lewej strony wyciętego kawałka materiału tapicerskiego, równomiernie rozłóż i wyrównaj tkaninę pod nim. Jeśli tkanina ma wyraźny, graficzny wzór, postaraj się ułożyć go bardzo precyzyjnie. Zaginaj przeciwległe boki materiału i stopniowo, sprawdzając na bieżąco naprężenie i układ materiału na siedzisku, przymocuj poły za pomocą tapera. 

KROK 4

Gdy wszystkie cztery boki materiału tapicerskiego zostały przymocowane do siedziska taperem, pora na narożniki. Nożyczkami do materiału odetnij nadmiar tkaniny, delikatnie zaokrąglając narożnik i pozostawiając pewien margines. Następnie zagnij zaokrąglony fragment materiału w narożniku do środka i udrapuj metodą na zakładkę pożądany kształt, dokładnie naciągając i wyrównując mocowany materiał. Na każdym etapie naciągnięcia materiału pomóż sobie taperem, przytwierdzając tkaninę fragmentarycznie do siedziska.

KROK 5

Analogicznie postąp z oparciem odnawianego krzesła, mocując jednak materiał nie do czterech, a do trzech boków oparcia. Jeden z szerszych boków pozostaw do zszycia (w miejscu skierowanym do siedziska po zamontowaniu). Rogi materiału przy ostatnim boku natnij - ułatwi Ci to ostateczne naciągnięcie materiału i poprawę ewentualnych nierówności. Zawiń wystającą część materiału przy czwartym boku do wewnątrz i przymocuj na środku taperem.

KROK 6

Do ostatecznego wykończenia tapicerki oparcia odnawianego krzesła potrzebować będziesz grubej igły i nitki. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i ściegiem krytym zeszyj ręcznie skrajne boki materiału. Teraz wystarczy już tylko przymocować nową odsłonę siedziska i oparcia do odświeżonej ramy krzeseł. Gotowe!

Obejrzyj WIDEO instrukcję: Jak wymienić tapicerkę w krześle KROK PO KROKU