Stolik z pnia drzewa: zrób to sam. Pieńki - tanie meble w stylu eko

W zrób to sam pokazujemy jak z pnia drzewa zrobić stolik lub siedzisko, stołek. Pomysłowe tanie meble z pieńków są zabawne, efektowne i wprowadzają do wnętrz klimat eko. Salon z tak urządzonym kącikiem wypoczynkowym będzie miły miejsce spotkań z przyjaciółmi. Zrób to sam!

Tanie meble. Stołki z pieńków
Tanie meble. Stołek
Tanie meble. Stołek
Tanie meble. Stołek
Tanie meble. Stołek

Lubimy we wnętrzach przedmioty z naturalnych materiałów. Wiklinowe dodatki, łodygi bambusa wykorzystywane do zrobienia półek, parawanów, czy wieszaków, plastry drewna w roli podkładek lub tacy.

Sprawdź też: szkodniki drewna - objawy, zwalczanie, zabezpieczenie mebli >>>

Wśród designerskich dodatków można znaleźć wiele mebli inspirowanych naturą i gadżetów w stylu ekologicznym, przykładowo pieńki stoliki w stalowej otulinie ze studia Malafor to już klasyk nagradzany w Polsce i na świecie. W cyklu zrób to sam przedstawiamy pomysł na stolik kawowy lub stołek, które można zrobić z pnia drzewa. Takie drewniany pień może też służyć jako kwietnik, czy półka na kosmetyki. Jego wykonanie nie jest pracochłonne i dość tanie. Pieńki można kupić w tartaku lub w punktach sprzedaży drewna kominkowego.

Stolik z pnia drewna: potrzebne materiały

  • pieniek - pieńki okorowane i oszlifowane to koszt ok. 60 zł/szt.
  • pieniek zwykły - ok. 10 zł/szt.
  • podkładowa farba do drewna
  • lakier do drewna półmatowy
  • filc
  • sznurki
  • watolina
  • papier ścierny
  • cyrkiel
  • pędzel

Jak zrobić stolik z drewnianego pieńka: instrukcja 

Stołek z pieńka? Czemu nie! Takie pomysłowe meble można wykonać lub odnowić samodzielnie. Do zrobienia stołka oprócz pnia drewna wystarczy przyjazny filc, sznurek lub farba - za ich pomocą pieniek awansuje na mebel. Ale to tylko zachęta do stworzenia innych wariantów mebli. Obok inwencji ważna jest dyscyplina estetyczna: trzymaj się wybranej linii kolorystycznej (harmonizującej z wnętrzem) i pamiętaj, że atuty drewna to jego usłojenie i kora, niech więc meble twojego projektu ich nie ukrywają, lecz eksponują. Stołek z pieńka: zrób to sam. 

Nasza rada: podstawy pieńków przetrzyj papierem ściernym, oczyść i podklej (klej termiczny w pistolecie, ok. 34 zł) filcem, by nie rysowały podłogi.

Galerie zdjęć: inspiracje na wykorzystanie drewna

Grube gałęzkie, pieńki, plastry drewna - dużo elementów pojawia się we współczesnym designie. W aranżacji wnętrz wykorzystywane jest też drewno z odzysku. Obejrzy galerie zdjęć - inspiracje na naturalne materiały we wnętrzach w stylu eko.

Ocena: 5
Tekst: Dorota Jaworska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY