Przytulne siedzisko pod oknem - ZRÓB TO SAM

2022-04-16 10:55

Siedzisko pod oknem to niezwykle modne, ale też proste rozwiązanie, dzięki któremu każde pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przytulnego i cieplejszego. Jeśli mamy niezagospodarowane miejsce pod oknem, warto w nim zaaranżować parapet do siedzenia. W Zrób to sam podpowiadamy, jak zrobić siedzisko pod oknem!

siedzisko pod oknem
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Siedzisko pod oknem - wykonanie
  2. Dekoracje okna - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

W Zrób to sam podpowiadamy, jak zaprojektować wygodne i funkcjonalne siedzisko na parapecie. Budowę schowków - siedziska - należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia przestrzeni i, w zależności od jej rozmiarów, podjęcia decyzji o sposobie jej wykorzystania. Jeżeli ściany przy oknie nie mają skosów i siedząc możemy się o nie oprzeć, wystarczy głębokość zabudowy ok. 40-50 cm i wysokość ok. 45 cm (należy wziąć poprawkę na swój wzrost i przyzwyczajenia). Jeśli mamy dość przestrzeni, warto powiększyć głębokość do 60 cm, co umożliwi przy prostych ścianach wygodne siedzisko na parapet z uniesionymi nogami bokiem do okna, a nadal nie będzie problemów z wyciąganiem rzeczy ze schowków czy jego otworzeniem.

Chcąc jeszcze bardziej zwiększyć szerokość siedziska, aby zniwelować uciążliwość skosów, należy liczyć się z trudnościami z dostępem do wnętrza szafek. W naszym Zrób to sam ważnym jest też jak wysoki jest sam parapet - jeżeli niewiele się różni od zaplanowanej wysokości siedziska warto to ujednolicić i stworzyć jedną powierzchnię. Parapet do siedzenia zlokalizowany dużo wyżej może być wykorzystany na szerokości rzadziej otwieranego skrzydła jako pomocniczy blat czy półka. Gdyby zależało nam przy standardowym (wysokim) parapecie na dużej pojemności szafek, możemy wykonać je do wysokości parapetu, a wejście na siedzisko pod okno zaprojektować jako np. przesuwny kubik-stopień.

Czytaj też: Wystrój okien: pomysły na dekoracje okna. Porady, zdjęcia, inspiracje

Siedzisko pod oknem - wykonanie

Po podjęciu wszystkich decyzji projektowych co do tego, jak ma wyglądać nasze siedzisko pod okno, przystępujemy do wykonania schowków. Zabudowę najprościej wykonać z gotowych szafek lub gotowych korpusów meblowych z dobranymi drzwiczkami - różnice w szerokości zabudowy i wnęki należy wypełnić blendami. Można też samemu zbudować od początku konstrukcję z płyt meblowych. Całość w obu przypadkach przykrywamy dociętym na wymiar i dobrze zamocowanym blatem. Warto uszczelnić styki ze ścianami akrylem, przy oknie elastycznym silikonem - możemy też wykorzystać zwykłe listwy. Wykonując siedzisko pod oknem ważnym jest, żeby uchwyty do szafek nie wystawały - nie będziemy się o nie uderzać siedząc, można np. zastosować drzwiczki do szafek bezuchwytowe (dociskowy system otwierania tzw. "click-clack” lub „push to open”) lub z podciętymi chwytami.

Na wierzch blatu warto przewidzieć miękkie podłoże np. obszytą materiałem przyciętą na wymiar gąbkę lub zszyte gotowe dekoracyjne poduszki. Trzeba je przymocować do blatu tak, żeby się nie przesuwały, ale jednocześnie łatwo można było je zdjąć pokrycia do prania. W tym celu dobrze sprawdzi się mocowanie samoprzylepnymi rzepami. Musimy pamiętać także, aby siedzisko na parapet umożliwiało swobodne otwieranie okna. Do jego zasłaniania lepiej sprawdzi się i mniej miejsca zabierze roleta lub żaluzje niż tradycyjne firanki czy zasłony. Ściana w miejscu oparcia powinna być pokryta zmywalną farbą lub tapetą, a dodatkowe poduszki umożliwią nam wygodne podparcie dla pleców. Taki parapet do siedzenia oprócz zapewnienia miejsca relaksu może służyć również jako kącik biblioteczny, miejsce do czytania. Powinno być wówczas dobrze oświetlone - oprócz światła dziennego i górnego warto przewidzieć lampkę ścienną z regulowanym wysięgiem (uwaga! punkt zamocowania oświetlenia należy tak zaplanować, aby nie było kolizji podczas otwierania okna). Dobrze także jeśli w pobliżu zapewnimy gniazdko elektryczne - przyda się ono przy korzystaniu z laptopa.

Zobacz też: Przytulny salon w stylu skandynawskim

Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Dekoracje okna - ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz inspirujące aranżacje okien w galeriach zamieszczonych poniżej!

Jak uszyć pokrowiec na krzesło