Metody postarzania mebli - patynowanie drewna i bielenie mebli

2023-03-27 16:01

Sposobów na postarzanie mebli i elementów drewnianych jest kilka. Na czym polega patynowanie mebli a czym jest bielenie mebli? Czy możemy samodzielnie podjąć się patynowania mebli drewnianych? Jak przygotować mebel przed patynowaniem? Co należy wiedzieć o sposobach patynowania mebli drewnianych, jakie mamy możliwości i z czego możemy skorzystać? Sprawdź koniecznie jakie są najpopularniejsze metody patynowania mebli drewnianych i wybierz formę, którą będziesz mógł samodzielnie przetestować w domu!

Postarzanie mebli
Autor: Halfpoint/Getty Images

Spis treści

  1. Najpopularniejsze metody postarzania mebli drewnianych!
  2. Postarzanie drewna - metoda transparentnych warstw
  3. Postarzanie mebli - metoda shabby chic
  4. Patynowanie mebli - przecierki na kolorowo
  5. Patynowanie mebli - metoda na szwedzki błękit
  6. Postarzanie drewna farbą kredową
  7. Patynowanie mebli metodą decoupage
  8. Profesjonalna metoda patynowania mebli drewnianych
  9. Najciekawsze metody postarzania mebli drewnianych! GALERIA ZDJĘĆ
  10. Więcej inspiracji - GALERIE ZDJĘĆ

Meble drewniane mają tę przewagę nad meblami z płyt wiórowych, że w sposób dowolny i samodzielny zmieniać możemy rodzaj ich wykończenia. Jednym ze sposobów zmiany wykończenia mebla drewnianego jest jego spatynowanie. Co dokładnie przez to rozumiemy?

Patynowanie mebli oznacza dodawanie im cech dawności i uszlachetnianie drewna za pomocą różnych technik patynowania i nakładania w odpowiedniej kolejności wybranych warstw malarskich. Patynowanie mebla może zupełnie odmienić jego charakter, pomóc dopasować mebel do wybranej stylistyki wnętrza czy po prostu odświeżyć jego wygląd i zapewnić wyższą odporność na czynniki zewnętrzne.

I tak, jeśli znudził nam się surowy, „drewniany” kolor naszych mebli lub zmieniliśmy styl wnętrza (na glamour, eklektyczny lub retro) i chcielibyśmy dopasować stary mebel do nowej stylistyki, patynowanie jest znakomitym tego rozwiązaniem!

Patynowanie mebli: przygotowanie mebla drewnianego przed patynowaniem

Proces patynowania mebla drewnianego najlepiej rozpocząć od odpowiedniego przygotowania mebla do kolejnych prac. Do uzyskania najlepszego efektu patynowania, prace postarzania mebla przeprowadzać powinniśmy na drewnie surowym, najlepiej litym. Stąd jeśli na meblu znajduje się jakakolwiek warstwa malarska (lakier, bejca, lakierobejca, wosk, olej, farba i inne) musimy ją usunąć. Jest to czynnik niezbędny, który umożliwi wniknięcie patyny w strukturę drewna i pozwoli na jej prawidłowe i trwałe wyeksponowanie.

Warstwy farb i lakierów najlepiej usunąć za pomocą dedykowanego danej warstwie malarskiej preparatu do usuwania powłok lakierniczych. Po nałożeniu na mebel preparatu i jego wyschnięciu spulchniona warstwę malarską podważamy szpachelką. Trwalsze pozostałości farby czy lakieru wystarczy lekko przeszlifować papierem ściernym.

Zacząć powinniśmy od przeszlifowania gładkich powierzchni mebla papierem ściernym o gradacji ok. 150-200. Następnie przetrzeć mebel lekko wilgotną szmatką bawełnianą, aby go dokładnie odpylić i wytrzeć z kurzu. Na koniec sprawdzamy, czy mebel nie nosi znamion żadnych tłustych czy żywicznych plam.

W ostatnim kroku przygotowania mebla do procesu patynowania przecieramy mebel drewniany benzyną ekstrakcyjną i delikatnie watą stalową, by podkreślić charakterystyczny rysunek usłojenia drewna. Dla uzyskania bardziej spektakularnego efektu patyny nowego mebla z litego drewna, przetarć możemy dokonać za pomocą drucianej szczotki.

Postarzanie mebli
Autor: Getty Images

Najpopularniejsze metody postarzania mebli drewnianych!

Po wstępnym przygotowaniu mebla drewnianego do dalszych prac patynowania, stajemy przed wyborem: którą metodę postarzania mebla wybrać? Jeśli obawiamy się swoich umiejętności, zacznijmy od metody najprostszej. Jedną z nich jest z pewnością rustykalne bielenie mebli, swoim wyglądem przypominające meble w stylu shabby chic.

Postarzanie drewna - metoda transparentnych warstw

Przygotowaną wcześniej powierzchnię mebla drewnianego bejcujemy na kolor ciemny (np. orzech). Bejcę nakładamy cienką warstwą za pomocą pakuły zrobionej z bawełnianej ściereczki i waty. Gdy warstwa bejcy dokładnie wyschnie, szerokim pędzlem nanosimy podkład, który zaimpregnuje nasz postarzany mebel. Przedostatnią warstwą postarzającą (czyniącą spektakularny efekt) będzie warstwa białego wosku do drewna. Wcieramy go w mebel energicznymi ruchami wzdłuż usłojenia drewna, za pomocą bawełnianej pakuły, starając się jak najdokładniej wypełnić woskiem wszelkie szczeliny czy bruzdy powstałe w drewnie. Jasny kolor wosku intrygująco kontrastuje z ciemną bejcą spodniej warstwy, która przebija się spod woskowej powłoki. Im grubsza warstwa wosku, tym efekt bardziej zamglony. Jednak trzeba uważać, by nie przesadzić – zbyt gruba warstwa wosku uniemożliwi wygodne korzystanie z mebla. Ostatnią warstwę stanowić powinien wosk bezbarwny, nakładany ściereczką z waty stalowej. W ten sposób wydobędziemy głębię spodniej warstwy orzechowej bejcy. Efekt finalny przypomina postarzający, nieco niedbały z zamierzenia, zabieg patynowania mebla drewnianego. Zanim tak spatynowany mebel trafi do użytku, odstaw go na kilka godzin w przewiewne i suche miejsce.

Zobacz WIDEO: woskowanie mebli drewnianych

Postarzanie mebli - metoda shabby chic

Aby spatynować meble metodą shabby chic, tak popularną we wnętrzach w stylu skandynawskim, potrzebować będziemy nieco więcej cierpliwości i estetycznego wyczucia. Po uprzednim przygotowaniu mebla do prac z patyną, ciemniejszą farbą do drewna malujemy ranty i krawędzie mebla oraz wystające elementy rzeźbiarskie (aplikacje, cokoliki, drewniane uchwyty itp.). Następnie cały mebel pokrywamy białą bądź jasną, pastelową farbą do drewna. Gdy jasna warstwa malarska dokładnie wyschnie, drobnoziarnistym papierem ściernym (ok. 200 - 250) delikatnie przecieramy fragmenty drewnianego mebla, gdzie uprzednio położyliśmy ciemną bejcę. Nierównomierne, lekko niedbałe przetarcia pozwolą na uzyskanie przyjemnej i estetycznej, delikatnej patyny „starego mebla”.

Patynowanie mebli - przecierki na kolorowo

Kolorowe przecierki na współczesnych meblach drewnianych, cieszą się niezwykłą popularnością (zwłaszcza w pokojach dziecięcych). Odświeżony i spatynowany bowiem w ten sposób współczesny mebel drewniany stanowić może niebanalną i kolorową dekorację wnętrza, dopasowaną do koloru ulubionej tapety czy... pluszaka. Najszybszą metodą na kolorowe przecierki mebli drewnianych, jest użycie farb akrylowych. Metoda postępowania jest podobna, jak w przypadku metody shabby chic: ciemniejszym kolorem pokrywamy krawędzie mebla, a po jego wyschnięciu malujemy cały mebel wybranym kolorem jaśniejszym (np. kremowym, pistacjowym). Po wyschnięciu farby delikatnie przecieramy papierem ściernym o wysokiej gradacji miejsca, w których wcześniej położyliśmy ciemniejszy kolor farby. Stopniując przetarcia możemy na bieżąco, w trakcie prac, decydować o stopniu patyny, jaką chcemy uzyskać (drobne przetarcia – drobna patyna). Skorzystać możemy także z farb dedykowanych takim czynnościom, np. transparentnych farb do drewna, past barwiących czy podbarwianych lakierobejc.

Zobacz WIDEO: wzmacniamy konstrukcję mebla

Patynowanie mebli - metoda na szwedzki błękit

„Szwedzki błękit” to kolor półcieni, w którym odcień niebieski przechodzi w szary lub brudnozielony. Zastosowanie własnoręcznie przygotowanej wodnej tempery klejowej pozwala na uzyskanie starego wyglądu mebla. Dla podbicia efektu  patyny warto uprzednio nałożyć na jego powierzchnię jeszcze kilka warstw gruntu. W ostatnim etapie na zagruntowaną i pomalowaną powierzchnię drewnianego mebla, nakładamy kolorowy wosk - posłuży on imitacji naturalnej patyny mebla. Stosowanie tej metody (uważając, by zbyt duża jej ilość nie odmieniła koloru mebla na bardziej współczesny i groteskowy) zmienia w interesujący sposób odcienie nakładanych kolorów. Jak uzyskać „szwedzki błękit”?

Postarzanie drewna farbą kredową

Malowanie mebli farbą kredową jest niezwykle wygodne i pozwala na uzyskanie nietuzinkowych efektów. Farba kredowa po wyschnięciu pokrywa mebel charakterystyczną, matową powłoką, a w zależności od sposobu jej nakładania (pędzel z włosiem, wałek malarski) możemy uzyskać efekt, w którym ślady nakładania farby stanowią dodatkowy atut postarzanego mebla. Jakie powierzchnie mebli możemy malowac farbą kredową?

Patynowanie mebli metodą decoupage

Postarzanie mebla za pomocą nanoszenia kolorowych aplikacji z serwetek dekoracyjnych (udających ręcznie malowane motywy) oraz charakterystycznych dla metody decoupage spękań, to niezwykle pracochłonny, ale bardzo efektowny sposób na odświeżenie i spatynowanie przeciętnego mebla drewnianego. Aplikacje z serwetek nanosi się na mebel w taki sam sposób, jak odbywa się to na mniejszych akcesoriach dekoracyjnych, jak pojemnik na chusteczki czy taca. Jak spatynować przeciętną, drewnianą komodę metodą decoupage?

Profesjonalna metoda patynowania mebli drewnianych

Tradycyjną, profesjonalną metodę patynowania mebli drewnianych, stosować możemy zarówno do mebli starych, nowych, drewnianych elementów płaskich jak i frezowanych i nieregularnych. Produkty do patynowania drewna, zarówno na bazie rozpuszczalnika jak i wodorozcieńczalne, nakładać powinniśmy bezwarunkowo na uprzednio oczyszczone drewno, wyzbyte pozostałości wcześniejszych warstw lakierniczych czy malarskich. Warunkiem bowiem zadowalającego efektu patynowania mebla drewnianego jest możliwość wniknięcia preparatu w głąb struktury drewna.

Oczyszczoną powierzchnia mebla malujemy na wybrany kolor bejcy do drewna. Po wyschnięciu warstwy bejcy, zabezpieczamy ją lakierem podkładowym. Chcąc zwiększyć przyczepność patyny do podłoża mebla, po dokładnym wyschnięciu zabezpieczającej warstwy lakieru, matowimy ją drobnoziarnistym papierem ściernym (gradacja 280), a następnie przecieramy delikatnie wilgotną, bawełnianą ściereczką (pilnując, by wszelkie oznaki kurzu czy pyłu dokładnie usunąć). Następnie możemy wreszcie nanieść patynę właściwą (warstwę malarską o konsystencji i kolorze zbliżonym do sadzy). P

rofesjonalną patynę najlepiej nakładać cienką warstwą za pomocą natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego (dla uzyskania równomiernego, jednakowego efektu). Po upływie około 30 minut ściągamy nadmiar patyny za pomocą wełny stalowej, pozostawiając ją jedynie w zagłębieniach mebla (frezy, aplikacje, uskoki). Chcąc zabezpieczyć uzyskany efekt postarzania mebla, w ostatnim etapie prac nakładamy ochronny lakier powierzchniowy. Tak wykończony mebel zostawiamy do wyschnięci na kilka / kilkanaście godzin w suchym i przewiewnym miejscu.

Tradycyjną metodę patynowania możemy także odwrócić (tzw. „efekt odwrotny”) i uzyskać negatyw powyższego efektu. Polega on na „zostawieniu” patyny na większej części powierzchni drewnianego mebla i starciu jej z wybranych, nielicznych miejsc. Na rynku dostępne są także specjalistyczne preparaty do patynowania mebli drewnianych, których użycie pozwala na uzyskanie tzw. efektu decape – preparat pozostając wyłącznie w porach drewna daje wyrazisty efekt jego postarzenia. Ponadto charakteryzuje się wysoką odpornością na światło (nie wybarwia się) oraz podatnością na ścieranie.

Najciekawsze metody postarzania mebli drewnianych! GALERIA ZDJĘĆ

Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik

Więcej inspiracji - GALERIE ZDJĘĆ