Nie musisz zostawiać malowania mebli specjalistom! Odnawianie mebli to rzecz, którą bez problemu zrobisz samodzielnie. Sprawdź, jak pomalować stary kredens, uzyskać efekt postarzenia i ozdobić mebel oryginalnym nadrukiem. Projekt i wykonanie: Elżbieta Matuszewska.

Jak malować meble: KROK PO KROKU

1. Na początek usuń z mebla starą farbę. Najlepiej użyć do tego szlifierki do drewna oraz papieru ściernego, jednak jeśli warstwa starej farby jest bardzo gruba, będziesz musiał posiłkować się chemicznym środkiem do usuwania farb. Pamiętaj, że jeśli stara farba była farbą akrylową, możesz od razu zabrać się do malowania mebla dowolną farbą do drewna, ale jeśli była to farba olejna, po jej usunięciu drewno należy zagruntować, by farba kryjąca trzymała się podłoża.

2. Następnie dokładnie oczyść mebel przy pomocy gęstej szczotki lub czystego pędzla.

3. Przed nałożeniem farby, dokładnie oczyszczone drewniane powierzchnie (zewnętrzne i wewnętrzne) należy pokryć płynem owadobójczym. Nałóż pędzlem jedną warstwę preparatu i poczekaj, aż wyschnie.

4. Do płaskiego pojemnika wlej niewielką ilość farb (lub jednej farby, jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor) w dwóch odcieniach: białym i kremowym. Nie mieszaj ich.

5. Płaskim pędzlem pomaluj zewnętrzne powierzchnie mebla, łącznie z rantami, używając obu odcieni farb na zmianę, aby uzyskać zróżnicowanie kolorystyczne.

6. Wnętrze kredensu oraz półki pomaluj akrylową farbą do drewna w kolorze ciemnoszarym.

7. Kiedy farba wyschnie, przetrzyj ją ostrą stroną gąbki na rantach i szufladach mebla. Dzięki temu osiągniesz efekt postarzenia.

8. Korzystając z wyciętego wcześniej szablonu, namaluj liście. Użyj do tego gąbki zmoczonej w ciemnoszarej farbie i postaraj się, by robić to bardzo delikatnie.

Gotowe!