Jak w krótkim czasie i niewielkim nakładem kosztów, odmienić wnętrze nowym meblem? To proste. Namalujmy mebel sami! Już nie tylko przemalowywanie mebla jest wnętrzarskim hitem tego lata. Pójdźmy o krok dalej - namalujmy wymarzony mebel i kreatywnie dodajmy mu chociaż część jego funkcji. Jak to zrobić?

Malowanie mebli: stylowa konsolka

Stylowe meble zawsze dodają szyku i wysublimowanego smaku wnętrzom. mają jednak zazwyczaj równiez swoją cenę. Jeśli jesteśmy zafascynowani zarówno sztuką współczesną, jak i urokiem i ponadczasowym czarem stylowych mebli, kompromisem będzie własnoręcznie namalowany mebel na fragmencie ściany (udając prawdziwy, trójwymiarowy kształt). Od czego zacząć? Na początku warto wybrać sobie kształt mebla, który chcemy namalować. Czy będzie to fantazyjnie wygięty kształt konsolki w stylu Ludwika XV, czy też bardziej uproszczona forma mebla, warto ją dokładnie wyrysować na dużej powierzchni kartonu (pozyskanego np. z rozłożonego pudła po TV). Następnie obrys "mebla" wycinamy i mamy gotowy szablon. Szablon mocujemy taśmą malarską do ciany, tuż nad listwą przypodłogową (aby dawał złudzenie umiejscowionego przy ścianie mebla) i odrysowujemy kształt ołówkiem. Odklejamy szablon, a pole w jego miejscu pokrywamy wybranym kolorem farby (spektakularnie wyglądać będą szczególnie wersje farb z połyskiem, np. złote lub srebrne). Warto przy tym zacząć od obrysu farbą, cienkim pędzelkiem linii granicznych "konsolki". Dzięki temu łatwiej nam będzie swobodnie wypełniać pozostałe pole, niczym pole kolorowanki.

Jak nadać meblom nowe życie?

Malowanie mebli: dodatkowa funkcja malowanych mebli

Jeśli oprócz wrażeń wizualnych konsolki interesuje nas również dodanie jej funkcji użytkowej, w łatwy sposób możemy zaimprowizować stylizowany blat malowanego mebla. Do tego celu (w zależności od stylu konturu namalowanego mebla) docinamy odpowiedni kształt drewnianej deski bądź wykorzystujemy kupioną w markecie budowlanym prostą półkę na książki. Szerokość blatu nie powinna wykraczać poza namalowany na ścianie rysunek mebla. Najciekawiej wyglądać będzie blat przycięty w półokrąg - możemy tego dokonać za pomocą wyrzynarki do drewna. Jeśli nie dysponujemy takimi narzędziami, pozostawmy deskę w jej oryginalnym kształcie, bądź zetnijmy jedynie jej kanty, pamiętają o docięciu piłą odpowiednią długość deski. Następnie pokrywamy deskę identyczną farbą, jaką namalowaliśmy mebel na ścianie (np. złotą). Za pomocą wiertarko-wkrętarki przymocowujemy półkę / deskę /blat do ściany w miejscu styku z rysunkiem na ścianie. Konsolka gotowa!

Wieszak drzewo na klucze: ZRÓB TO SAM!