W naszym cyklu zrób to sam namawiamy was do odnawiania mebli. Zobaczcie, jak można w prosty sposób samodzielnie odnowić szafę. Podsuwamy parę pomysłów do własnoręcznego wykonania. Poniższe pomysły na odnowienie szafy można wykorzystać łącząc je ze sobą, ważne jednak, żeby dopasować je do charakteru mebla i pomieszczenia tak, by powstała spójna całość - tylko wtedy efekt przeróbki będzie doskonały.

Jak odnowić szafę: 1 sposób przemalowanie mebla

Przemalowanie to szczególnie efektowny pomysł w przypadku starych mebli typu "szafa babuni". Zmiana koloru starej szafy na pastelowy doda romantyzmu, wykonana "przecierka" - rustykalnego charakteru, a czyste, żywe czy wręcz neonowe kolory spowodują, że mebel sprawdzi się nawet w estetyce pop. Szafę możemy malować w paru kolorach, możemy domalowywać na niej dodatkowe wzory ręcznie lub z szablonu.

Sprawdź też: 7 pomysłów na odnowienie starych drzwi >>>

Pomalowanie szafy farbą tablicową pozwoli na wykorzystanie drzwi jako podręcznego notatnika.

Jak odnowić szafę: 2 sposób oczyszczenie szafy

Oczyszczenie starej szafy do surowego drewna sensowne jest w przypadku bardzo zniszczonych powłok, a skoro zadaliśmy sobie już tyle trudu, oceńmy, czy mebel właśnie w tym stanie nie prezentuje się najlepiej. Wtedy wystarczy już tylko wybrane zabezpieczenie (lakier, wosk itp). Tego typu szafa pasuje zwłaszcza do wnętrz skandynawskich, eco lub rustykalnych.

Jak odnowić szafę: 3 sposób zmiana uchwytów

Czasem, aby odnowić szafę, która przestała się nam podobać, wystarczy zmiana uchwytów na niebanalne - np. skórzane paski bądź liny, kolorowe ceramiczne gałki (np. niedrogie i łatwo dostępne w sklepach indyjskich) lub przeciwnie - przy starej szafie - bardzo nowoczesne ze stali nierdzewnej. Jeśli mamy zdolności do majsterkowania możemy pokusić się nawet o stworzenie własnego projektu. Ważne, żeby wybrany na uchwyt do szafy element był wytrzymały i dało się w nim dobrze zamocować solidne wkręty. Możemy wykorzystać do zrobienia pomysłów uchytów do szafy np. grube fragmenty okorowanej gałęzi, drewniane szpulki, nietypowe metalowe odlewy czy plastikowe dziecięce zabawki.

Jak odnowić szafę: 4 sposób okelejenie szafy

Kolejnym pomysłem na odnowienie starej szafy jest jej oklejenie. Całą szafę lub jej fragmenty możemy okleić ciekawie dobraną tapetą, wydrukowaną lub wyciętą grafiką czy materiałem. Użycie takiej samej tapety do oklejenia szafy jak na ścianie spowoduje optyczne "zniknięcie" mebla w pomieszczeniu. Ciekawy efekt daje także wykorzystanie takiego samego motywu jak na ścianie, ale przeskalowanego, np. na tle kwiecistej tapety użyjmy na meblu kilkakrotnie powiększonych kwiatów tego samego wzoru.

Jak odnowić szafę: 5 sposób dołożenie elementów

Na płyciny odnawianej szafy możemy dokleić różne elementy, zgodnie z stylem pomieszczenia, np. kompozycje z fragmentów luster czy mozaiki ceramicznej. Brakujące ornamenty starego mebla możemy zastąpić żartobliwymi współczesnymi nawiązaniami: zamiast rzeźbionego ornamentu - plecionką z kolorowych żyłek lub kolorowymi koralikami, zamiast drewnianej głowy lwa - plastikowym odpowiednikiem pomalowanym na zdecydowany kolor. Prostą, ciężką szafę z lat 50. możemy odmłodzić nabijając drzwi pineskami bądź przewiercając w regularnych odstępach śruby. Inny pomysł to rozpięta w zygzak kontrastowa guma, która nie tylko uatrakcyjni drzwi, ale i umożliwi np. wsunięcie pod nią dziecku pluszaków.

Jak odnowić szafę: 6 sposób odnawiamy wnętrze starej szafy

Podczas odnawiania starej szafy nie zapomnijmy o jej wnętrzu. Czasem wystarczy skupić się na wnętrzu, żeby polubić swoją szafę na nowo. Np. pomalujmy drążek na wesoły kolor i wymieńmy wieszaki na barwne. Jeżeli nie chcemy ich wyrzucać, stare drewniane wieszaki możemy zindywidualizować wypalając ozdobne wzorki lub nasze imiona (niedrogie wypalarki dostępne są w marketach budowlanych). Weźmy także przykład z naszych babć i obklejmy zniszczone półki w szafie kwiatową tkaniną lub nowoczesną graficzną tapetą. W wersji romantycznej możemy uszkodzone szczyty półek osłonić koronką, a w nowoczesnej metalową listwą. Bez większej rewolucji możemy również odmienić szafę przyklejając od wewnętrznej strony drzwi wycięte w fantazyjny wzór lustro z tworzywa, w którym będziemy mogli się przejrzeć. Możemy również z samoprzylepnych liter wykleić od środka ulubione motto.

Jak odnowić stare meble: wideo

Stare meble, które mamy w domu możemy szybko odnowić, dobierając odpowiednie produkty. Innowacyjna technologia produkcji farb pozwala zmienić praktycznie każdą powierzchnie, czy to będzie stara bardzo boazeria, stara szafa, czy stare mebelki – nie musimy tego zrywać, wyrzucać, wystarczy to tylko odpowiednio przygotować i nanieść dobrą farbę. Dzięki temu uzyskamy w szybki i tani sposób zupełnie nowe wnętrze.