Jak odnowić stare krzesło: KROK PO KROKU odnów z nami stylowy antyk!

 Krzesło w stylu retro Magiel

Oko wielbicicieli stylu retro ucieszą produkty pracowni Magiel. Kwiatowe wzory, stonowane zestawienia kolorów i faktur przypadną każdemu do gustu.

Fot. facebook.com/targirzeczyladnych

Krzesło. Według projektantów – mebel najtrudniejszy do zaprojektowania. Według rzemieślników – najbardziej charakterystyczny stylowo. W każdym domu dobre, drewniane krzesło jest po prostu niezbędne. Jak odnowić stare krzesło, by zarówno spełniało swoją funkcję, jak i zadawało szyku?

W każdym domu znajdzie się takie jedno: stare, drewniane, nieco zapuszczone, ze zniszczoną tapicerką ale z potencjałem... krzesło. Pamiętające dawną świetność rzemieślniczą stylowe krzesło, może na nowo wkraść się w łaski właścicieli. Jak odnowić stare krzesło i wprowadzić stylowy element do współczesnego wnętrza?

Jak odnowić stare krzesło: działania i ich kolejność

Aby rzetelnie i fachowo zająć się odnową starego krzesła, musimy przeprowadzić kilka czynności w odpowiedniej kolejności. Pierwszą i podstawową czynnością będzie oczyszczenie i delikatne usunięcie cienkiej, wierzchniej warstwy mebla. Następnie musimy wzmocnić połączenia poszczególnych elementów krzesła (nóg, oparcia) i położyć warstwę wykończeniową na mebel. Jeśli odnawiane krzesło jest tapicerowane, to do wszystkich powyższych działań dodać na początku musimy zdjęcie starej tapicerki i (na samym końcu prac) założenie nowej.

SPRAWDŹ: jak czyścić tapicerkę meblową?

Jak odnowić stare krzesło: oczyszczanie

Pierwszą czynnością z jaką powinniśmy się zmierzyć odnawiając stare krzesło, jest jego oczyszczenie – w tym również ze wszelkich nierówności czy zbędnych gwoździ lub pinezek. Metalowe (często przerdzewiałe) elementy wyciągamy za pomocą wyciągacza do gwoździ i młotka z gumową (!) główką, bądź bardziej gospodarczego narzędzia – kombinerek. Na tym etapie również zdejmujemy stare obicie krzesła – wyjmujemy przerdzewiałe pinezki tapicerskie i delikatnie zdejmujemy wierzchnią tkaninę. Sprawdzamy stan i układ wypełnienia siedziska. Oceniamy co należy wymienić. Najczęściej – jeśli krzesło ma jedynie kilkadziesiąt lat, wymieniamy struchlałe wypełnienie watoliną na nową gąbkę, dociętą do wielkości siedziska. Ważne, by dobrać podobne pinezki tapicerskie, jeśli oprócz swojej funkcji technicznej, stanowiły element dekoracyjny. Najlepiej dokupić je w specjalistycznym sklepie tapicerskim, przynosząc za wzór oryginalne pinezki. Po zdjęciu tkaniny obiciowej i wypełnienia, pozostaje zając się konstrukcją drewnianą. Aby skutecznie i zarazem delikatnie oczyścić wierzchnią, najbardziej narażona na zanieczyszczenia i urazy warstwę drewnianego krzesła, potrzebować będziemy roztworu benzyny lakierniczej (500 ml) i denaturatu (250 ml). Zwilżoną roztworem bawełnianą szmatką (bez kłaczków!) przecieramy dokładnie i kilkukrotnie drewniany ramiak krzesła, by oczyścić go z brudu i nawarstwień woskowych. Jeśli mebel był lakierowany, dobrze jest zedrzeć skrobakiem wierzchnią warstwę lakieru, by móc nałożyć na surowe drewno nową politurę w wybranym kolorze.

Zobacz WIDEO: Jak szlifować meble drewniane

Jak odnowić stare krzesło: wzmacnianie

Zazwyczaj po zdjęciu tapicerki, naszym oczom ukazuje się prawdziwe oblicze zniszczeń konstrukcyjnych starego krzesła. Konieczne jest zawsze wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji na złączach: nóg, oparcia, szczebli oparcia i in. Meble antyczne podkleja się zawsze klejem żywicznym (odwracalnym) – tak, aby przy ewentualnych błędach konserwatorskich nasze działania były w pełni odwracalne, a zabytkowe krzesło nie straciło walorów autentyczności. Klej potocznie zwany „perełką” nadaje się do tego idealnie. Wymaga jednak długiego czasu schnięcia (min. 12 godzin) i dużej precyzji w nakładaniu (klej szybko stygnie, trzeba go co chwila podgrzewać bądź kleić na tyle sprawnie, by w pełni wykorzystywać podgrzaną raz partię kleju). Rozpuszczony na ogniu klej wstrzykujemy strzykawką pozbawioną igły w złącza mebla i zabezpieczamy ściskiem stolarskim aż do momentu wyschnięcia kleju. Przy nowszych meblach zdarza się, że wykorzystać możemy klej Vikol dedykowany drewnu.

Zobacz WIDEO: Jak wzmocnić konstrukcję starego mebla

Jak odnowić stare krzesło: wykańczanie

Jeśli zdarliśmy z krzesła wierzchnią warstwę pokrytą lakierem, na surowe drewno nakładamy politurę – jest to proces długotrwały, zajmujący ok. 2 dni, ale efekt wart jest tej pracy. Jeśli nie chcemy długiego oczekiwania na efekt, pokryjmy drewno bejcą w wybranym kolorze bądź farbą do drewna i zabezpieczmy dedykowanym meblom drewnianym woskiem bądź lakierem. Politurę nanosi się pakułą zrobioną z bawełnianej szmatki (bez kłaczków!) i waty. Rozrobioną politurę (bądź gotową proporcję kupioną w sklepie konserwatorskim) nakładamy cienkimi warstwami najpierw wzdłuż rysunku usłojenia. Kolejne warstwy stopniowo – ruchami kolistymi, a następnie kreśląc ósemki wykańczamy ostatnie warstwy. Każdą warstwę pozostawiamy na 2-3 godziny do wyschnięcia. Im więcej warstw politury uda nam się nałożyć, tym większy efekt głębi i rysunku usłojenia uda nam się uzyskać. Gdy wykończenie części drewnianej mamy już za sobą, przechodzimy do finalnego etapu – założenia nowej tapicerki. Jeśli wymieniamy tylko gąbkę, zadbajmy przede wszystkim o podstawę siedzenia. Zazwyczaj będzie to drewniane siedzisko (i tu mamy problem z głowy) lub plecionka z taśmy tapicerskiej. Taśmę docinamy na 3-4 odcinki układane na krzyż, wedle szerokości siedziska i przytwierdzamy ją zszywaczem tapicerskim do drewnianego stelaża na obydwu końcach. Przyszywane fragmenty taśmy tapicerskiej podwijamy tak, aby zszywacz objął dwie warstwy materiału. Paski przeplatamy między sobą na zmianę tak, aby tworzyły „szachownicę”. Następnie naszywamy na tak przygotowaną „szachownicę” materiałowy kwadrat (najlepiej z juty), docięty do wielkości siedziska, z lekkim zapasem. Brzegi silnie naciągając mocujemy zszywaczem tapicerskim. Dla dodatkowego wzmocnienia przeszywamy igłą tapicerską w kilku miejscach pokrycie z juty ze spodnią  „szachownicą” z taśmy tapicerskiej. Na tak przygotowaną podstawę ułożyć możemy miękką gąbkę, watolinę bądź wypełnienie naturalne (trawę morską, końskie włosie, włókna kokosowe). Pamiętajmy jednak, że naturalne wypełnienie siedziska właściwe jest jedynie antykom i wymaga jeszcze kilku dodatkowych zabiegów. Dla naszych domowych potrzeb najbezpieczniejsze będzie wypełnienie z gąbki. Gąbkę docięta na wymiar siedziska obkładamy wybranym materiałem tapicerskim i zszywamy od spodu zszywaczem tapicerskim. Mocujemy gąbkę do siedziska a widoczne przeszycia maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską, przytwierdzając ją klejem do tkanin bądź dekoracyjnymi pinezkami tapicerskimi.

Zobacz WIDEO: Jak wymienić starą tapicerkę:

Więcej inspiracji:

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Inspiracja / Źródło: Julia de Bierre, James Bain Smith "Renowacja" Zdjęcia: facebook.com/targirzeczyladnych

POLECANE ARTYKUŁY