Jak ODNOWIĆ MEBLE drewniane: Zrób to sam - odnawiamy meble

Meble drewniane to nieodłączny element wystroju naszych mieszkań i domów. Niestety po latach użytkownia niszczą się. W zrób to sam pokazujemy, jak odnowić meble drewniane i sprawić, że będę wyglądały jak nowe. Odnawianie drewna może wydawać się trudne, jednak nie jest czynnością skomplikowaną.

Jak odnowić drewno
odnawianie drewnianego blatu krok 1
odnawianie drewnianego blatu krok 2
odnawianie drewnianego blatu krok 3
odnawianie drewnianego blatu krok 4

Co zrobić, gdy ulubione drewniane meble po latach użytkownia się zniszczyły? Jeżeli jesteśmy do nich bardzo przywiązani, to kupno nowych nie wchodzi w grę. Podpowiadamy, jak odnowić meble, by zyskały nowe życie i służyły nam przez kolejne lata. W cyklu zrób to sam tym razem pokazujemy odnawianie drewna. Przed zabraniem się do pracy przygotuj: pace do papieru ściernego, metalową szpachelkę, płaski pędzel i miękką ściereczkę.

Czytaj też: Jak odnowić blat kuchenny ZRÓB TO SAM

Drewno to szlachetny, ale niezwykle wymagający materiał. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Aby długo służyło, musi być odpowiednio zabezpieczone. Wśród środków ochrony drewnianych powierzchni prym wciąż wiodą lakiery. Po latach drewniane elementy też można dosyć szybko odnowić. I choć ta czynność nie jest skomplikowana, dobranie odpowiedniego preparatu może okazać się trudne.

Zobacz WIDEO: Woskowanie mebli drewnianych

Odnawianie drewna: lakiery

  • Używa się ich do podłóg, mebli, okien, boazerii i innych wyrobów drewnianych.
  • Tworzą bezbarwną twardą powłokę, chroniąc  drewno niczym pancerz.
  • Pozwalają uzyskać powierzchnię z połyskiem, matową, półmatową albo przypominającą drewno niczym niezabezpieczone.
  • Zazwyczaj nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.

Zobacz WIDEO: Jak odnowić stary fotel - wzmacniamy konstrukcję mebla

Odnawianie drewna: lakierobejce

Aby przy okazji zabezpieczania drewna nadać mu ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce łączące cechy bejcy i lakieru. Zapobiegają one występowaniu sinizny drewna i uodporniają je na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promieniowanieUV, poza tym uwypuklają rysunek słojów. Lakierobejce chętnie stosuje się do wykańczania boazerii, schodów, drzwi i ram okiennych. Można kupić lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Mają one takie same właściwości jak lakiery o jednakowym składzie chemicznym. Są nieco droższe od swoich bezbarwnych odpowiedników.

Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?

Odnawianie mebli: oleje i woski

To najbardziej naturalne produkty do wykańczania drewna – zawierająmniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce, impregnaty i farby. Zarównowoskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Oleje nadają drewnu delikatny poblask i pogłębiają jego barwę. Nasączają je, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Chronią drewno przed wnikaniem wody, jednocześnie pozwalając mu oddychać. Niestety, uwypuklają nierówności podłoża.Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które je rozjaśnią albo podkoloryzują. Woski w przeciwieństwie do olejów tworzą cienką powierzchniową powłokę. Bardziej jednak uodporniają drewno na zabrudzenia oraz wilgoć.

WIDEO: Poznaj różne rodzaje mebli drewnianych:

Odnawianie mebli drewnianych - przydatne wskazówki:

  • Jeśli nałożymy więcej warstw lakieru, niż zaleca producent, możemy uzyskać inny efekt niż ten, którego oczekiwaliśmy, na przykład powłoka, która miała być matowa, będzie błyszcząca.
  • Jeżeli zdecydujemy się na użycie bejcy, należy pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujemy nią drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień.
  • Przed lakierowaniem lub impregnowaniem drewniana powierzchnia powinna być wyszlifowana i odpylona. Czasem producenci zalecają, aby przed pokryciem jej lakieremlub lakierobejcą nanieść preparat gruntujący.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czym odnowić stare meble?

Biurko w stylu vintage malowanie mebli
camera

Biurko w stylu vintage: malowanie stołu KROK PO KROKU

LISTA ZAKUPÓW

Jak odnowić stare biurko
camera

Jak odnowić stare biurko: KROK PO KROKU

LISTA ZAKUPÓW

Dekoracyjna sekretera
camera

Biurko w stylu vintage : klimatyczny mebel z duszą

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 4
Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz Źródło: Łatwe majsterkowanie

POLECANE ARTYKUŁY