Urządzamy » Zrób to sam » Zrób to sam meble » Jak ODNOWIĆ MEBLE drewniane: Zrób to sam - odnawiamy meble JAK SAMEMU ODNOWIĆ DREWNIANE MEBLE, ŁAWKI, KRZESŁA, LEŻAKI - ZRÓB TO SAM

Jak ODNOWIĆ MEBLE drewniane: Zrób to sam - odnawiamy meble

Meble drewniane to nieodłączny element wystroju naszych mieszkań i domów. Niestety po latach użytkownia niszczą się. W zrób to sam pokazujemy, jak odnowić meble drewniane i sprawić, że będę wyglądały jak nowe. Odnawianie drewna może wydawać się trudne, jednak nie jest czynnością skomplikowaną.
Odnawiamy stare meble

Co zrobić, gdy ulubione drewniane meble po latach użytkownia się zniszczyły? Jeżeli jesteśmy do nich bardzo przywiązani, to kupno nowych nie wchodzi w grę. Podpowiadamy, jak odnowić meble, by zyskały nowe życie i służyły nam przez kolejne lata. W cyklu zrób to sam tym razem pokazujemy odnawianie drewna. Przed zabraniem się do pracy przygotuj: pace do papieru ściernego, metalową szpachelkę, płaski pędzel i miękką ściereczkę.

>>> Jak odnowić blat kuchenny. Zrób to sam

Drewno to szlachetny, ale niezwykle wymagający materiał. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Aby długo służyło, musi być odpowiednio zabezpieczone. Wśród środków ochrony drewnianych powierzchni prym wciąż wiodą lakiery. Po latach drewniane elementy też można dosyć szybko odnowić. I choć ta czynność nie jest skomplikowana, dobranie odpowiedniego preparatu może okazać się trudne.

Odnawianie drewna: lakiery

 • Używa się ich do podłóg, mebli, okien, boazerii i innych wyrobów drewnianych.
 • Tworzą bezbarwną twardą powłokę, chroniąc  drewno niczym pancerz.
 • Pozwalają uzyskać powierzchnię z połyskiem, matową, półmatową albo przypominającą drewno niczym niezabezpieczone.
 • Zazwyczaj nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.

Odnawianie drewna: lakierobejce

Aby przy okazji zabezpieczania drewna nadać mu ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce łączące cechy bejcy i lakieru. Zapobiegają one występowaniu sinizny drewna i uodporniają je na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promieniowanieUV, poza tym uwypuklają rysunek słojów. Lakierobejce chętnie stosuje się do wykańczania boazerii, schodów, drzwi i ram okiennych. Można kupić lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Mają one takie same właściwości jak lakiery o jednakowym składzie chemicznym. Są nieco droższe od swoich bezbarwnych odpowiedników.

Odnawianie mebli: oleje i woski

To najbardziej naturalne produkty do wykańczania drewna – zawierająmniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce, impregnaty i farby. Zarównowoskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Oleje nadają drewnu delikatny poblask i pogłębiają jego barwę. Nasączają je, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Chronią drewno przed wnikaniem wody, jednocześnie pozwalając mu oddychać. Niestety, uwypuklają nierówności podłoża.Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które je rozjaśnią albo podkoloryzują. Woski w przeciwieństwie do olejów tworzą cienką powierzchniową powłokę. Bardziej jednak uodporniają drewno na zabrudzenia oraz wilgoć.

Odnawianie mebli drewnianych - przydatne wskazówki:

 • Jeśli nałożymy więcej warstw lakieru, niż zaleca producent, możemy uzyskać inny efekt niż ten, którego oczekiwaliśmy, na przykład powłoka, która miała być matowa, będzie błyszcząca.
 • Jeżeli zdecydujemy się na użycie bejcy, należy pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujemy nią drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień.
 • Przed lakierowaniem lub impregnowaniem drewniana powierzchnia powinna być wyszlifowana i odpylona. Czasem producenci zalecają, aby przed pokryciem jej lakieremlub lakierobejcą nanieść preparat gruntujący.

CZYTAJ WIĘCEJ: czym odnowić stare meble >>>

 

Zobacz również

warto przeczytać ! cenny artykuł!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Nie dawno udało mi się odrestaurować starą półkę. Zdjęcia na www.tfdesign.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Mam sklep w Warszawie, gdzie mogę sprzedać Annie Sloan Chalk Paint. Z tym, że farba nie jest konieczne do usuwania starych farb, lakierów lub wosk. Proszę spojrzeć na www.anniesloan.com, lokalizacja moim sklepie jest.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

czy ktoś zna adres osoby lub firmy która wyczyści, pomaluje iprzetrze na biało kredens sosnowy, ile taka usługa może kosztować?

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Niedawno sama złapałam bakcykla odnawiania drewnianych cudów. Z każda kolejną rzeczą jest coraz lepiej. Najbardziej zadowolona jestem z domowego sposobu przygotowania farby kredowej (tzw. Chalk paint - oryginalnie bardzo drogiej), którą udało mi się zrobić w domowych warunkach! A efekt końcowy obłędny. PS. Uwielbiam Wasz magazyn :] Pozdrawiam Olga z SoftiesByOlga.Wordpress.com

Ja używałam do odnawiania bejcy z Vidaronu. Teraz meble świetnie się prezentują :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Jak zrobić nowoczesną półkę na książki: półka jak dekoracja świąteczna! Krok po kroku, montaż, schemat
Jak zrobić nowoczesną półkę na książki: półka jak dekoracja świąteczna! Krok po kroku, montaż, schemat

Pokażemy krok po kroku, jak zrobić nietypową i nowoczesną półkę na książki. ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Jak dbać o baterię łazienkową? Jak czyścić baterie?
Prawidłowo zamontowana bateria łazienkowa może służyć nam przez wiele lat. Trzeba jednak o nią dbać, ...
Dekoracje wielkanocne w delikatnych odcieniach koloru różowego
Kolor różowy jest chętnie wykorzystywany do dekoracji wielkanocnych. I nic dziwnego. Kolor różowy jest kolorem ...
Wybieramy prezent na Dzień Ojca! Czy dodatki do domu to dobry pomysł? Tak!
Prezent na Dzień Ojca powinien być przemyślany i świadczyć o tym, że znamy zainteresowania taty. ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14550 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...