DECOUPAGE: Szafki ozdobione metodą decoupage’u

Ozdabiamy szafki kuchenne metodą decoupage’u. Decoupage to metoda dekoracji znana od dawna. Wybraliśmy technikę serwetkową. Wymiana starych mebli kuchennych to duży wydatek. Na szczęście istnieją sposoby na to, by niewielkim kosztem przerobić je nie do poznania!

Decoupage: metoda na ozdobienie szafki
Decoupage: metoda na ozdobienie szafki
Decoupage: metoda na ozdobienie szafki
Decoupage: metoda na ozdobienie szafki
Decoupage: metoda na ozdobienie szafki

Stare szafki kuchenne można odmienić używając na przykład zestawu do decoupage’u (sposób dekoracji, dający efekt artystycznego postarzenia powierzchni). Metoda ta jest polecana wszystkim, którzy lubią meble “patynowane”. Dekoracja mebli wykonana techniką decoupage’u będzie się prezentować szczególnie efektownie, jeśli zrobimy ją na środku drzwiczek i "zamkniemy" w dodatkowych ramach ze sklejki. Elementy ozdobne do decoupage'u najlepiej wyciąć z cienkich papierowych serwetek. Zobacz instrukcję w galerii zdjęć - krok po kroku jak odnowić szafki kuchenne - ozdabiamy fronty szafek metodą decoupage. 

Decoupage meble: malowanie i dekorowanie mebli

Techniką decoupage może ozdobić stare meble. My odnawiamy szafki kuchenne. Od dekoracji frontów mebli użyliśmy  farby do spękań oraz wzorów z serwetek papierowych. Pośrodku drzwiczek rysujemy prostokąt (trochę większy niż otwór ramy). Nanosimy farbę podkładową w kolorze czerwonym. Pozostawiamy do wyschnięcia na około 15 – 20 minut. Na suchy podkład nakładamy bezbarwny lakier podkładowy. Dzięki niemu uzyskamy efekt postarzenia charakterystyczny dla dekoracji decoupage powierzchni mebli (im grubsza warstwa, tym wyrazistszy efekt). Zostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakładamy cienką warstwę farby w kolorze żółtym. Aby spękania były bardziej widoczne, kolor wierzchniej warstwy musi być znacznie jaśniejszy od podkładu. Z serwetek do decoupage wycinamy motyw graficzny. Miejsca, na które go nakleimy, gruntujemy. Do wilgotnego gruntu przyklejamy wzór i wygładzamy go, by dobrze przylgnął do podłoża. Po wyschnięciu, dla zabezpieczenia powierzchni przed wilgocią i nadania połysku, malujemy ją akrylowym, bezbarwnym lakierem wykończeniowym do decoupage.

Odnawiamy meble metodą decoupage: potrzebne materiały

  • zestaw do decoupage’u (serwetki, pędzel, kolorowe farbki: żółta, biała, czerwona podkładowa, grunt, lakier podkładowy i wykończeniowy do decoupage)
  • sklejka wodoodporna gr. 4 mm
  • bejca czerwona Capadur Decor Lasur
  • klej polimerowy uniwersalny
  • pędzelki do nakładania farb i lakierów
  • uchwyty stolarskie
  • ściski stolarskie

Galerie inspiracji: malowanie mebli

Obejrzyj inspiracje na odnawianie mebli. Przecierki, postarzanie, malowanie mebli oraz dekorowanie metodą decoupage.

Jak przemalować mebel: POMYSŁY & ZDJĘCIA
camera

Malowanie mebli: POMYSŁY & ZDJĘCIA na odnawianie mebli

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY