Decoupage meble: na czym polega technika decoupage?

Decoupage meble: jak za pomocą stylu decoupage dodać starej komodzie oryginalności? Choć sama nazwa może wskazywać na trudność techniki, decoupage nie jest niczym innym jak umiejętnym naklejaniem wzorów na drewno, metal czy nawet ceramikę. Decoupage na meble: instrukcja krok po kroku!

Ozdabiamy komodę techniką decoupage
Ozdabiamy komodę techniką decoupage
Ozdabiamy komodę techniką decoupage
Ozdabiamy komodę techniką decoupage
Ozdabiamy komodę techniką decoupage

Decoupage krok po kroku meble: by ozdabiać meble techniką decoupage, nie trzeba mieć zdolności plastycznych. Wystarczy wyciąć odpowiedni motyw (najczęściej z papierowej serwetki), nakleić go na wybraną powierzchnię i pokryć tyloma warstwami lakieru, aż w rezultacie uzyskamy efekt ręcznie malowanego przedmiotu. Co więcej, stosując decoupage na meble można zdobić każdą powierzchnię mebla, nie tylko drewnianą. Zobacz, jak dekorować meble za pomocą techniki decoupage!

Czytaj też: Lawendowa podkładka pod gorące naczynie decoupage: ZRÓB TO SAM

Decoupage meble: nowe jak stare

Decoupage na meble: aby osiągnąć efekt postarzenia mebla w technice decoupage stosuje się metodę przecierania polakierowanej powierzchni. Gdy pod warstwą farby dominującej położymy ciemniejszą, podczas przecierania będzie przebijała w wybranych miejscach i imitować będzie stare drewno.

Zobacz też: Herbaciarka decoupage: drewniane pudełko na herbatę ZRÓB TO SAM

Decoupage meble: potrzebne materiały

  • papier do decoupage
  • farba akrylowa do drewna
  • klej do decoupage (może być też zwykły wikol)
  • lakier bezbarwny do drewna
  • wałek z tacką
  • pędzel mały
  • pędzel szeroki
  • papier ścierny na klocku

Nie przegap: Decoupage na szkle: jak ozdabiać szklane przedmioty metodą decoupage

Decoupage meble: zdobienie

W galerii zdjęć prezentujemy instrukcję krok po kroku do mebli decoupage, czyli jak ozdobić zwykłą drewnianą komodę. Do dekorowania komody użyto wzoru wyciętego z papieru ryżowego. Papier ryżowy lub drukarkę laserową zastąpić mogą jednak wycinanki ze zdobnych serwetek stołowych. Warto pamięć także, że do postarzanych i przecieranych mebli ozdabianych techniką decoupage doskonale pasują porcelanowe uchwyty. Same w sobie są dużą ozdobą, zwłaszcza jeśli zamierzamy wstawić mebel do kuchni lub łazienki.

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj artykuły na temat konkretnych materiałów potrzebnych do zdobienia mebli metodą decoupage!

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Technika decoupage (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

 Stylu decoupage możemy używać zarówno do mebli drewnianych, przedmiotów z metalu, czy samych naczyń. Poznaj inspirujące pomysły z techniką decoupage w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej!

Materiał powstał we współpracy z Centrum Szkolenia Hobbystycznego „Carta” www.carta.com.pl

Ocena: 0
Tekst: Anna Harasimowicz Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk Źródło: Zbuduj dom

POLECANE ARTYKUŁY