Meble z palet do ogrodu będą stały na dworze, a wiadomo co to znaczy w naszym klimacie: prażenie w słońcu, mrożenie zimą i wielodniowe okresy nadmiernej wilgotności. Drewno będzie narażone na grzyby, szkodniki drewna a także szybki proces starzenia. Będą zatem potrzebne odpowiednie preparaty chroniące drewno: BONDEX Wood Preserver – preparat, którego zadaniem jest zaimpregnowanie drewna.

Impregnat do palet

BONDEX Wood Preserver jest to impregnat wodny, bezbarwny, do stosowania na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynków. Ten impregnat nie tylko chroni zdrowe drewno, ale także leczy – likwiduje szkodniki i ogniska zapalne. Wnika w drewno na głębokość do ok. 6mm. Jest skuteczny przeciwko jasnej i ciemnej zgniliźnie, grzybowi domowemu i siniźnie, a także różnym owadom atakującym drewno. Impregnat należy stosować wyłącznie na surowe drewno. Tak zastosowany BONDEX Wood Preserver daje aż 10 lat ochrony przed działaniem grzybów i szkodników. Preparat wyprodukowany na bazie wody jest bezwonny i przyjazny dla skóry.

Konserwacja i zabezpieczanie mebli z palet do ogrodu

Nasze meble z palet jednak wciąż będą narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Deszcze szybko mogłyby wypłukać impregnat. Potrzebny jest więc jeszcze produkt jednocześnie dekorujący i zabezpieczającego drewno. Takim produktem jest lakierobejca impregnująca 3 w 1 BONDEX Extreme Wood Care. Lakierobejca ma zastosowanie do dekoracyjno - ochronnego lakierowania powierzchni drewnianych na zewnątrz pomieszczeń. Pomalujemy nią pergole, altany, meble ogrodowe, płoty, podbitki, okna i drzwi. Wnika w głąb drewna, zabezpiecza je przed rozkładem spowodowanym działaniem światła, wody i mrozu. Ma właściwości impregnujące, zabezpiecza drewno przed grzybami pleśniowymi i glonami. Zawarty w lakierobejcy filtr UV chroni także przed działaniem promieni słonecznych, a więc szarzeniem drewna.

Dekoracja mebli z palet do ogrodu

Oprócz ochronnego zestawu cech jest dekoracyjny. Lakierobejca wodna BONDEX Extreme Wood Care tworzy elegancką, jedwabistą powłokę. Malowanie nie zakrywa rysunku słojów, a wręcz podkreśla usłojenie drewna. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia nie łuszczy się i nie pęka , jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest też bardzo elegancka. Meble otrzymują jedwabiste wykończenie. Lakierobejca ma wydajność do 15m²/l. Producent zapewnia, że tak zabezpieczone drewno jest chronione aż do 8 lat dla powierzchni pionowych.

Palety do ogrodu

Do zaimpregnowania mebli z palet  na taras potrzebujemy: 

  • Palety
  • Papier ścierny
  • Pędzle
  • Preparat BONDEX Wood Preserver
  • Preparat BONDEX Extreme Wood Care

Impregnujemy drewniane palety:

KROK 1:  Zanim zaczniemy budować sofy i stolik z palet powinniśmy upewnić się, że drewno jest   suche.

KROK 2:  Powierzchnię drewna  dokładnie szlifujemy i wygładzamy papierem ściernym, a następnie odpylamy. Im dokładniej przeszlifujemy drewno tym jego powierzchnia będzie bardziej gładka.

KROK 3:  Na tak przygotowane drewno nakładamy preparat BONDEX Wood Preserver – którego  zadaniem jest zaimpregnowanie drewna. Po otwarciu puszki, lakierobejcę należy strannie wymieszać.  Zaleca się dokładne nakładanie 2-3 warstw pędzlem, wałkiem lub natryskowo, z godzinną przerwą pomiędzy malowaniami.

KROK 4:  Uprzednio zaimpregnowane drewno pokrywamy wodną lakierobejcą  BONDEX Extreme Wood Care.  Drewno należy pomalować 2-3 krotnie, z przerwami 16 godzinnymi na wyschnięcie kolejnej warstwy. W praktyce warto zostawić pomalowane drewno by przeschło do następnego dnia. Preparat w kolorze białym należy nakładać 3 razy.