Biurko młodzieżowe w stylu vintage: stół przemieniony w biurko! Jak oczyścić drewniany mebel?

2020-07-29 15:49

Rok szkolny zaskoczył Cię i nie masz biurka? Nic straconego. Biurko w stylu vintage możesz wykonać samodzielnie ze starego stołu. W galerii zdjęć pokazujemy KROK PO KROKU jak odmienić stary stół w biurko vintage z elementami przetarć w stylu shabby chic! UWAGA! Podpowiadamy również jak oczyścić stare drewno!

Spis treści

  1. Odnawianie starego stołu: przygotowanie mebla
  2. Biurko w stylu vintage KROK PO KROKU

Odnowienie starego stołu i nadanie mu nowego przeznaczenia, to frajda dla miłośników domowych metamorfoz. Stary, zniszczony mebel to dobry pretekst do przetestowania nowych technik dekoracji takich jak przetarcia w stylu vintage czy efekt postarzeń białych mebli w stylu shabby chic. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na nowe meble młodzieżowe, a stylistyka vintage będzie pasować do pokoju dziecka warto spróbować stworzyć niepowtarzalny mebel. Z naszą instrukcją KROK PO KROKU samodzielnie odmienisz stary stół w atrakcyjne biurko czy stół do pracy w stylu vintage!

Odnawianie starego stołu: przygotowanie mebla

Stare meble mają to do siebie, że ich zewnętrzna powłoka często zniechęca do pracy: łuszczące się warstwy lakieru, otwory po drewnojadach, przesiąknięte wilgocią butwiejące blaty, trwałe plamy i zabrudzenia... Chcąc uzyskać udaną metamorfozę starego stołu w młodzieżowe biurko w stylu vintage, nasze prace poprzedzić musimy gruntownym oczyszczeniem mebla i zabezpieczeniem go przed dalszym niszczeniem.

Demontaż

Przed rozpoczęciem oczyszczania mebla odkręć uchwyty, gałki, zawiasy i inne elementy dodane do drewnianego korpusu stołu. Jeśli są w dobrym stanie, użyjesz ich ponownie po skończeniu prac nad stołem. Jeśli są zardzewiałe lub wątpliwej urody, jest to świetna okazja do wymiany ich na nowe i sprawne. Odkręcone teraz elementy pomogą Ci wybrać najlepszy substytut w sklepie dla renowatorów lub majsterkowiczów (jako wzór).

Oczyszczanie

Za pomocą skrobaka do drewna zedrzyj nagromadzone przemalowania i warstwy malarskie z blatu drewnianego stołu. Doczyść powierzchnię papierem ściernym o średniej gradacji (grubość papieru ściernego dobieramy w zależności od miękkości drewna, unikając ryzyka wgłębnego porysowania drewnianej powierzchni; jeśli nie jesteś pewny, zastosuj papier o większej gradacji, np. 180). Następnie za pomocą szlifierki wygładź powierzchnię blatu papierem o bardzo drobnej gradacji, np. 220. Nieregularne elementy starego stołu, jak np. toczone nogi, oczyść manualnie papierem ściernym na kostce (najpierw grubszym, później drobnoziarnistym). Wgłębienia i profilowania nóg stołu oraz wszelkie frezy i załamania rantów blatu, doczyść za pomocą podłużnego pilnika. Na koniec odpyl oczyszczane powierzchnie szczotką i przetrzyj mebel delikatnie wilgotną (ale nie mokrą!) szmatką. Trudne do usunięcia plamy czyścimy benzyną lakierniczą za pomocą średniej grubości waty stalowej.

Czytaj też: Jak usunąć białe krążki z drewnianego mebla?

Zabezpieczanie

W trakcie oczyszczania mebla będziesz widzieć „jak na dłoni”, czy został on zaatakowany przez drewnojady (np. kołatki, tykotki lub spuszczele), których aktywność powoduje charakterystyczne, okrągłe otwory w drewnie. Jeśli ogniska są wciąż aktywne (widoczna „mączka drzewna” wysypująca się z otworów po owadach), przed wykończeniem mebla zastosować musisz preparaty chemiczne, które uniemożliwią szkodnikom dalsze działania niszczycielskie na meblu. W tym celu wystaw mebel na zewnątrz, zabezpiecz podłoże folią i gazetami, ubierz się w odzież ochronną (rękawice, okulary i maska na twarz absolutnie niezbędne) i w pierwszej kolejności „przewietrz” mebel za pomocą sprzężonego powietrza, celując wprost w otwory z drzewną mączką. Następnie, za pomocą strzykawki, wypełnij wszystkie otwory po owadach środkiem owadobójczym (dostępne np. w sklepach stolarskich i renowacyjnych). Jeśli mebel jest silnie zainfekowany, lub na jego powierzchni występują duże skupiska owadów, zastosuj tzw. „kroplówkę”: strzykawki wypełnione środkiem owadobójczym wbijamy w największe ogniska po owadach i pozostawiamy do całkowitego wchłonięcia się płynu (nawet na kilka dni). Następnie odwracamy mebel i powtarzamy czynność z drugiej strony (kolejnych kilka dni). Przed nałożeniem jakiejkolwiek kolejnej warstwy farby czy lakieru, czekamy jeszcze około tygodnia, aż użyta chemia „odparuje” z drewnianych elementów. Jednak przed zastosowaniem „ostatecznej akcji ratunkowej” racjonalnie oceń, czy stary mebel nadaje się do odratowania, czy raczej już tylko na opał.

Zobacz wideo: Malowanie drewnianej komody KROK PO KROKU:

Biurko w stylu vintage KROK PO KROKU

Dysponując oczyszczonym starym stołem bez aktywnych ognisk owadów, możemy przejść do „kreacji artystycznej” czyli malowania mebla! Decydując się na styl vintage, spróbujmy swoich sił w technikach przecierek i spękań, charakterystycznych również dla stylu shabby chic.

Stare jak nowe, nowe jak stare

Nową szatę kolorystyczną starego stołu zacznij wprowadzać od powierzchni blatu. W naszym przypadku będzie to biała farba kredowa, jednak dysponując dobrze oczyszczonym, drewnianym meblem możemy zastosować również białe farby pielęgnacyjne dedykowane wyłączeni drewnianym powierzchniom. Nałóż pierwszą warstwę farby na mebel i pozwól jej dokładnie wyschnąć (do kilku godzin lub dobę – w zależności od rodzaju wybranej farby i zaleceń producenta). Następnie za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego na kostce delikatnymi ruchami przetrzyj mebel na rantach, załamaniach i wybrzuszeniach, tworząc subtelne „ślady przeszłości”. Chcąc wzmocnić efekt przetarć, użyj do tego szlifierki z osadzonym papierem.

Czytaj też: Narzędzia do samodzielnego odnawiania mebli

Dopracuj detale

Metamorfozę starego stołu na młodzieżowe biurko tworzą także precyzyjnie dopracowane detale. Jeśli stół wyposażony jest w szufladę, zróbmy z niej atut. Oczyszczoną, w analogiczny do całego mebla sposób szufladę biurka wyposażmy w ładne wnętrze. Dekoracyjny papier lub tapetę przytnijmy na wymiar dna szuflady i przytwierdźmy za pomocą kleju do drewna (np. typu vikol). Dodajmy do niej pasującą do stylu naszego nowego już biurka gałkę, np. ceramiczną. Front szuflady możemy wyróżnić innym kolorem lub pozostawić wyłącznie w oczyszczonej wersji. Prawda, że jest pięknie?

Czytaj też: Czy warto wyrzucać stare meble? Podpowiadamy jak nadać im nowe życie!