Technika decoupage posiada bardzo długą i niezwykle dynamiczną historię. Inspirowane wschodnio-syberyjskimi technikami ówczesnych nomadów, którymi to zdobili groby swych przodków, pierwsze prawdziwe dzieła decoupage'owe powstawały w Chinach. Tam też cieszyła się popularnością, aż do XII wieku, jako znakomity sposób dekoracji popularnych lampionów, okien czy parawanów.

Technika decoupage: moda na dekoracje!

Największe 'bum" decoupage przypada na koniec XVII wieku, kiedy na dworach europejskich stały się popularne meble z dalekiego wschodu. Hit polegał na wykończeniu mebli laką tj. żywicą sumaka lakowego (Rhus verniciflua). W owym czasie produkcja jak i wyrób tak zdobionych przedmiotów były bardzo drogie. Zapotrzebowanie na pięknie dekorowane wschodnie meble nie słabła, więc i metod na ich tańszą dekorację przybywało. Weneccy rzemieślnicy opracowali zbliżoną efektem metodę dekoracji, w której zamiast laki wykorzystywano sandarak - naturalną miękką żywicę. Rzemieślnicy wycinali elementy tanich dzieł, naklejali je na zdobiony przedmiot, a na koniec zabezpieczali sandarakiem. Wkrótce wenecki wynalazek doczekał sie własnego przydomku: "lacca contrafatta" czyli podrabiana laka. Niebawem jednak zaczęto odchodzić od naśladowania wzornictwa dalekowschodniego na rzecz kopi dzieł znanych artystów. W XVIII wieku popularne stało się zatrudnianie nadwornych artystów do dekorowania dzieł w posiadłościach. Rosnące zapotrzebowanie na "prawdziwą sztukę", długi czas realizacji zleceń, jak i coraz wyższe ceny oryginalnych prac artystów spotęgowały rozkwit "szarej strefy" kopi. Reprodukowane rysunki popularnych artystów wycinano, przyklejano na nowe podłoże i wielokrotnie lakierowano. Dzięki tym zabiegom wielokrotnie lakierowane dzieła przypominały oryginalną, ręcznie malowaną powierzchnię. Dzięki tym praktykom kopiarskim technika decoupage'u zyskała nowy, niechlubny przydomek -  "l'arte del povero" czyli w mowie potocznej: sztuki biedaków.

Technika decoupage: kiedyś a dziś...

W XVIII i XIX wieku technika decoupage dotarła do Europy. Zdobienie było elementem zabawy i wypełniania wolnego czasu, między innymi na dworze Ludwika XV. W kolejnych wiekach jednak zapomniano o tej wszechstronnej technice zdobienia. Dziś decoupage przechodzi prawdziwy renesans. Technika ta dla większości stała się ciekawym hobby. Decoupage jest dla każdego, nie trzeba mieć żadnych zdolności manualnych, żeby tworzyć swoje małe dzieła. Piękno w technice decoupage polega na niepowtarzalności, dlatego wnętrza wypełnione ręcznie zdobionymi przedmiotami nabierają wyjątkowego charakteru.