Kolorowe opakowania pudełek na chusteczki jednorazowe zalewają ostatnio sklepowe półki. Co z tego jednak, jeśli wraz z ostatnią chusteczką wyrzucamy pudełko? Jak nie przepłacać za ładnie opakowane chusteczki i dłużej cieszyć się z ładnie ozdobionego chustecznika?

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak w prosty sposób wykonać dekoracyjny chustecznik ozdobiony techniką decoupage, czyli wielorazowe pudełko na jednorazowe chusteczki!

Chustecznik decoupage: potrzebne materiały

  • drewniane pudełko z otworem / chustecznik,
  • farba akrylowa biała,
  • pędzelki,
  • papier ryżowy 50x50,
  • nożyczki,
  • klej do decoupage,
  • tacka,
  • farby akrylowe małe,
  • ołówek.

Chustecznik decoupage: KROK 1

Pierwszym krokiem będzie równomierne pomalowanie chustecznika białą farbą akrylową. Możecie pomalować je jednokrotnie, ale wówczas kolor wzoru z naklejonego papieru ryżowego będzie odrobinę bledszy. Dlatego dla uzyskania lepszego efektu pomalujcie chustecznik dwukrotnie na zewnątrz a jednokrotnie wewnątrz.

Chustecznik decoupage: KROK 2

W naszym przykładzie wybór wzoru papieru ryżowego padł na delikatne motywy kwiatowe, wyróżniające się bogatą kolorystyką. Przyłóżcie papier do górnej powierzchni chustecznika i na załamaniach bocznych (wzdłuż otworu na chusteczki), delikatnie zakreślcie linie wzdłóż brzegów otworu ołówkiem.

Chustecznik decoupage: KROK 3

Zaznaczoną ołówkiem powierzchnię wytnijcie delikatnie nożyczkami, zostawiając ok. 1 cm brzeg. Pozostawione brzegi natnijcie delikatnie nożyzkami w niewielkich od siebie odstępach. Powstałe "zęby" papieru zagnijcie do środka i pokryjcie klejem. Nie musicie starać się by odcięcie było bardzo równe, ponieważ papier ryżowy ma to do siebie, że jest delikatny i prawie przeźroczysty. Bardzo łatwo na nim ukryć każdy mankament ;) Jest idealny do prac dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają zdobienia techniką decoupage.

Chustecznik decoupage: KROK 4

Ozdobiony techniką decoupage chustecznik sam w sobie wygląda rewelacyjnie, ale jeśli nie do końca podoba wam się delikatna kolorystyka papieru wystarczy, że wzmocnicie ją farbami akrylowymi, podmalowując wybrane fragmenty wzoru. Nie bójcie się malowania farbami. Nawet delikatne pociągnięcia pędzlem sprawią, że chustecznik będzie wyglądał na ręcznie malowany.

Chustecznik decoupage: KROK 5

Końcowy efekt decoupage zapewni lakier - werniks z połyskiem. Jeśli nie chcecie brudzić kolejnego pędzla, użyjcie werniksu w sprayu. Jest nie drogi i bardzo wydajny. Pamiętajcie, aby używać go na dworze (ustawiając się z wiatrem), a spray rozpylać w odległości ok. 15 cm od zdobionego przedmiotu. Powodzenia w pracy!

Sprawdź też: jak zrobić podłużne pudełko decoupage na chusteczki >>>