Jesteście już przygotowani do zabawy z techniką decoupage. Wszystkie podstawowe akcesoria, media i narzędzia macie w swoim asortymencie. Zatem co zdobić dalej? Pora na wybór powierzchni do dekoracji. Jaki przedmiot wybrać na początek? Co warto kupić i gdzie? Czy to się opłaca? Pomożemy w doborze przedmiotu łatwego dla początkujących oraz trochę trudniejszych, dla bardziej wprawionych w technice decoupage.

Przedmioty do dekoracji decoupage: dekorujemy pierwszy raz

Na rynku decoupage najwięcej jest przedmiotów ze sklejki, drewnianych lub tych z płyty MDF. Najłatwiejszym przedmiotem na początek jest podkładka pod kubeczek, zazwyczaj wykonana z płyty MDF. Koszt takiej podkładki to ok. 1 zł za sztukę. Dostępne są okrągłe i kwadratowe, z frezem wokół lub bez. Jak widzicie nie potrzebujecie na początek wiele. Wystarczy odrobina chęci i troszkę kreatywności. Możecie również zakupić komplet 6 podkładek wraz ze stojakiem. Koszt kompletu to ok. 14 zł. Do wykonania całego zestawu wystarczy jedna serwetka, jeśli będzie z motywem jednolitym lub kwiecistym. Inaczej jest, gdy serwetka po jej rozłożeniu posiada cztery motywy np. kotka, a wy na każdej podkładce zechcecie go umieścić. Wtedy warto abyście zaopatrzyli się w dwie takie same serwetki. Wspominamy o tym, ponieważ sklepy internetowe z decoupagem oferują często zakup serwetek pojedynczych. Koszt jednej serwetki waha się od 30 groszy do 1,50 zł. Cena zależy od motywu oraz od tego, czy dana serwetka jest unikatowa na tyle, by nie była dostępna w popularnych marketach.

Przedmioty do dekoracji decoupage: dekorujemy coś większego

Bardzo popularnym przedmiotem do zdobienia techniką decoupage są chusteczniki. Najczęściej dostepne są w dwóch wariantach: kwadratowe o wymiarach 13 cm x 13 cm oraz prostokątne o wymiarach 26 cm x 13 cm x 8,5 cm. Oba chusteczniki są w bardzo podobnej cenie - ok. 13 zł. Warto równiez sięgać po przedmioty codziennego użytku, jak deski do krojenia lub sezonowe... łubianki. Doskonałe do ozdoby techniką decoupage są również cynowe osłonki, konewki czy ceramiczne doniczki. Dla bardziej ambitnych proponujemy poszukiwania na strychach i w piwnicach. Na pewno znajdziecie jakiś stary, drewniany przedmiot jak krzesło, stolnica, komoda, deska do krojenia. Jeśli nie posiadacie strychu lub już dawno wysprzątaliście jego zakątki, wtedy zajrzyjcie na portale sprzedażowe. To prawdziwa skarbnica staroci. Tam, na zasadzie wymiany lub za symboliczną cenę, możecie zakupić przedmiot, w którym zobaczycie decoupagowy potencjał.

Zrób to sam: pudełko na chusteczki zdobione techniką decoupage

 

Przedmioty do dekoracji decoupage: dekoracje okolicznościowe

Przy okazji Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia sklepy internetowe oferują przedmioty ze styropianu, jak np. jajka lub okrągłe bombki. Ich cena uzależniona jest od wielkości. Standardowe jajko styropianowe o wysokości 8 cm kosztuje ok. 1,40 zł za sztukę. Bombka natomiast o średnicy 10 cm kosztuje ok. 1,50 zł za sztukę. Do bombek możecie dokupić zawieszki, które kosztują ok. 30 groszy, a do jajek - stojaki ekspozycyjne, których cena wynosi ok. 6 zł. Warto również udekorować w prosty sposób odświętną świeczkę na stół, udekorowaną motywem stosownym do uroczystości. Pomysłów jest wiele. Każdy z was może zostać hobbystycznym decoupażystą. Wystarczy, że się rozejrzycie dookoła a na pewno znajdziecie dużo inspiracji. Zachęcamy Was do przeglądania pozostałych artykułów, skąd dowiecie się więcej o technice decoupage. Powodzenia!

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl