Pamiętacie film "Skrawki życia"? W pewnej małej miejscowości, grupa kobiet w różnym wieku (znających się i przyjaźniących od lat), spotyka się by wspólnie uszyć precyzyjnie zdobioną, patchworkową narzutę. Ma być ona prezentem ślubnym dla wnuczki jednej z nich. Każda z kobiet opracowuje wybrany fragment narzuty. Autorski motyw, oprócz oryginalnego przedstawienia, ma być także treścią życzeń każdej z nich, składanych przyszłym małżonkom na wspólną drogę życia. Praca trwa wiele dni i wymaga wielogodzinnych sesji w swoim towarzystwie. Wspólnie spędzony przy pracy czas i zbliżająca się uroczystość zaślubin, stają się pretekstem do wspomnień i rozmów o małżeństwie, miłości i przemijaniu. Odżywają skrywane emocje, powracają zduszone pragnienia i sny. Wszystkie te refleksje, nie spełnione marzenia i  wciąż czekające na spełnienie pragnienia znalazły swoje odzwierciedlenie w motywach skrawków narzuty. Każdy skrawek zawierał cząstkę z życia jego autorki. Jak tu nie docenić TAKIEGO prezentu?

Patchworkowe skrawki: co z tym szyciem?

Patchwork to znana od wieków metoda szycia, polegająca na dopasowaniu i zszywaniu ze sobą skrawków materiałów o różnych wielkościach, kolorach i fakturze w większe całości, tworząc w ten sposób wyjątkowe i niepowtarzalne wzory. Zaletą wykonanych w ten sposób ubrań lub elementów wystroju wnętrz, takich jak narzuty czy zasłony jest nie tylko ich unikatowy charakter, ale także możliwość wykorzystania niewykorzystanych skrawków i resztek tkanin. Połączenie 100%-ego wykorzystania materiałów z pozyskaniem wartości dodanej w postaci ciepłej narzuty, to także idea jak najbardziej w duchu eko i zrównoważonej gospodarki.

Patchworkowe skrawki: kolorowa narzuta

Patchworkowa narzuta na łóżko to prawdziwie spektakularne dzieło. Jeśli chcielibyśmy ją wykonać samodzielnie, musimy przygotować się na godziny pracy i uzbroić w duże pokłady cierpliwości. Ale efekt wart jest poświęcenia. Wzorując się na motywach wspomnianego już filmu "Skrawki życia" możemy spróbować popełnić oryginalny prezent dla naszego chrześniaka lub chrześnicy, szyjąc maleńką narzutę do pierwszego łóżeczka maleństwa. Taki prezent okazać się może niezwykle sentymentalną pamiątką, przekazywana później czule z pokolenia na pokolenie, wraz z ciekawymi historiami związanymi z jej powstawaniem czy dniem obdarowania. patchworkowa narzuta do sypialni dorosłych może być poważnym wyzwaniem, ale równie atrakcyjnym. Tu pozwolić sobie możemy zarówno na motywy klasyczne (ścinki materiałów z motywem kwiatów i roślin) lub zupełnie abstrakcyjne. W zależności od upodobań postawmy na ulubioną kolorystykę - reszta wzoru ułoży się sama.

Jak samodzielnie uszyć patchworkową narzutę - ZRÓB TO SAM!

 

Patchworkowe skrawki: co poza tym

Oprócz przepięknie wyglądającej i znakomitej na sentymentalny prezent narzuty, metoda patchworku wykonać możemy całą gamę produktów do wnętrz i ogrodu. Począwszy od atrakcyjnych poduszek-siedzisk na krzesła, po zagłówki wokół łóżeczka dziecka, niewielkie kocyki z motywami zwierząt dla dzieci (mniejszych - do spania, większych - do zabawy i poznawania świata). Także grubsze zasłony do dziecięcych pokoi i romantycznych sypialni, obrusy, bieżniki, rękawice i ściereczki kuchenne. Metodą patchworkową wykonywać możemy również niewielkie pluszaki i zabawki dla dzieci, torby na zakupy i breloki do kluczy. Ograniczyć może nas tylko własna wyobraźnia.