Lampki choinkowe przez cały rok. Jak je wykorzystać w dekoracji wnętrz?

2021-11-18 8:00

Lampki choinkowe są doskonałym elementem dekoracyjnym, z którego możemy korzystać nie tylko w okresie świątecznym. Jak wykorzystać światełka choinkowe w dekoracji? Które lampki pomogą w stworzeniu przytulnego wnętrza? Jak wybrać odpowiednią temperaturę barwową światełek? Podpowiadamy.

Lampki choinkowe przez cały rok. Jak je wykorzystać w dekoracji wnętrz?
Autor: GettyImages Sznur lampek może ozdobić nie tylko choinkę, także mebel, ścianę, lustro.

Spis treści

  1. Lampki choinkowe we wnętrzu. Jak je wykorzystać?
  2. Ciepłe i zimne światło – które wybrać?

Lampki choinkowe we wnętrzu. Jak je wykorzystać?

Lampki choinkowe mogą służyć nam jako dekoracja nie tylko podczas grudniowych celebracji, ale przez cały rok. Pomysłów na wykorzystanie światełek jest naprawdę mnóstwo i nierzadko w tej kwestii ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć lampki choinkowe o różnym kształcie, kolorze i rozmiarze, dzięki czemu urządzanie wnętrz z ich pomocą jest naprawdę świetną zabawą.

Jednym z podstawowych sposobów na wykorzystanie lampek choinkowych jest doświetlenie wnętrza. Często lampy stanowią jedyne źródło światła w pomieszczeniu, dlatego sznury mniejszych światełek choinkowych mogą być dodatkowym źródłem światła.

Lampki choinkowe tworzą we wnętrzu przytulną, intymną atmosferę. Można nimi oświetlić pokój dziecka, salon, sypialnię, kuchnię, taras, balkon, a nawet ogród. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie lampek choinkowych na zewnątrz, pamiętajmy o wyborze modelu, który będzie odporny na wilgoć i niskie temperatury.

Ciekawym zastosowaniem lampek choinkowych jest pokrycie nimi sufitu. Gdy użyjemy do tego małych lampek, możemy uzyskać efekt nocnego rozgwieżdżonego nieba (zwłaszcza gdy sufit pomalujemy na granatowy lub czarny kolor). Większe kule lub industrialne żarówki rozwieszone pod sufitem mogą być ciekawym uzupełnieniem lamp i dodatkowym oświetleniem. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się również na tarasie lub balkonie.

Innym sposobem jest spuszczenie lampek z sufitu pionowo, tak by niemal dotykały podłogi. Zwisające sznury światełek mogą biec po ścianie, albo wydzielać strefy w pomieszczeniu (jak ścianka działowa).

Lampki choinkowe możemy poprowadzić wokół mebli, np. półek, regałów, szafek, a także wokół wiszących na ścianach plakatów lub obrazów. Ciekawy efekt uzyskamy, gdy opleciemy sznurem światełek lustro. Jeżeli nasze lustro ma modną, złotą ramę, żółte lampki choinkowe wydobędą i podkreślą szlachetność złota.

Duża pusta ściana to doskonałe miejsce, by wykorzystać lampki choinkowe. Możemy przymocować je ścianie za pomocą taśmy lub gwoździ, a następnie za pomocą spinaczy przypiąć do nich nasze ulubione zdjęcia. By uzyskać jeszcze bardziej spektakularny efekt, ze sznura światełek choinkowych możemy utworzyć napis lub kształt, na przykład nasze imię, zarys miasta, figurę geometryczną itd.

Ciepłe i zimne światło – które wybrać?

Nie tylko kształt i rozmiar lampek choinkowych ma znaczenie. Bardzo ważnym kryterium, od którego zależy komfort użytkowania światełek, jest temperatura barwowa. Co to takiego? Temperatura barwowa informuje nas, czy światło jest zimne, czy ciepłe.

Temperaturę światła wyraża się w Kelwinach (K). Im wyższy wskaźnik, tym światło jest chłodniejsze. I tak światło, które ma między 4800-6000 Kelwinów uznaje się za zimne, 3500-4300 K neutralne, natomiast 2700-3000 K to światło ciepłe. Im światło cieplejsze, przybiera bardziej żółtą barwę, a im chłodniejsze – niebieską. Dla przykładu światło świecy ma zaledwie 1900 K, a bezchmurne niebo aż 10000 K. Wschód i zachód słońca emitują światło ciepłe, natomiast księżyc zimne.

Dlaczego określenie temperatury barwowej jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że wpływa ona na nasz nastrój i chęć do działania. Badania wykazały, że światło ciepłe wprowadza nas w stan relaksacji, odprężenia, odpowiada za tworzenie miłego, przytulnego nastroju. To dlatego doskonale sprawdza się w sypialni i salonie, a także wszędzie tam, gdzie odpoczywamy i się relaksujemy.

Z kolei światło zimne pomaga nam skupić się na zadaniach, poprawia koncentrację i aktywność umysłową. Ponadto, optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej nowoczesny wygląd. Chłodna barwa światła dobrze sprawdza się w biurach, gabinetach, łazienkach, garażach.

Oczywiście bez problemu możemy łączyć ze sobą te dwa rodzaje światła, na przykład w kuchni. Przestrzeń do przygotowywania posiłków i gotowania możemy oświetlić chłodnym światłem, natomiast miejsce do spożywania posiłków, ciepłym. Świadomość jak dana temperatura barwowa wpływa na nasz nastrój i produktywność może być pomocna przy wyborze nie tylko centralnego oświetlenia w domu, ale również dekoracyjnych lampek choinkowych.

Lampki choinkowe dobrze prezentują się w szklanych pojemnikach, dlatego warto to wykorzystać, wkładając je do różnokolorowych butelek (np. po winie), słoików, wazonów, lampionów czy latarenek. Światełka również mogą biec luźno, jak pnącza, po stole, półkach, meblach, oplatać balustradę, balkonowe barierki czy ramę łóżka w sypialni. Sposobów na wykorzystanie lampek choinkowych jest naprawdę dużo, jednak zawsze warto pamiętać o umiarze.