Sutasz: czy słyszeliście już tę egzotyczną nazwę? Na pewno obiła Wam się o uszy. Święcący triumfy w biżuterii hand-made sutasz (soutache) to doskonały pretekst do próby wykonania elementów zdobniczych do domu i wnętrza. Gdy opanujemy podstawy techniki wykonywania biżuterii czy dekoracji sutasz, możemy pokusić się o większe realizacje: finezyjna zapinka do zasłon, zwieńczenie abażuru czy naroża bieżnika – to tylko nieliczne pomysły na wykorzystanie techniki sutasz w aranżacji wnętrz. Zacznijmy jednak od podstaw.

Jak zrobić ozdobę, wisiorek sutasz: przygotuj materiały

Aby się nie zniechęcić do dość pracochłonnej techniki sutasz, warto zacząć od drobnej ozdoby, np. wisiorka. Na początek przygotuj:

  • kilka kolorowych sznurków sutasz (do kupienia w pasmanteriach),
  • igłę,
  • miękką żyłkę do szycia,
  • różnego kształtu koraliki i paciorki,
  • kawałek filcu,
  • klej vikol lub kropelka,
  • nożyczki.

Jak zrobić ozdobę z sutasz: KROK 1

Przygotuj 3 lub 4 równej długości (ok. 20 cm) odcinki kolorowych sznurków sutasz. Następnie ułóż je jeden przy drugim pilnując, aby kierunek splotu sznurków był identyczny. Następnie zacznij zszywać ze sobą sznurki ściegiem fastrygowym, układając je w palcach na kształt półokręgu (lub koralika, który sznurkiem chcemy otoczyć). Gdy uda nam się już zszyć sznurki w półokręgu, wszyjmy w tę formę koralik, zszywając pod nim oba końce sznurków. Analogicznie wszywamy inne koraliki lub kaboszony. Jeśli nasz koralik nie ma przelotów do przyszycia, okalamy go zszytymi sznurkami sutasz i całość podklejamy od tylnej strony (rewers) klejem kropelką.

Jak zrobić ozdobę, wisiorek sutasz: KROK 2

Naszą ozdobę przyozdobić możemy malutkimi koralikami, bądź kompozycjami z tychże. Przyszywamy je do sznurków sutasz w dowolnej kompozycji, wedle naszego upodobania. Możemy również zszywać ze sobą kilka większych, niezależnych elementów. Dzięki temu nasza ozdoba może się rozrosnąć do oczekiwanych gabarytów.

Jak zrobić ozdobę, wisiorek sutasz: KROK 3

Nasza ozdoba ma swój reprezentacyjny awers, i mniej estetyczny rewers. Chcąc estetycznie zakończyć każde z naszych dzieł, poplątany rewers na koniec prac przykrywamy kolorowym filcem, który docinamy do wielkości ozdoby i przyszywamy przezroczystą żyłką wzdłuż krańców ozdoby. Czasem możemy się wspomóc klejem (vikol po zaschnięciu nie pozostawia żadnych śladów, stąd doskonale nadaje się do podklejania filcu w trudnych do przyszycia momentach).

Nasza ozdoba (wisiorek sutasz) gotowa jest wtedy, gdy uznamy kompozycję za skończoną. Powodzenia!