Chcielibyście zdobić przedmioty techniką decoupage, ale nie wiecie od czego zacząć? To proste. W internecie znajduje się mnóstwo sklepików oferujących tzw.  pakiety startowe decoupage, co gwarantuje wszystkie podstawowe akcesoria i preparaty. Zastanawiasz się czy ten zakup na starcie się opłaci?  A co, jeśli nasz zapał okaże się płonny? Pakiety startowe decoupage kosztują w granicach 45-140 zł plus koszty przesyłki. W skład pakietu wchodzi zazwyczaj klej do decoupage’u, werniks (lakier), pędzel syntetyczny lub gąbka, serwetka, farba akrylowa lub dwiei preparat do spękań. Wszystkie produkty zapakowane są w małych buteleczkach po ok. 50-100 ml.

Jak zacząć przygodę z decoupage: czego potrzebujesz?

Technika decoupage polega na naklejaniu wzorów z papieru (np. serwetek, papieru ryżowego) i pokryciu przedmiotu wieloma warstwami lakieru tak, by wzór wtopił się w tło i  był niewyczuwalny przy dotyku. Efekt końcowy powinien sprawiać wrażenie namalowanego obrazka. Swoją przygodę z decoupage’m najlepiej rozpocząć od drobnych, prostych przedmiotów jak np. podkładka pod kubek, dla której bazę można nabyć w każdym sklepie internetowym decoupage za cenę ok. 1zł.  Materiały również powinny być na tyle drobne, by pozwoliły na sprawdzenie, czy wybrana technika nam się podoba, a jednocześnie nie uszczupliły zbyt mocno naszego budżetu. Na początek wystarczy mały klej do decoupage (80ml), który kosztuje ok. 9 zł.  Jeśli macie w domu klej wikol, można go rozcieńczyć z wodą. Farby akrylowe w małej tubce kosztują ok. 14 zł za 120ml. Można również wykorzystać farbę, która pozostała z malowania ścian. Pędzle ogólnie dostępne w marketach budowlanych będą wystarczające na początek. Należy jednak pamiętać, aby pędzle miały bardzo miękkie włosie. Koszt takich pędzli to ok 1 zł - 2,5 zł. Co do serwetek to w sklepach decoupage koszt jednej serwetki waha się od 30 gr. do ok. 1 zł.  Alternatywną i najprostszą metodą są odwiedziny u znajomych - ponieważ każdy z nas ma inny gust, również i rodzaje papierowych serwetek w każdym domu będą inne. Przyjaciele na pewno chętnie podzielą się jedną serwetką z ulubionym wzorem lub motywem dla naszych twórczych eksperymentów. Do zabezpieczania wykonywanego w technice decoupage przedmiotu wykorzystujemy zazwyczaj werniks czyli lakier wodny. Koszt lakieru w sklepie decoupage to ok. 15-30 zł za 100ml. Każdy inny lakier posiadany w domu np. jachtowy będzie równie dobry. Najciekawsze w technice decoupage jest to, że wystarczy odrobina kreatywności, by nadać zdobionemu przedmiotowi wymarzony,  niepowtarzalny wygląd.

Jak zacząć przygodę z decoupage: od czego zacząć?

Po zrobieniu drobnych zakupów najlepiej zabrać się do ozdobienia drobnego przedmiotu, czyli - w naszym przypadku, wspomnianej podkładki pod kubek z płyty MDF (cena ok. 1 zł). Papierem ściernym matowimy powierzchnię. Tak przygotowaną płytkę wystarczy pomalować białą farbą ok. 2- 3 razy. Motyw z serwetki należy wyciąć nożyczkami jak najbliżej wzoru, by nie pozostawić dużego marginesu tła serwetki. Rozwarstwiamy serwetkę do jednej warstwy, którą naklejamy na podkładkę klejem do decoupage. Na koniec całość malujemy kilkakrotnie lakierem werniksem, aż do uzyskania efektu malowanego obrazu. 

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl