Jak wykorzystać opakowania po prezentach gwiazdkowych: PRAKTYCZNE PORADY!

2015-01-05 16:50

Choć emocje związane z gwiazdkowymi prezentami dawno już opadły, nadal pozostaje zagadnienie świątecznych opakowań. Czy możemy kreatywnie wykorzystać opakowania po mniej lub bardziej udanych prezentach choinkowych? Co w nich przechowywać? Jak stworzyć z nich funkcjonalne dekoracje do wnętrz? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Spis treści

  1. Kolorowe pudełka do przechowywania
  2. Limitowane edycje puszek
  3. Kolorowy papier pakowy

W jaki sposób i do czego przydać nam się mogą świąteczne opakowania po prezentach?  Może się okazać, że choć sam prezent nie był tym z listu do Świętego Mikołaja, to opakowanie po nim stało się zaczątkiem dla niezwykłych domowych rozwiązań. Na co możemy przeznaczyć opakowania po prezentach? Sprawdź nasze pomysły!

Kolorowe pudełka do przechowywania

Rozważając użyteczność świątecznych opakować do przechowywania w domu pomniejszych bibelotów, najatrakcyjniej prezentują się oczywiście kolorowe pudełka na prezenty. Ich zazwyczaj trwały, kartonowy stelaż i regularne kształty (kwadratu, prostokąta, koła, rombu itp.) dają doskonałą podstawę do wykorzystania pudełek dla dalszego przechowywania. Co możemy przechowywać w świątecznych pudełkach? Możliwości jest całe mnóstwo. Począwszy od kolorowych nici i przyborów do szycia, przez przyprawy kuchenne, korale i ciężką biżuterię, żarówki na wymianę, aż po podręczne narzędzia, jak młotek czy kombinerki (niezbędne w każdym domu!). Jeśli pudełka są płaskie, nadadzą się do przechowywania szali i apaszek, tudzież niewielkich torebek kopertówek lub pasków. Warto zgromadzić kilka pudełek (różnych bądź konsekwentnie jednolitych, ale to zadanie trudniejsze do zrealizowania) i wyeksponować je wspólnie na otwartej półce ściennej. Warto też zorganizować je kolorystycznie. Jeśli pudełka po świątecznych prezentach noszą silne znamiona Świąt (motywy choinek, reniferów, Mikołaja itp.), a chcielibyśmy nadać im charakter całoroczny, wystarczy że okleimy pudełko wybranym papierem pakowym lub kolorową serwetką w technice decoupage. Jeśli zbierzemy kilka różnych pudełek po prezentach i okleimy je kolorowymi okleinami w zbliżonej tonacji, uzyskamy nie tylko praktyczny schowek na domowe drobiazgi ale i niebagatelną, autorską dekorację do naszego wnętrza!

Zobacz jak obłożyć pudełko dekoracyjną tkaniną KROK PO KROKU!

Kartonowe pudełka na akcesoria
Autor: Michał Przeździk Kartonowe pudełka z printem mogą miec podwójną funkcję: dekoracyjkną i znaczeniową. W pudełku w grochy trzymać możemy okrągłe elementy filcu, guziki bądź pinezki. W pudełkach w paski - taśmy i wstążki.

Zobacz WIDEO: Sweterkowe opakowanie na prezenty DIY

Limitowane edycje puszek

W przedświątecznej gorączce spotkać możemy liczne limitowane edycje dekoracyjnych, metalowych  puszek na ciastka, kawę czy herbatę. Zdarza się, że jako dodatek do prezentu otrzymujemy dekoracyjną puszkę z ekskluzywnymi czekoladkami czy puszkę wyjątkowej herbaty. Kiedy zawartość puszki zostanie opróżniona, zostaje nam całkiem zgrabne opakowanie do wykorzystania. Puszki doskonale nadają się do przechowywania kruchych ciastek, pieczonych okazjonalnie, jak również do przechowywania świec (w razie awarii prądu), przypraw czy akcesoriów papierniczych (długopisów, spinaczy, taśmy klejącej, nożyczek itp.). Każda marka spożywcza rezerwuje sobie daną kolorystykę i motyw przewodni, które umieszczają na puszkach z produktem. Nie zawsze narzucona kolorystyka i liczne  opisy tekstowe stanowić mogą ciekawą dekorację. Dlatego warto  przemalować świąteczne edycje puszek na kolor, który doskonale wpisze się w kolorystykę naszego wnętrza. Do przemalowania puszek po ciasteczkach czy kawie doskonale nadadzą się farby kredowe, których dwie, trzy warstwy w całości pokryją marketingowy print. Możemy także iść z duchem czasów i pomalować nasze puszki farbą tablicową (czarna bądź szarą) i stworzyć na powierzchni puszki strefę nanoszenia komunikatów (np. uwaga, świeże trufle!). Ta metoda dekoracji ma jeszcze jedną zaletę: jeśli zmienimy przeznaczenie puszki, w łatwy sposób zmienimy również opis jej zawartości. Podobnie możemy wykorzystać farbę magnetyczną jako emalię kryjącą do limitowanych puszek. Jeśli puszki nie są całkowicie zrobione z metalu, a jedynie z bardzo grubego kartonu, najlepiej będzie je okleić ozdobną folią samoprzylepną (np. w modnym kolorze miedzi) bądź techniką decoupage.

Kolorowy papier pakowy

Jeśli nie jesteś zwolennikiem spontanicznego rozszarpywania kolorowych opakowań na otrzymanym prezencie, piękny papier pakowy (o ile nie jest stricte świąteczny) możesz ponownie wykorzystać do oklejania owalnych i trwałych, kartonowych pojemników (np. po kawie zbożowej). Oklejone, kartonowe tuby doskonale sprawdzą się w roli dekoracyjnego piórnika na biurko czy pojemnika na nietypowe lub okazjonalnie używane akcesoria kuchenne (dziadka do orzechów, łyżkę do lodów, otwieracz do konserw i słoików itp.). Kolorowy papier pakowy po otrzymanych prezentach doskonale nada się również do obłożenia książek, które aktualnie czytasz i zabierasz ze sobą w wiele miejsc. Dzięki temu książka się nie zniszczy, a atmosfera świąt i miłe wspomnienie związane z rozpakowywaniem prezentu przywoływane będzie ilekroć sięgniesz po obłożoną w ten sposób lekturę.

Więcej inspiracji: