W wielu domach kuchnia to centrum, najważniejsze miejsce w domu, tu przygotowuje się posiłki, często toczy się tu życie rodzinne i towarzyskie, szczególnie, że nadal modne jest otwieranie kuchni na pokój. Kuchnia kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Wkładamy dużo wysiłku i pieniędzy w urządzenie tego pomieszczenia, ale warto dowiedzieć się, co na temat urządzenia kuchni mówi starochińska sztuka feng shui.

Feng Shui w mieszkaniu: dobra aranżacja kuchni

Najlepiej, gdy kuchnia znajduje się będzie w głębi mieszkaniu, ale nie należy jej umieszczać w środku mieszkania. Według zasady feng shui kuchnia w mieszkaniu stanowi żywioł ognia, a to dlatego, że to w niej toczy się życie rodzinne. Skupia wokół siebie wszystkich domowników przy rodzinnym stole. Najlepszy kształt – regularny, drzwi do kuchni nie powinny się znajdować naprzeciwko drzwi to toalety, sypialni, czy okna – wtedy ucieka energia.

ZOBACZ TEŻ: Feng shui w mieszkaniu, FENG SHUI W DOMU, feng shui w urządzaniu wnętrz - CO TO OZNACZA, JAK TO ZROBIĆ >>>

Oczywiście z reguły na usytuowanie nie mamy żadnego wpływu, o ile nie budujemy sobie domu od podstaw i nie mamy możliwości ingerencji w projekt. Przy niekorzystnych kształcie, gdzie umiejscowieniu należy podjąć środki zaradcze.

W feng shui bardzo ważny jest cykl pięciu żywiołów – metalu, wody, ziemi, drzewa, ognia.
W kuchni dominującym żywiołem jest ogień, ale mam też tu żywioł wody, dlatego trzeba zawsze pamiętać o oddzieleniu ich od siebie, czyli praktycznie rzecz ujmując, o oddzieleniu kuchenki, czy piekarnika od zlewozmywaka, czy zmywarki. Jeżeli nie mamy możliwości, aby te sprzęty nie stały obok siebie, musimy oddzielić je elementem żywiołu drzewa, czyli czymś drewnianym, np. drewnianą deską do krojenia, którą można położyć, czy powieszeniem drewnianej łyżki.

Feng Shui w mieszkaniu: kuchenka

Nie powinna stać tak, byśmy gotując stali tyłem do drzwi, kucharz powinien gotując widzieć drzwi wejściowe. W takiej sytuacji możemy powiesić lustro, które jednocześnie będzie odbijać potrawy, czyli symbolicznie podwajać dostatek. Trzeba często gotować, używać jak najczęściej kuchenki lub pieca, bo są one synonimem rozwoju własnego potencjału. Częsta praca w kuchni zwiększa szanse na zdrowie, bogactwo i miłość.

Kuchenka gazowa jest lepsza od elektrycznej, ponieważ ogień to symbol bogactwa, umacnia także stosunki międzyludzkie. Zupełnie „nie feng shui” są kuchenki mikrofalowe – niszczą zawartą w jedzeniu energię, czyli chi i przez to potrawy stają się bezwartościowe.

Feng Shui w mieszkaniu: zlewozmywak

Najlepiej, gdy stoi przy oknie z ładnym widokiem. Upewnij się, czy hydraulika w twojej kuchni działa sprawnie. Cieknąca woda oznacza, że również dobrobyt odpływa z twojego życia.
Zasada trójkąta

To czysta ergonomia - ułatw sobie pracę w kuchni przy przygotowywaniu potraw, tak by sięganie po produkty, krojenie, gotowanie, czy używanie zlewu odbywało się płynnie i wygodnie, bez niepotrzebnego tracenia czasu i energii.
Warto ustawić najważniejsze sprzęty, czyli lodówkę, zlew i kuchenkę tak, by tworzyły trójkąt. W przypadku malutkich, czy wąskich kuchni, gdzie meble i sprzęty znajdują się zazwyczaj przy jednej ścianie, to lodówkę, zlew i kuchenkę ustawiamy w jednej linii, ale oddzielamy od siebie blatami. Nigdy nie dopuść, by lodówka świeciła pustkami – to znak, że brakuje nam niezależności.

Feng Shui w mieszkaniu: meble kuchenne

W feng shui najlepsze jest zgodne z naturą, dlatego zaleca się meble drewniane, najlepiej o zaokrąglonych brzegach, dotyczy to zarówno szafek, jak i ewentualnego stołu. Nie wolno trzymać na wierzchu wszelkich ostrych przedmiotów, takich jak na nożye, widelce i innych spiczastych narzędzi.

Feng Shui w mieszkaniu: oświetlenie

Według feng shui kuchnia powinna być dobrze oświetlona), przestronna i przede wszystkim czysta.

Feng Shui w mieszkaniu: kolory

Najlepsze kolory to ciepłe, naturalne odcienie czyli: żółty, pomarańczowy, beż, ewentualnie jasna, oliwkowa zieleń. Nie zaleca się koloru niebieskiego – błękit gasi płomień kuchenki. Niewskazana jest czerwień (mamy już wystarczająco dominującą energię żywiołu ognia) i czerń.

Garnek ryżu – czyli jak przyciągnąć do domu bogactwo

W sektorze bogactwa – w siatce ba gua prawy górny róg - powinien stać cały czas garnek ryżu, a zadaniem rodziny jest pilnowanie, aby ryżu w garnku nie brakowało, bowiem zapas ryżu w Chinach to symbol bogactwa. W Polsce takim symbolem jest sól, dlatego możemy postawić tam naczynie z solą.

Feng Shui w mieszkaniu: kwiaty w kuchni

Na parapecie najlepiej umieścić doniczki z ziołami. Rośliny doniczkowe też są wskazane, ale uwaga - nie powinny być trujące. Niewskazane są bukiety i kompozycje z suszonych kwiatów. Gdy mamy w kuchni kwiaty cięte, to po przekwitnięciu należy je natychmiast usunąć. Ta zasada dotyczy zresztą wszystkich pomieszczeń.

Feng Shui w mieszkaniu: jedzenie

Trzymaj zdrowe, świeże produkty w widocznym miejscu kuchni. To widoczny znak, że gotujesz zdrowo i przywiązujesz wagę do zdrowego stylu odżywiania. Taki widok daje poczucie zgody z naturą i jest znakiem obfitości. Talerz ze świeżymi owocami, postawiony na stole, będzie wzmacniał twoją psychikę i zdrowie. Natomiast trzeba się regularnie pozbywać wszystkich przeterminowanych produktów –blokuje to przepływ pozytywnej energii.

Feng Shui w mieszkaniu: porządek

To pierwsza, najważniejsza zasada felg shui – porządek i harmonia. Nagromadzony brud, nieład i rozgardiasz to znak nieuporządkowanych spraw i problemów. Właśnie może z tego powodu jesz zbyt obficie, a potem to może wywołuje wyrzuty sumienia. Wyrzuć stare produkty, umyj porządnie szafki, pozbądź się kurzu i brudu, ułóż wszystko do nowa, a tak, aby można było odnaleźć odpowiednie przedmioty bez straty czasu. Na wierzchu powinny stać tylko potrzebne rzeczy. Przeznacz jakąś szufladę na tzw. „przydasie”, a najczęściej niezbyt potrzebne na co dzień rzeczy, symbolicznie wraz z jej zamknięcie, trudne sprawy znajdą rozwiązanie.