Kładzenie tynku dekoracyjnego nie jest czymś, co musisz pozostawiać specjalistom! Sprawdź w naszym poradniku zrób to sam, jakie narzędzia będą ci potrzebne i na co zwrócić uwagę podczas nakładania tynku strukturalnego.

Nakładanie tynku dekoracyjnego zrób to sam: materiały i narzędzia

Na początek upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia do nakładania tynku strukturalnego. Potrzebne ci będą: gruba folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli, wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel, pace (stalowa i plastikowa), szpachla, kielnia lub gąbka, preparat gruntujący oraz masa tynkarska.

Nakładanie tynku dekoracyjnego zrób to sam: KROK PO KROKU

Zrób to sam krok 1. Najpierw przed nałożeniem tynku należy zagruntować podłoże przy użyciu preparatu gruntującego. Możesz zrobić to za pomocą wałka lub pędzla. Najlepiej jest, gdy podkład ma taki sam kolor jak tynk dekoracyjny, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Zrób to sam krok 2. Na wyschnięty podkład gruntujący nałóż cienką warstwę masy tynkarskiej. Użyj do tego pędzla lub gładkiej pacy ze stali. Nadmiar masy ściągnij do wiadra i wymieszaj. Po naniesieniu masy, należy zatrzeć tynk przy użyciu pacy plastikowej. Najlepiej jest robić to okrężnymi ruchami. Jeśli takie jest zalecenie producenta, nałóż drugą warstwę tynku. Należy zrobić to zanim poprzednia warstwa zdąży zaschnąć – masę tynkarską nakłada się metodą „mokre na mokre”.

Zrób to sam krok 3. Jeżeli nie chcesz mieć gładko zatartego tynku, możesz nadać mu fakturę. Najłatwiej jest to zrobić, gdy masa ma długi czas użycia – nawet kilka godzin. Fakturę nadać można przy użyciu przeróżnych narzędzi – szpachli, pacy, kielni lub gąbki, przesuwając je w różnych kierunkach albo przykładając i odrywając je od mokrego tynku.

Gotowe!