Jak farbować tkaniny: orientalne mandale na poszewce lub zasłony ombre! ZRÓB TO SAM

Jak stworzyć fantazyjne mandale na poszewkach i tęczowe zasłony inspirowane hippisowską modą i Przystankiem Woodstock? Jak stworzyć poszewkę ze starych jeansów w tak modnym w tym sezonie marmurkowym princie? Moda na farbowane tkaniny niechybnie przebija się jako ciekawe zajęcie na jesienne wieczory. I szalenie oryginalny sposób na modną dekorację wnętrz!

Orientalne mandale na tkaninie
Wybielanie jeansu w określony wzór
Wybielanie jeansu w określony wzór
Jeansowa poszewka na poduszkę
Modna dekoracja okna różne zasłony
 Modna dekoracja okna różne zasłony

Nowoczesna, bardzo delikatna, wręcz eteryczna dekoracja okna. Trzy zasłony, każda w innym kolorze, z efektem ombre. Siłą tej stylizacji jest koordynacja kolorystyczna zasłon.

Źródło: materiały prasowe Designers Guild, www.decodore.pl

Fot. Materiały prasowe Designers Guild

Własnoręcznie uszyte tekstylia do domu to nie tylko powód do dumy dla kreatywnej pani domu ale i niezwykle oryginalna dekoracja do naszego wnętrza. Jako, że jesień to najbarwniejsza pora roku, warto nieco z jej bogatej kolorystyki przemycić do wystroju naszego wnętrza. Dzięki samodzielnemu farbowaniu zasłon, poszewek i tkanin, które posiadamy w domu, przedłużamy ich żywotność, modny wygląd i praktyczną funkcję. Tak oryginalna dekoracja domu zaintryguje naszych gości, a sama czynność farbowania może stać się fantastyczną zabawą dla wszystkich domowników!

Jak farbować tkaniny: orientalne mandale na poszewkach czy tęczowe zasłony?

Entuzjaści lat ’90 z pewnością pamiętają modę na własnoręczne farbowanie jednobarwnych, bawełnianych koszulek za pomocą wiązania supełków i wybielacza. Końcowy efekt zawsze wzbudzał silne emocje, gdyż nie dał się właściwie przewidzieć. W zależności od ilości wiązanych na koszulce supłów i czasu, w jakim tkanina pozostaje zanurzona w wybielaczu, uzyskujemy bardziej lub mniej intensywne wzory na materiale. Mocno skręcone supły na tkaninie gwarantują bardziej „koronkową” i obfitą w detale orientalną mandalę na tkaninie. W zależności od tego, jak dużo barwnych wzorów chcemy zmieścić na tkaninie, w tyle supłów starajmy związać materiał. Chcąc uzyskać efekt ombre, zwińmy tkaninę wokół własnej osi, zaczynając od środka materiału i silnie zwiążmy sznurkiem, dzieląc okrągłe zawiniątko na sześć lub osiem części (w sposób zbliżony do wiązania żółtego sera w okrągłym bloczku). Na każdą z powstałych w ten sposób „ćwiartek” zaaplikuj barwnik do tkanin, starając się zachować kolejność od najjaśniejszego pigmentu po najciemniejszy. Pozostawiamy w ten sposób nasączony materiał na ok. 24h. Po rozsupłaniu zawiniątka naszym oczom ukaże się tęczowy wzór, płynnie przechodzący z koloru w kolor. Zarówno tęczowe wzory jak i okrągłe mandale to znakomity pomysł na odświeżenie starych poszewek na poduszki. Ułożone obok siebie na szarej kanapie dodadzą jej wigoru. Chcąc odmienić dekorację okna, farbować możemy także zasłony. Farbując na wybrany kolor tylko dolną część zasłon możemy uzyskać np. białe zasłony wpadające w sprany błękit i denim w dolnych partiach materiału. Chcąc uzyskać taki efekt, moczymy w barwniku jedynie wybrany fragment dołu zasłony (np. do ok. 1/3 wysokości), wyciągając z barwnika nieco przed czasem oznaczonym przez producenta na opakowaniu, kilkucentymetrowy fragment dołu zasłony. Farbowanie tkanin w ten sposób to znakomity pomysł na wykorzystanie starych zasłon, które wzbogacone o nasyconą paletę barw i ciekawy motyw ombre bądź orientalne mandale, ożywią monochromatyczny salon czy pokój dziecięcy.

Jak farbować tkaniny: stare jeansy w nowej odsłonie

Stara para jeansów to często niezwykle emocjonalna część garderoby. Wielu z nas ma wewnętrzny problem z wyrzucaniem ulubionych, choć podartych jeansów. Innym – dosłownie pęka serce na samą myśl pozbycia się „TEJ pary”. Oprócz różnych możliwości zastępczego wykorzystania podniszczonej pary spodni (uszycie z niej spódnicy, torebki, piórnika, saszetki do paska itp.). możemy z nich uszyć ciekawą poszewkę na poduszkę. Aby efekt jeansowej poszewki był bardziej spektakularny, warto poeksperymentować (naprzemiennie) z barwieniem i wybielaniem podniszczonego jeansu. Wiążąc liczne supły na tkaninie, a następnie zanurzając ją przez kilka godzin (ok. 24 h) w wybielaczu, uzyskamy wzór mandali bądź modny efekt marmurku (im więcej drobnych supłów na materiale, tym efekt końcowy najbardziej zbliżony do marmurku). Jeśli zależy nam na bardziej przewidywalnym efekcie końcowym, warto spróbować wybielania jeansu przy użyciu szablonów. Przytwierdzając do wybielanego materiału szablon (np. motyli) za pomocą fastrygi, bądź naklejając szablon bezpośrednio na materiał, aplikujemy wybielacz pędzelkiem  na materiał jedynie w obrębie objętym szablonem. Po kilku godzinach odbarwi nam się żądany wzór, a jeansowy materiał nabierze dekoracyjnego sznytu.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Materiały prasowe Designers Guild, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY