Znana od dawna metoda papier-mâché (i jeszcze nie tak dawno popularyzowana w przedszkolach na zajęciach plastycznych) przybrała niedawno nowe, designerskie oblicze. Na fali trendu na skandynawską surowość i chropowatość materiałów, technika papier-mâché w połączeniu z surowym i prostym pięknem czerpanego czy pakowego papieru nabrała nowej jakości. Umiejętnie stosowana nadaje się do swobodnej kreacji mniejszych i większych figur, którym możemy finalnie nadać dowolną kolorystykę lub pozostawić w modnie surowej wersji saute. Modne, dekoracyjne drobiazgi na stół, sezonowe dekoracje na święta i z okazji zmieniających się pór roku jeszcze nigdy nie były tak proste do uwykonania. Papierowe renifery, baranki, owoce a nawet koń na biegunach - technika papier-mâché to niewyczerpane źródło dekoracyjnych inspiracji do domu. Prostota wykonania i zamierzenie ascetyczny efekt finalny sprawia, że figurki z papier-mâché warto sezonowo zmieniać. Wiosną możemy zawiesić w oknie na różnej wysokości urocze jaskółki z papier-mâché, zimą - ozdobić konsolkę w przedpokoju czy komodę w salonie pociesznymi jeżykami. A zatem do dzieła!

Papier-mâché: na czym polega?

Technika tworzenia dekoracji i ozdób z papier-mâché znana jest już od II w. n.e. Jej prekursorami byli oczywiście Chińczycy, którzy jak żaden inny naród doskonale opanowali wszelkie techniki dekoracyjne związane z obróbką delikatnego papieru. Sztuka tworzenia dekoracji w technice papier-mâché polega na wielokrotnym i naprzemiennym nakładaniu na siebie kolejnych warstw papieru i kleju. W trakcie tego procederu stopniowo nadawany jest kształt ostateczny formowanej dekoracji. Technika papier-mâché obejmuje także modelowanie z masy papierowej, która po wysuszeniu zamienia się w twardą powłokę. Tą właśnie metodą wykonywano bardzo często teatralne elementy scenografi, karnawałowe maski czy elementy lalkarskie, a nawet lampy. W zależności od ilości nakładanych na przedmiot warstw kleju i papieru, powstała finalnie bryła upodabniać się może niezwykle realistycznie do mocniejszych w odbiorze materiałów, takich jak glina, drewno, brąz czy nawet kamień.

Jak zrobić jabłko z papier-mâché: materiały

Przygodę z figurami z papier-mâché warto zacząć od drobniejszych figurek by stopniowo, nabierając wprawy, zaryzykować większe gabarytowo okazy. W ZRÓB TO SAM pokazujemy jak za pomocą techniki papier-mâché wykonać efektowną dekorację stołu w postaci jabłka.

Do wykonania dekoracyjnej figurki jabłka z papier-mâché potrzebować będziemy:

- gazety,

- papier pakowy,

- kawałek tektury,

- klej (może być biurowy lub do papier-mâché, czyli połączenie wody i mąki),

- taśma klejąca zwykła lub szara papierowa,

- pędzelek,

- ołówek,

- nożyczki.

Jak zrobić jabłko z papier-mâché: KROK PO KROKU

Krok 1

Kilka stron gazety mniemy w palcach, zgniatamy, formujemy w kulkę dowolnej wielkości.

Krok 2

Kulkę oklejamy taśmą, nadając jej kształt jabłka.Trzeba to zrobić dokładnie, by się nie rozpadła.

Krok 3

Papier pakowy rwiemy na kawałeczki. Kawałek po kawałku oklejamy nimi jabłko. Warstw powinno być kilka, by jabłko było „mocne”. Pozostawiamy je do wyschnięcia.

Krok 4

Na tekturce rysujemy listki, które następnie wycinamy.

Krok 5

Wycięte listki oklejamy kawałkami papieru. Tym razem wystarczy jedna warstwa.

Krok 6

Do wyschniętego już jabłka doklejamy ogonek ze zwiniętego kawałka papieru i przygotowany listek. Miejsce klejenia maskujemy kawałkiem papierka, który oczywiście przyklejamy.