Zasady feng shui są stosowane do urządzania mieszkań i ogrodu. Radzimy jak zastosować feng shui w ogrodzie. Celem feng shui jest osiągnięcie harmonii człowieka z otoczeniem. Jeżeli chcecie mieć dom, czy ogród urządzone zgodnie ze sztuką feng shui warto zasięgnąć porady specjalisty, bo jest to dość skomplikowane, ale można zastosować kilka podstawowych zasad samodzielnie.

Feng shui w ogrodzie: 1 zasada

Według feng shui ogród, tak samo, jak wnętrze domu, czy mieszkania powinien być urządzony z harmonią. Bardzo ważne jest, aby w ogrodzie, czy na tarsie panował porządek – żadnych porzuconych betoniarek, połamanych mebli, starych gratów, niestety często widocznych na polskich podwórkach.

Feng shui w ogrodzie: 2 zasada

Ogród zgodnie z zasadą feng shui powinien zostać zaprojektowany na podobieństwo krajobrazu naturalnego. Trzeba wyważyć ilość roślin, pamiętać o równowadze w ogrodzie pomiędzy jin i jang – w tym wypadku możemy uznać, że rośliny jin to te o długich i raczej zwijających liściach, a jang to te o wzniesionych ku górze pędach i wszystkie rośliny pnące. Rośliny jin „wyciszają” kompozycję, a te jang dynamizują – zatem i tu możemy osiągnąć harmonię.

Feng shui w ogrodzie: 3 zasada

Zgodnie z feng shui - woda to energia.  Dlatego dobrze jest umieścić w ogrodzie fontannę, źródełko, czy też oczko wodne. Oczko może być owalne, okrągłe lub w kształcie „nerki” obejmującej ramionami dom.

Feng shui w ogrodzie: 4 zasada

Energia – chi, jej swobodny przepływ zależy właśnie od harmonii otoczenia. Dlatego dla feng shui w ogrodzie istotne jest przemyślenie umieszczenia wszystkich elementów, a także wprowadzenie pewnych korekt w krajobrazie naturalnym, tak by nic nie blokowało chi, ale też by nie przepływała ona zbyt szybko. Robi się to np. tworząc ścieżki, które nie są prostymi liniami, a łukami, sadząc drzewa, czy krzewy, by w pustej przestrzeni energię wyhamować, czy stawiając murki na wyższych stokach lub sadząc żywopłoty.
Niedowiarki mogą uznać zasady feng shui za bajki, ale biorąc pod uwagę, że jest to sztuka mająca ponad 2000 lat i nadal mocno się trzyma i nie odchodzi w zapomnienie, a także, że nawet znane wielkie firmy urządzają siedziby zgodnie z nakazami feng shui, może warto uporządkować przestrzeń wokół siebie, nie tylko tę ogrodową?