Zwykle, szczególnie przy pierwszym zetknięciu z Feng Shui, najwięcej zainteresowania wzbudzają remedia dotyczące związków i pieniędzy. Ale żeby życie było satysfakcjonujące należy zadbać o wszystkie jego aspekty, czyli o harmonię. Zdrowie powinno być na czele tej listy, bo bez dobrego zdrowia ciężko osiągnąć sukcesy i niełatwo się nimi cieszyć. Mówiąc o zdrowiu mam na myśli nie tylko brak chorób, ale także brak konfliktów i problemów. Gdy energia jest blokowana lub zbyt szybko przepływa, pojawiają się choroby, konflikty i wypadki.

Feng shui w domu: znajdź zdrowie

W siatce Ba Gua za zdrowie odpowiada centralny kwadrat z numerem 5. Jest to strefa, która powinna zostać pusta, by energia - chi – mogła swobodnie płynąć.
Żywiołem odpowiednim za tę strefę w feng shui jest Ziemia i takie elementy powinny przeważać w aranżacji wnętrz, natomiast mogą się tu w równowadze spotkać także elementy Wody, Drewna, Ognia i Metalu.
Przedmioty związane z żywiołem Ziemi to m.in. przedmioty wykonane z gliny, niskie i obłe meble, poduchy, kolory ziemi – żółty, pomarańczowy, ecru, brązy. Dobrze podziała zawieszony kryształ pryzmatyczny, który będzie pięknie rozszczepiał światło. W strefie zdrowia można też ustawić figurki zwierząt długowiecznych – żółwia, czy słonia.
Często strefa zdrowia w mieszkaniu to – przynajmniej fragmentarycznie – przedpokój. Należy dbać o dobry przepływ energii – przeładowane wieszaki, stada butów, stojące rowery, wózki zaburzają przepływ chi. Należy też zadbać o to, żeby nie wieszać luster naprzeciwko drzwi, ponieważ odbijają one całą wpływającą do pomieszczenia energię.

Feng shui: rośliny, powietrze i porządek

Ale na zdrowie zadziałają też inne rzeczy, niekoniecznie związane ze strefą zdrowia z siatki ba gua. Trzeba pamiętać o roślinach, dbać o nie, podlewać, obrywać suche listki. Najlepsze są długowieczne zielone rośliny.  Zwierzęta domowe to też pozytywna energia. Dbajmy nie tylko o domowników, ale też o „stan zdrowia” naszego domu – naprawiajmy na bieżąco to, co popsute; kapiące krany, przeciekające rury – bo to oznacza wypływanie z domu bogactwa, powodzenia i zdrowia. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, nawet tych, które są przez nas na co dzień nieużywane. Poza tym warto używać kadzidełek, aromatycznych olejków, czy świec. Zadbajmy o porządek i harmonię w naszym domu, a wpłynie ona pozytywnie na nasze zdrowie i życie.