Podobają wam się złocenia decoupage, ale nie wiecie jak je wykonać? A może myślicie, że to zbyt drogie? Dziś podpowiemy wam jakie rodzaje złoceń możecie nabyć na rynku decoupage i od czego zacząć dekorowanie w odcieniach złota. Decoupage krok po kroku: lekcja dotycząca złoceń.

Efekt złoceń w decoupage: złoto na miarę portfela

Złocenia używane w decoupage występują pod trzema różnymi postaciami:

  1.  złoto w płatkach (arkuszach),
  2. złota folia w rolce,
  3. złota folia w płatkach.

Złoto w płatkach wykorzystywane w decoupage dostępne jest na rynku w formie arkuszy o wymiarach 14 x 14 cm. Pakowane po 5 sztuk kosztuje ok. 7,50 zł. Jest bardzo delikatne, dlatego jeśli nie chcecie użyć całego, dużego arkusza wystarczy, że włożycie płatek pomiędzy dwie czyste kartki papieru. Potnijcie tak ułożony arkusz na odpowiednie dla was odcinki. Na pomalowaną klejem do złoceń powierzchnię przyłóżcie kawałek arkusza i bardzo delikatnym pędzelkiem dociskajcie złoto. Nadmiar zmiećcie pędzelkiem na boki. Gotowe. A efekt? Praca dekorowane decoupage pokryta jest dokładnie, a łączenia między kolejnymi kawałkami są mało widoczne. Złota folia na rolce sprzedawana jest w szerokości 11 cm i długości 2 metrów. Koszt takiej foli to ok. 13 zł za rolkę. Złota folia składa się z dwóch warstw: jednej cieniutkiej folii, a drugiej grubszej, która jest nośnikiem tego złota. Jak nałożyć złoto z rolki na przedmioty dekorowane techniką decoupage? Przyłóżcie folię na pomalowaną klejem powierzchnię, a następnie lekko dociśnijcie warstwę nośnika miękką szmatką. Efekt? Powierzchnia pokryta jest delikatnym obłokiem złota. Jeśli efekt nie będzie dla was wystarczający, powtórzcie operację nakładania bez użycia kleju. Folia w płatkach występuje w pojemniczku o pojemności 100 ml. A koszt takiego pojemniczka to ok. 13 zł. Jak nanieść złoto? Tu wystarczy, że posypiecie płatkami złota powierzchnię wcześniej pomalowaną klejem. Delikatnym pędzelkiem dociskajcie złoto, a nadmiar zmiećcie na boki. To tyle ;) Proste i przyjemne.

Efekt złoceń w decoupage: klej do złoceń

Żeby którykolwiek rodzaj złocenia skutecznie nanieść na powierzchnię dekorowanego przedmiotu, powinniście zaopatrzyć się w klej do złoceń. Pojemniczek o pojemności 50 ml kosztuje ok. 7,50 zł. Jak zastosować klej do złoceń? Nanieście warstwę kleju w miejscu, gdzie chcielibyście umieścić złocenia. Poczekajcie ok. 30 minut, aż klej stanie się przeźroczysty, ale nadal lepki.  Pędzelek jakiego należy użyć do naniesienia złota powinien być bardzo delikatny, podobny do tego którego kobiety używają do powiek. Dlaczego klej do złoceń, a nie zwykły klej do decoupage? Złota folia posiada w swoim składzie dużą zawartość miedzi, a stosowanie wodnych preparatów skutkuje zielenieniem koloru. Utlenianie miedzi to proces czasochłonny, dlatego powierzchnia z wodnym klejem zacznie zielenieć po kilku miesiącach.

Decoupage krok po kroku: jak zabezpieczyć pozłoconą powierzchnię?

Jak już pisaliśmy wcześniej, tak jak w przypadku kleju, tak w przypadku lakieru również powinniście użyć lakierów bezwodnych. Do tego typu zabezpieczeń możecie użyć lakieru postarzającego lacanticante, który kosztuje ok. 18 zł za 80 ml. Jest mały, ale bardzo wydajny. Już wiecie jakich złoceń użyć, żeby wasza powierzchnia pracy wyglądała pięknie! Życzymy powodzenia i zapraszamy do innych równie ciekawych artykułów. Znając już dokładnie rodzaj potrzebnego do prac asortymentu, z powodzeniem i w rozsądnych cenach możecie zrobić zakupy w internecie (np. w sklepie Sukcess.pl).

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl