DIY. 5 praktycznych dekoracji ze starych swetrów – zrób to sam krok po kroku

2018-02-13 16:12

Masz w domu niepotrzebne swetry albo czapki? Nie wyrzucaj ich, tylko przerób je na praktyczne dekoracje! Łatwo wykonasz poszewki na poduszki, okładki na książki, kubraczki na kubki czy poduszki na krzesła. Radzimy krok po kroku, jak to wszystko zrobić. Czas start!

Spis treści

  1. Poszewki na poduszki ze swetrów – jak zrobić?
  2. Okładka na książkę ze swetra
  3. Jak zrobić ocieplacz na kubek z tkaniny?
  4. Poduszka na krzesło DIY
  5. Ocieplacz do jajek – w sam raz dla śpiochów!
  6. Pomysły na dekoracje DIY: galerie zdjęć

Dekoracje z wełny (albo tkanin syntetycznych, które ją zastępują) dodadzą wnętrzu przytulności. Swój urok ujawnią najpełniej w chłodne miesiące, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, by służyły cały rok. Świetnie odnajdą się w aranżacjach, gdzie dominują drewniane akcenty – zwłaszcza tych w stylu rustykalnym, norweskim czy inspirowanych stylami górskimi (np. alpejskim chalet).

Poszewki na poduszki ze swetrów – jak zrobić?

Aby zrobić poszewkę, wycinamy ze swetra dwa kwadraty, najlepiej o wymiarach 42 x 42 cm. Będą pasowały do standardowego wkładu, czyli 40 x 40 cm. Wycięte kwadraty należy zszyć ze sobą – oczywiście nie w całości, bo musimy zostawić otwór na wsunięcie wkładu (jedna z krawędzi). Do zszywania przyda się maszyna do szycia. Ścieg zygzakowy zapewni przy okazji walor dekoracyjny. Oczywiście możemy również zszyć tkaniny na lewą stronę i po wszystkim odwrócić na stronę z wzorem.

Poszewki ze swetrów są dość grube, dlatego wkład może być cienki. Polecamy wyciąć go np. z tkaniny polarowej – wtedy całość zapewni jeszcze więcej ciepła!

..  Jak zrobić trójkątną poduszkę z pomponami? DIY krok po kroku >>>

Okładka na książkę ze swetra

Na początek potrzebne będą nam następujące wymiary: wysokość książki oraz szerokość książki otwartej. Do tych wymiarów dodajemy po 1 cm przy wszystkich krawędziach. Wycinamy z materiału prostokąt o wysokości i szerokości zgodnie z pomiarami (i dodatkiem 1 cm). Do tego musimy wyciąć „uszka”, pod które wsuniemy tytułową i ostatnią stronę książki. Jakie powinny być ich wymiary? Wysokość książki plus 1 cm oraz przynajmniej kilka centymetrów. Jeśli chcemy oprawić dużą książkę, warto zdecydować się na nieco większą szerokość.

Teraz pora na szycie: wystarczy po bokach przyszyć „uszka” i okładka z miłej w dotyku tkaniny gotowa. Oczywiście to wariant podstawowy, które można twórczo rozwijać – np. naszywając na krawędziach dekoracyjne lamówki.

Jak zrobić ocieplacz na kubek z tkaniny?

Ocieplacz na kubek, zgodnie z nazwą, pozwala dłużej podtrzymać temperaturę gorącego napoju. Ponadto kubek ubrany w taki kubraczek możemy chwycić obiema rękami i je przyjemnie ogrzać – bez obaw, że się poparzymy. Najprościej wykonać ocieplacz na naczynie bez uszek. Wtedy wystarczy wymierzyć obwód kubka i wysokość, a następnie odjąć z tej ostatniej przynajmniej 2 cm. Do obwodu dodajemy ok. 1 cm (miejsce na zszycie), wycinamy prostokąt ze swetra o takich wymiarach, zszywamy i gotowe! Możemy nasunąć ocieplacz na ulubiony kubek.

Trochę trudniej uszyć ocieplacz na kubek z uchem, ale i z tego można wybrnąć. Przygotujemy prostokąt zgodnie z zasadami opisanymi powyżej, jednak nieco szerszy – plus 2 cm do obwodu kubka. Z jednej strony musimy go przyciąć w taki sposób, by pas dało się przesunąć pod uchem kubka. Co ważne, nie zszywamy go na końcu! Zamiast tego robimy zapięcie z guzikiem.

Poduszka na krzesło DIY

Poduszkę przygotowujemy podobnie jak poszewkę ze swetrów opisaną wyżej. Pamiętajmy bowiem, że poduszka na krzesło jest dość cienka. Wycinamy pożądany kształt (koło lub kwadrat) ze swetra – 2 sztuki. Zszywamy na krawędziach i… gotowe! Możemy oczywiście dodać do niej wypełnienie, np. z cienkiej gąbki (wtedy nie zszywamy wszystkich krawędzi), ale nie jest to konieczne.

Żeby poduszka nie zsuwała się z krzesła, powinniśmy dodać do niej wiązania. Najlepiej, żeby to były po 2 pasy (w sumie 4), które przywiążemy do tylnej części krzesła. A ich wymiary? Na przykład szerokość 6 cm i długość ok. 40 cm.

Ocieplacz do jajek – w sam raz dla śpiochów!

Taki ocieplacz przydaje się wtedy, gdy robimy śniadanie dla śpiocha. Zanim doczekamy, aż pojawi się przy stole, ciepłe śniadanie może być już chłodne… Najprostszy ocieplacz ma formę czapeczki, którą nakładamy na jajko. Kolorystycznie warto spójnie zestawić ocieplacz z kieliszkiem na jajko. A jak zrobić taką praktyczną dekorację? Instrukcję, jak zrobić ocieplacz z materiału, znajdziecie tutaj:

..  Ocieplacz zajączek – nie tylko na Wielkanoc! >>>

To wariant bardziej zaawansowany. Jeśli szyjemy ocieplacz ze swetrów i bez dodatkowych dekoracji, wszystko będzie o wiele łatwiejsze.

Pomysły na dekoracje DIY: galerie zdjęć

Nasi Partnerzy polecają