Dekoracja stołu weselnego. Zrób to sam! Niezapomniane ozdoby na stół weselny

Większość przyjęć weselnych kręci się wokół parkietu do tańca i stołów do biesiadowania. Dekoracja stołu weselnego ma szansę najbardziej zapaść w pamięć gościom, a jednocześnie musi być pomyślana tak, żeby nie utrudniała korzystania ze stołów. Podpowiadamy, jak przygotować ozdoby na stół weselny.

Stół weselny
Kwiaty polne na weselnym stole
Dekoracja stołu na ślub
Klasyka na ślubny stół
Lawenda na weselnym stole

Jak zaplanować dekorację stołu weselnego?

Miejmy na uwadze ogół pomysłu na aranżację wesela. Pamiętajmy o kontekście sali weselnej i innych ozdób. Nie chcemy żeby nowoczesne stoły gryzły się z rustykalnym otoczeniem. Unikajmy też niekorzystnych starć kolorystycznych.

Zanim zajmiemy się wyborem ozdób na stół weselny, musimy zatem zadecydować w jaką stronę zmierza nasz pomysł aranżacyjny. Przede wszystkim powinniśmy spróbować określić nasz stosunek do podstawowego zbioru tradycyjnych rozwiązań.

Jest prawdopodobne, że chcemy, żeby tradycyjne kolory, ozdoby i kwiaty były naszym punktem wyjścia. Możliwe też, że zechcemy w punkcie wyjścia zrezygnować ze wszelkich wytartych schematów. Druga droga może być nieco trudniejsza, ale rezultaty mogą być równie dobre.

Zastanówmy się, na ile ważne są dla nas najnowsze ślubne trendy. Nie bez znaczenie jest także, czy zamierzamy nadać weselnym dekoracjom bardziej indywidualnego charakteru.

..  Winietki ślubne. Funkcjonalna i urocza dekoracja weselnego stołu >>>

..  Wybrane trendy ślubne 2019. Dekoracje i nie tylko >>>

 Wysokie ozdoby

Niezależnie od tego, czy spróbujemy nowości, czy też pójdziemy w sprawdzone, klasyczne rozwiązania - hitem są znowu wysokie ozdoby. Na przykład kwiaty w podłużnych wazonach.

Fot. LeMusique/GettyImages

Klasyczne ozdoby na stół weselny. Jak wygląda tradycyjna dekoracja weselnego stołu?

Intuicyjnie wszyscy wiemy, o co chodzi. Jasne kolory: biel, kremowy, écru, kość słoniowa, a do tego złote albo srebrne elementy. Do tego jasne kwiaty, najlepiej róże i ciepłe światło. Ten zbiór skojarzeń będzie dobrą bazą dekoracji stołu weselnego w stylu klasycznym.

Na stoły połóżmy jasne obrusy, ale niekoniecznie białe. Do tego kremowe serwety ze złotymi elementami elegancko złożone albo włożone w metalowe pierścienie. Wazony z kwiatami w pasującym kolorze niech nie przeszkadzają sięgającym do półmisków i nie zasłaniają twarzy biesiadników z naprzeciwka.

 Ciemne kolory na stole ślubnym

Coraz chętniej sięgamy po odważne, ciemne kolory przy aranżowaniu stołów na wesele. Zrobiło się zatem miejsce dla innych obliczy elegancji.

Fot. willdeshazer/GettyImages

Poza schematem. Ciekawe pomysły na dekorację weselnego stołu

Jeśli jednak nie interesuje nas weselna tradycja, tym lepiej zastanówmy się nad kontekstem. Jeśli wesele odbędzie się w plenerze, w sielskiej atmosferze, wśród zieleni – możemy śmiało postawić na bardziej surowe rozwiązania. Sięgnijmy po kwiaty polskich łąk, maki, chabry, albo po lawendę – żeby nadać weselu nieco śródziemnomorskiego charakteru.

Zastawa może być błękitna, a obrusy mogą pozostać białe – w tym kontekście będą prezentowały się zupełnie inaczej. Biel w klasycznym kontekście spajająca elegancką aranżację, w rustykalnym anturażu – dodaje świeżości i lekkości. Jeśli mamy do dyspozycji piękne drewniane stoły, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy całkiem zrezygnowali z obrusów.

 Kwiaty polne na weselnym stole

Na weselu plenerowym możemy zdecydować się na stoły w stylu rustykalnym. Nie musimy ich nawet przykrywać obrusem. W przejrzystych wazonach ustawmy polne kwiaty.

Fot. mesut zengin/GettyImages

Najnowsze trendy na weselnych stołach

Sposobów na odchodzenie od ślubnych schematów może być tyle, ile weselnych przyjęć, ale da się wskazać pewne tendencje, które stopniowo w ostatnich latach zyskują na popularności.

Coraz chętniej pary młode sięgają po odważne kolory również w aranżacjach stołów. Jeśli tylko czujemy, że to opcja dla nas, śmiało sięgnijmy nawet po czarne obrusy. Zwróćmy uwagę, że czerń obrusu zestawiona ze standardowymi złotymi dodatkami będzie wyglądać przynajmniej równie elegancko.

Materiałem, który szturmem zdobywa kolejne obszary ślubnych i weselnych aranżacji, jest aksamit. Nie wahajmy się wyłożyć stołu aksamitem. Nie dość, że jest miły w dotyku i pięknie połyskuje, w zależności od koloru będzie pasował do nieomal każdej aranżacji.

Do łask wracają też wysokie ozdoby na stół. Sięgające ponad głowy biesiadników wysmukłe wazony umożliwią zastosowanie obfitych, rozłożystych kompozycji kwiatowych bez ryzyka uniemożliwienia rozmów osób siedzących naprzeciwko siebie przy stole.

No, chyba że nam na tym zależy.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: Vadim Kuzubov/GettyImages

POLECANE ARTYKUŁY