Własnoręcznie wykonane kolorowe literki z materiału będą przepiękną dekoracją ściany w pokoju dla dziecka. Stwórz z nami własnoręcznie kolorowe literki i ułóż imię swojego dziecka w jego pokoiku. To także dobry pomysł na prezent dla nowego członka rodziny. Takie litery to świetny sposób na upcycling (przetwarzanie) ścinków ulubionych tkanin, które latami zbieramy i przechowujemy w bliżej nieokreślonym celu, lecz z przekonaniem, że kiedyś na pewno się przydadzą. W zrób to sam pokazujemy jak uszyć literki.

Literki z materiału: potrzebne materiały

  • litery do odrysowania,
  • karton cienki, ale sztywny,
  • ocieplina(0,5 cm grubości),
  • skrawki tkanin na wierzch literek i skrawki na spód,
  • taśma dwustronna,
  • nożyczki,
  • nożyk tapicerski,
  • ołówek,
  • klej introligatorski,
  • nawilżane chusteczki (do wycierania rąk podczas klejenia).

Dekoracje ścienne: literki z materiału KROK PO KROKU

Krok 1. Odrysuj przygotowane litery na kartonie i wytnij je nożykiem tapicerskim. Pamiętaj o podkładce (np. deska do krojenia).

Krok 2. Szablony liter odwzoruj ołówkiem na lewej stronie tkaniny. Do każdej litery możesz użyć innego skrawka materiału, a cały napis będzie przypominał patchwork. Ważne: przy literach niesymetrycznych (z, k, p, r, ł, s itp.) odrysuj na tkaninie ich lustrzane odbicie!

Zobacz także: jak uszyć literki z materiału - inny pomysł >>>

Krok 3. Wytnij litery (z zapasem 1 cm!), zrób nacięcia do wewnętrznych rogów.

Krok 4. Ocieplinę wytnij w tym samym rozmiarze co szablon. Nie musisz odrysowywać, przyłóż tekturową literę i po prostu tnij przy krawędzi. 6.-7. Złóż wszystkie warstwy litery razem, w kolejności: tkanina wierzchnia prawą stroną do stołu, ocieplina, kartonowa baza.

Krok 5. Nanoś palcem klej (po wyschnięciu staje się przezroczysty, więc nie będzie nic widać, nawet jeśli nałożysz nierówno) wzdłuż dolnej i górnej krawędzi litery. Zawijaj tkaninę na kartonik, delikatnie ją przyklepując. Na końcu zajmij się bocznymi krawędziami (wąskimi brzegami litery). Włóż rogi tkaniny pod kartonową bazę (jakbyś pakowała prezent) i przyklej brzeg do kartonu.

Krok 6. Literę odrysuj na spodniej tkaninie. Wytnij mniejszą o 1 mm niż narysowany wzór (aby spód nie wystawał za brzegi litery).

Krok 7. Nałóż klej wzdłuż całej litery i przyklej spód. Pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.

Krok 8. Do litery przyklej taśmę dwustronną. Dzięki niej przymocujesz ją do dowolnego podłoża.

Krok 9. Inaczej wygląda klejenie liter kanciastych i z zaokrągleniami. W wypadku tych drugich (j, s, d, o, p, r itp.), należy ponacinać tkaninę wierzchnią dość gęsto (co ok. 5 mm) wzdłuż obłej krawędzi, a więc i w środku brzuszka. Nacinaj ok. 1 mm od linii ołówka. Kartonik posmaruj klejem i zawijaj tkaninę, zakładając na siebie ponacinane fragmenty materiału. To zapobiega marszczeniu się tkaniny wzdłuż rantu.

Zrób to sam: jak uszyć literki z materiału WIDEO instrukcja