Bukiety do kuchni. Oryginalne połączenie kwiatów i włoszczyzny

Warzywa w kuchni są zawsze pod ręką, warto zatem dostrzec ich dekoracyjny potencjał. Dodając nowalijki do kwiatowych bukietów, można stworzyć nową jakość. Pokazujemy, jak w prosty sposób ozdobić kuchnię kwiatami i zieleniną: natką pietruszki, koperkiem, sałatą.

Minibukiecik z koperku i róż (KROK 1)
Minibukiecik z koperku i róż (KROK 2)
Minibukiecik z koperku i róż (KROK 3)
Minibukiecik z koperku i róż (KROK 4)
Minibukiecik z koperku i róż (KROK 5)
Potrzebne będą:
  • róże, około 3 sztuk
  • pęczek koperku
  • długa cienka wstążka
  • ostry nożyk
  • mały wazonik

Szukając miejsca dla kwiatów w przestrzeni domu, postanowiliśmy skorzystać z kuchennego zaplecza i stworzyć kompozycje z kulinarną podbudową. Jeśli więc na stole w kuchni ma zagościć bukiet tulipanów, to dlaczego nie w towarzystwie swojskiej i zdrowej pietruszki? Różowe jaskry? Owszem, ale czemu by nie podkreślić ich delikatności koronkową strukturą koperku? Zamiast ustawiać wiązankę z kwiatów i zielonej włoszczyzny w zwykłym wazonie, można użyć ceramicznego dzbanka – tak będzie smakowicie i bardziej na temat. Kieliszki, filiżanki i rondelki doskonale nadają się do eksponowania takich kompozycji. Kwiaty w otoczeniu bujnej zieleniny to niesztampowy pomysł – dowód fantazji nieprzeciętnej pani domu.

Zobacz, jak krok po kroku wykonać minibukiecik z koperku i róż. Polecamy też inne pomysły naszej stylistki na kwiatowo-włoszczyznowe bukiety: połączenie natki pietruszki z tulipanami i alstromerią, koperku z jaskrami oraz sałaty z gerberami.

Bukiety jadalne i niejadalne

  • Eleganckie kwiaty przybrane smaczną zieleniną zyskują bardziej swojski charakter pasujący do klimatu i funkcji kuchni.
  • Idealnymi kandydatami do kwiatowych bukietów z listy roślin jadalnych będą: seler naciowy i wszelkie natki o przyjemnym zapachu, kwitnący czosnek, kolendra, liście szpinaku, rukoli lub mięty.
  • By przedłużyć żywot zielonych kompozycji i zatrzymać rozwój glonów, należy codziennie zmieniać wodę w naczyniu (warto je przy tym umyć) oraz podcinać łodyżki kwiatów ostrym nożem.
Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Stylizacja: Karolina Chmielnik-Dubaj Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY