Bukiet na Matki Boskiej Zielnej: jak zrobić bukiet na 15 sierpnia?

2018-08-03 18:29

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej poświęcany 15 sierpnia to podziękowania za płody ziemi oraz obfitość letniej przyrody. Zastanawiasz się, jak zrobić ładny bukiet z tej okazji? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, odwołujących się do długich tradycji.

Spis treści

  1. Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia w Polsce
  2. Bukiet na 15 sierpnia – co powinno w nim być?
  3. Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej krok po kroku?
  4. Co z bukietem po 15 sierpnia?

Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia w Polsce

Co roku 15 sierpnia obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta doczekała się zresztą zwyczajowej nazwy: Matki Boskiej Zielnej (co ciekawe, np. w Czechach jest to Matki Boskiej Korzennej). Wynika ona stąd, że 15 sierpnia to również święto ziemi, a zwłaszcza jej płodów, czyli bujnej roślinności: ziół, kwiatów, owoców, zbóż. Pełnia lata sprzyja zbieraniu dobrodziejstw natury, czemu towarzyszy święcenie w kościele samodzielnie skomponowanych bukietów – w podzięce za urodzaj.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma długą tradycję, bo obchodzi się je już od V wieku. Sam zwyczaj święcenia ziół niekiedy wiązany jest z obyczajami przedchrześcijańskimi, a dokładnie ze świętem rzymskiej bogini Diany, które obchodzono 13 sierpnia.

Bukiet na 15 sierpnia – co powinno w nim być?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: dowolne dary ziemi, które mamy pod ręką! W bukiecie na Matki Boskiej Zielnej nie powinno zabraknąć kłosów zbóż, ziół ogrodowych i polnych, letnich kwiatów, ale też owoców czy warzyw. Święci się nawet… rośliny trujące, takie jak np. tojad, które zgodnie z wierzeniami ludowymi mają za zadanie odpędzać później zło z domu. Ważnym elementem są oczywiście pachnące rodzime zioła: macierzanka, dziurawiec, piołun, mięta czy krwawnik. Warto wykorzystać takie, które później ususzymy i wykorzystamy w kuchni. Kwiaty zwykle dodaje się do ozdoby, zrywając je w ogrodzie czy na łące. Do bukietu na 15 sierpnia rzadko wykorzystuje się rośliny pastewne oraz ziemniaki.

Choć wśród święconek na Matki Boskiej Zielnej dominują bukiety, to zdarza się, że z bujnej roślinności robi się wiązanki, a nawet święci wszystko w koszach. Bukiety funkcjonują też pod różnymi nazwami regionalnymi, takimi jak np. ogrąbka, kępka, równianka, prozanka czy po prostu ziele.

..  Zrób to sam – błyskawiczny bukiet z suszków >>>

Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej krok po kroku?

Zrobienie bukietu na Matki Boskiej Zielnej nie należy do trudnych. Wystarczy związać wszystkie rośliny solidną, ozdobną wstążką, sznurem, a najlepiej… lipowym łykiem! Tradycyjnie lipa jest bowiem drzewem łączonym z Matką Boską.

Z roślin usuwamy dolne listki, tak by wygodnie układać je w bukiet. W środku warto umieścić największą i najokazalszą roślinę (bądź grupę kilku) i związać w wiechę – w ten sposób powstanie „trzon” całej kompozycji. Z gałązek z owocami można zrobić formę piramidki – jedna w środku, a pozostałe otaczające ją wianuszkiem. Pomiędzy gałązki wkładajmy drobne, lekkie kwiaty i zioła, które ładnie rozluźnią optycznie bukiet. Do wszystkiego podejdźmy kreatywnie – kwiat może sąsiadować z marchewką, a zielony liść z kłosem zboża czy rumianym jabłkiem. 15 sierpnia to święto obfitości, więc minimalizm zostawmy na inne okazje!

..  Ładne kompozycje kwiatowe KROK PO KROKU >>>

Co z bukietem po 15 sierpnia?

Bukietu nigdy nie wyrzucamy! W tradycji ludowej funkcjonuje on zresztą jak swoisty amulet, które odpędza nieszczęścia oraz złe moce. Zioła i owoce najlepiej po prostu zjeść albo zasuszyć na później. Niejadalne elementy mogą posłużyć jako dekoracje – w sam raz na koniec lata i początek jesieni. To, co wydaje się niepotrzebne, warto spalić. Pozyskany popiół przyda nam się np. w ogrodzie.