Kalendarz adwentowy: 3 pomysły na kalendarz świąteczny

Czy wiecie, jak łatwo można zrobić kalendarz adwentowy? Wystarczy kilka elementów, trochę czasu i małe zdolności manualne. Wybraliśmy dla was trzy pomysły na DIY - zobacz, jak zrobić kalendarz adwentowy w kształcie choinki, wianka na drzwi albo z małych słoiczków.

Kalendarz adwentowy DIY
Kalendarz adwentowy DIY
Kalendarz adwentowy DIY
Kalendarz adwentowy DIY
Kalendarz adwentowy DIY

Często kupujemy najmłodszym kalendarz adwentowy, który właściwie zawsze jest taki sam – płaskie pudełko z okienkami, przez które wyjmuje się codziennie jedną czekoladkę. Różnią się jedynie motywem na froncie: jest to albo mikołaj, albo choinka, albo scenka rodzajowa. A może spróbujmy zrobić kalendarz adwentowy samodzielnie? Nie potrzeba do tego ani specjalnych umiejętności, ani nakładów. Proponujemy 3 proste pomysły DIY na kalendarze adwentowe do zrobienia w domu, nie tylko dla najmłodszych!

Kalendarz adwentowy z małych słoiczków

Do zrobienia kalendarza adwentowego można wykorzystać choćby małe słoiki, na przykład po dżemach albo po gotowych posiłkach dla dzieci. Wystarczy ładnie je udekorować kolorowymi wstążeczkami lub gwiazdkami wyciętymi z papieru do pakowania prezentów. Tak pojemniczki ustawiamy na ładnej drewnianej tacy w stylu vintage. Do słoiczków możemy włożyć czekoladki, małe zabawki itp.

Zainteresuje Cię również: Choinka z makaronu - zrób to sam! >>>

Co warto wiedzieć o kalendarzu adwentowym?

Kalendarz adwentowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do odliczania dni do świąt w czasie adwentu. Najczęściej rozpisany jest na 24 dni, poczynając od 1 grudnia. Niemniej pierwszy dzień adwentu wypada różnie – w przedziale od 27 listopada do 3 grudnia. Tradycja tworzenia kalendarzy adwentowych ukształtowała się w XIX wieku wśród niemieckich luteran. Współcześnie jednak jest rozpowszechniona po wszystkich odłamach chrześcijaństwa. W Polsce zwyczaj jest znany, ale jeszcze nie powszechny. Z każdym rokiem zdobywa coraz większe uznanie.

Kalendarz adwentowy w kształcie wianka na drzwi

Do zrobienia takiej ozdoby świątecznej możemy wykorzystać gotowy wianek z gałązek jodły i jemioły. Wystarczy go ładnie udekorować i przymocować 24 małe pojemniki na prezenty. Im będą mniejsze, tym łatwiej je zmieścić i przymocować. Pojemniczki możemy zrobić samodzielnie z kolorowych kartonów uformowanych w rożki. Nie zapomnijmy tylko ich ponumerować.

Czytaj też: Jak dobrać lampki do choinki? >>>

Kalendarz adwentowy z choinki

Do zrobienia kalendarza świątecznego będzie nam potrzebna miniaturowa choinka w donicy. Może też być robiona z gałęzi jodły. Jeśli  kupimy gotową, zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Na choinkę wystarczy założyć ozdobne lampki i zrobić ozdobny łańcuch z prezentów adwentowych. A to, w jakiej formie będzie łańcuch, zależy już tylko od nas. Jednym ze sposobów jest przypięcie małych kopert do wstążki minispinaczami do bielizny – można je kupić w sklepach z artykułami dla hobbystów.  W kopertach mogą znaleźć się wróżby na przyszły rok lub inspirujące aforyzmy. Po zdjęciu kopert z prezentami choinka znowu stanie się po prostu ozdobą świąteczną w sypialni, gabinecie lub pokoju starszego dziecka.

Czytaj też: Jak ładnie zapakować prezent? >>>

Dekoracje na Boże Narodzenie: GALERIE ZDJĘĆ

Kalendarz adwentowy to tylko jedna z wielu dekoracji świątecznych, które wprowadzają magiczny klimat do domu. Jak przygotować wnętrza na Boże Narodzenie? W naszych galeriach zdjęć znajdziesz mnóstwo gotowych pomysłów – także na ozdoby wykonane własnoręcznie.

Ocena: 3
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY