STYLE W MEBLARSTWIE

(9 artykułów i zdjęć)

ARTYKUŁY STYLE W MEBLARSTWIE

Stylowe meble: art deco. Jak rozpoznać styl art deco? ENCYKLOPEDIA STYLU

Stylowe meble: art deco. Jak rozpoznać styl art deco? ENCYKLOPEDIA STYLU

Styl art deco jest dziś niezwykle ceniony, a reprezentujące go stylowe meble i dzieła sztuki osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Nic dziwnego. Założenia art deco nie straciły na aktualności, a estetyka tego stylu doskonale łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

Meble eklektyczne. Czym jest eklektyzm i styl eklektyczny?

Meble eklektyczne. Czym jest eklektyzm i styl eklektyczny?

Style w meblarstwie: eklektyzm. Meble eklektyczne – zwłaszcza kredensy, szafy, krzesła i stoły – są w Polsce cenione ze względu na dekoracyjne formy z bogactwem ornamentu i wysoką jakość wykonania. Do współczesnych wnętrz te stylowe meble wprowadzają ducha przeszłości. Co ciekawe, temu samemu – przypominaniu o czasach minionych – meble eklektyczne służyły już sto i więcej lat temu, tuż po opuszczeniu pracowni stolarskich.

Klasycyzm w meblarstwie – jak rozwijał się styl klasycystyczny?

Klasycyzm w meblarstwie – jak rozwijał się styl klasycystyczny?

Klasycyzm w sztuce, architekturze i meblarstwie ery nowożytnej dominował od połowy XVIII wieku do lat 30. XIX stulecia. Styl klasycystyczny nie był bynajmniej jednorodny – to raczej pewna tradycja, do której kolejno odwoływały zróżnicowane estetyki.

Styl francuski - jak zaaranżować francuskie wnętrza w paryskim szyku?

Styl francuski w salonie jest zawsze dobrym wyborem. Jeśli lubisz wyrafinowaną prostotę z nutą finezji, jest to propozycja właśnie dla ciebie! Prezentujemy inspiracje na francuskie wnętrza i podpowiadamy jak wprowadzić do własnego mieszkania paryski szyk.

Meble modernistyczne – jak rozpoznać styl modernistyczny? [MODERNIZM - GALERIA ZDJĘĆ]

Meble modernistyczne, czyli jakie? Przede wszystkim – zgodnie z nazwą modernizm – nowoczesne. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że nowoczesność przynajmniej w sztuce czystej i użytkowej ma już ponad sto lat, a najsłynniejsze meble modernistyczne zaprojektowano w latach 30. i 40. XX wieku.

Rokoko styl: meble i wnętrza rokokowe. Style w meblarstwie

Rokoko bywa postrzegane jako schyłkowa faza baroku. Niesłusznie – styl rokokowy powstał bowiem w opozycji do stylu i światopoglądu stylu barokowego, a ponadto wytworzył zupełnie odrębny świat form i ornamentacji. Co trzeba wiedzieć o stylu rokoko?

Biedermeier: stylowe meble i antyki. Jak rozpoznać styl biedermeier? ZDJĘCIA

Meble w stylu biedermeier to mieszczańska odpowiedź na przepych arystokratycznego stylu empire. Zarówno polskie, jak i zagraniczne, niemieckie meble biedermeierowskie stały jednak nie tylko w domach mieszczan, także w ziemiańskich dworach. Co trzeba wiedzieć o stylu biedermeier i meblach biedermeierowskich?

Stylowe meble: Ludwik XIV. Jak rozpoznać antyki? ZDJĘCIA

Meble w stylu Ludwika XIV cechują się reprezentacyjnym charakterem, monumentalizmem formy i bogactwem detalu. Co ciekawe, estetyka mebli Ludwika XIV, która stała się kulminacją sztuki baroku, stanowi nie tyle wyraz gustu Króla Słońce, co odbicie jego... filozofii politycznej.

Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać? [ZDJĘCIA]

Mówi się, że styl mebla najłatwiej rozpoznać po nóżkach. To nie zawsze prawda, ale w przypadku mebli w stylu Ludwika XVI zasada ta sprawdza się w praktyce w stu procentach. Encyklopedia stylu: Ludwika XVI.

Strona 1 z 1

1