Sypialnia dla nocnego marka i śpiocha. Jak ją sprytnie urządzić?

Jesienna aura sprzyja przebywaniu w domu. Szczególnie, gdy mamy przed sobą perspektywnę relaksu w miłym otoczeniu. Znamy sprawdzony sposób na chłodne wieczory: książka, gorąca herbata i otulenie ciepłym kocem. Miejsce? Sypialnia, w której stworzymy swoją oazę spokoju. Sprawdźcie, jakie rozwiązania proponuje FORTE.

Kolekcja Clair, meble FORTE
Kolekcja Corsica, meble FORTE
Kolekcja Corsica, meble FORTE
Kolekcja Corsica, meble FORTE
Kolekcja Saint Tropez, meble FORTE

Sypialnia to pomieszczenie najmniej elastyczne w naszym domu. Dlaczego? Bo głównym jej bohaterem jest łóżko. To element dominujący, który jest najbardziej wyeksponowany, nadaje całości ton. Na drugim miejscu pod względem ważności jest miejsce do przechowywania. Szczególnie ubrań, ponieważ najwygodniej jest, gdy są pod ręką. Niezależnie od wyboru stylu wnętrza urządzenie sypialni należy zacząć od ustalenia dobrego układu pomieszczenia i możliwości aranżacyjnych.

Układ sypialni - wygodny "diament"

Jaki jest klasyczny i najbardziej ergonomiczny układ sypialni? To tak zwany kształt diamentu, czyli łóżko na ścianie wejściowej, naprzeciwko komoda, po bokach toaletka, a vis a vis niej szafa. Przy małej przestrzeni można ograniczyć się do łóżka, szafy i komody, która sparwdzi się także w roli minitoaletki czy szafki RTV. Gdy pomieszczenie jest naprawdę małe warto zainwestować w łóżko i komodę, w której przechowamy bieliznę.


Na zdj. kolekcja Corsica, meble Forte

Zagłówek dla lubiących czytać

Kupując łóżko zawsze zwracamy uwagę na jego rozmiar - musi być dostosowany do metrażu pomieszczenia. Projektanci przekonują, że im większe tym, wygodniejsze, ale pamiętajmy, że po bokach powinno zostać od 60 do 90 cm wolnej przestrzeni. Nie ma jednak wygodniejszego łóżka od tego z zagłówkiem. Jest nie tylko funkcjonalny, ale także odgrywa dekoracyjną rolę w pomieszczeniu. W kolekcji Rondino mebli FORTE uwagę zwraca właśnie tapicerowany zagłówek - jest przyjemny w dotyku i można się na nim wygodnie oprzeć podczas wieczornej lektury.


Na zdj. kolekcja Rondino, meble Forte

Sprytne rozwiązania

Szafa w sypialni powinna być dobrze dobrana do naszych potrzeb. W niewielkim pomieszczeniu warto by miała lustro - tak jak w kolekcji Clair lub Saint Tropez. To nie tylko wygodne rozwiązanie podczas ubierania, ale także sprawdzony trik powiększający pomieszczenie. Szafy z oferty FORTE można wyposażyć w dodatkowe wewnętrzne komody i półki, tworząc więcej miejsca do przechowywania oraz praktyczny hamulec do drzwi (pomoże cicho je zamykać, bez trzaskania). Ale nie tylko w szafach możemy przechowywać rzeczy. W kolekcji Saint Tropez projektanci zadbali o sprytne schowki. Przy łóżku jest funkcjonalna ławeczka z tapicerowanym siedziskiem i schowkiem. Wystaraczy podnieść siedzisko i mamy do dyspozycji poręczny schowek na koc, dekoracyjne poduszki czy prześcieradła. Udogodnieniem jest także bardzo pojemna skrzynia na pościel. A w kolekcji Corsica ścięta podstawa łóżka nie pojawiła się bez powodu. Dzięki niej nie uderzymy się boleśnie w stopy poruszając się wokoło łóżka. To nie wszystko - jego linia może być podświetlona. Nie lada udogodnienie szczególnie w nocy.


Na zdj. kolekcja Saint Tropez, meble Forte

Małe rzeczy, a istotne

W sypialni, podobnie jak w innych wnętrzach, istnieją sposoby na dodatkowe ocieplenie przestrzeni. Inspiracją mogą być hotele. To tam projektanci zrwacają szczególną uwagę na wyposażenie dodatkowe - dywany, które są miekkie i miłe pod stopami, delikatną w dotyku pościel, nadające intymności zasłony, przemyślane oświetlenie. Jeżeli boimy się eksperymentów szukajmy rozwiązań w gamie kolorystycznej dobranej do mebli. W końcu dodatki są po to by podkreślić styl pomieszczenia, nadać indywidualnego charakteru. Tak by sypialnia była pomieszczeniem, do którego chce się po prostu wracać.

Zobacz także: KOLORY, MEBLE, NASTRÓJ - jak wybrać do sypialni?

Ocena: 5

POLECANE ARTYKUŁY