Wygodna sypialnia to klucz do dobrego samopoczucia każdego dnia. Człowiek niewyspany jest rozkojarzony i nieefektywny. A ładna i funkcjonalna sypialnia sprawi, że chętnie będziemy w niej przebywali i miło spędzali czas, a co za tym idzie zwiększą się nasze szanse na porządne zregenerowanie sił. Wystrój sypialni powinien być przedłużeniem aranżacji reszty mieszkania, ale możemy pozwolić sobie na więcej osobistych elementów.

Sypialnia: po pierwsze wygodne łóżko

Łóżko powinno być przede wszystkim wygodne. Powinno też nam się podobać. Najbardziej modne ostatnio ramy łóżek, to ramy tapicerowane i drewniane. Drewniane mogą mieć charakter minimalistyczny, rustykalny lub eko. Łóżka drewniane są łatwe w utrzymaniu czystości, łatwo usunąć z nich kurz, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Największą jednak popularnością cieszą się obecnie łóżka tapicerowane. Też mogą być minimalistyczne, w stylu nowoczesnej klasyki pikowane w prostokąty lub kwadraty, a najbardziej w stylu glamour – pikowane i przeszywane ozdobnymi guzikami. Popularne tkaniny obiciowe wygodnego łóżka tapicerowanego to aksamity, alcantara, len, filc i skóra.

Sypialnia: stelaż i materac

Rama łóżka to nie wszystko. Bardzo ważne są stelaż i materac. Stelaż może być zwykły lub umożliwiający siedzenie czy pozycję półleżącą. Jest to istotne dla tych, którzy lubią czytać lub są zmuszeni długo przebywać w łóżku, lecząc na przykład złamaną nogę. Droższe modele wyposażone są w piloty, które regulują kąt nachylenia stelaża bez użycia siły. Pamiętajmy wtedy tylko o konieczności wyposażenia łóżka w dwa materace (również jeśli waga osób śpiących w jednym łóżku bardzo się różni). Wygodny materac dla 1 osoby przeciętnego wzrostu powinien mieć wymiary 90cmx200cm, dla dwóch osób od 160cmx200cm. Dla osób wyjątkowo wysokich istnieje możliwość zrobienia na zamówienie materaca dłuższego. Twardość materaca i wypełnienie (lateks, sprężyny, kieszonki) to sprawy indywidulane. Dlatego warto korzystać w sklepach z możliwości wypróbowania materaca i na chwilę położyć się na łóżku. Warto też porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą i opowiedzieć w jakiej pozycji najchętniej śpimy, czy na plecach, czy na boku? To wszystko ma wpływ na wybór odpowiedniego materaca.

Sypialnia: kolorystyka i oświetlenie

Kolory w sypialni to sprawa indywidualna. Sami wiemy w jakich kolorach najlepiej się czujemy. Lepiej jednak unikać w aranżacji sypialni kolorów jaskrawych i pobudzających, zwłaszcza wieczorem. Szarości, wiktoriańskie błękity, beże, kolor mięty, czyli kolory chłodne, to barwy, w których najlepiej się odpoczywa. Pamiętajmy, by w sypialni zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie w sypialni jest wyjątkowo wielozadaniowe. Powinno być montowane pod sufitem, dając światło rozproszone, które przydaje się raz na jakiś czas. Najważniejsze jednak jest oświetlenie przy łóżku, z którego korzystamy zdecydowanie najczęściej. Powinno umożliwiać nam czytanie, ale nie powinno przeszkadzać drugiej osobie w odpoczynku W sypialniach sprawdza się oświetlenie szczelinowe w podwieszanym suficie, które daje miłe, rozproszone światło, jednocześnie nie rażąc w oczy.

Sypialnia: aranżacja wnętrza

Sypialnię jednoosobową wbrew pozorom nie tak łatwo jest urządzić. Jeśli rozmiar wnętrza nam na to pozwala, zrezygnujmy z łóżka ustawionego dłuższym bokiem wzdłuż ściany o szerokości 90cm. O ile tylko możemy kupmy łóżko o szerokości 140cm i ustawmy je zagłówkiem do ściany – tak jak w przypadku łóżka dwuosobowego. Mamy wtedy lepszy dostęp do łóżka, a samo łóżko jest dużo bardziej wygodne. Sypialnia jest wnętrzem, do którego oprócz nas praktycznie nikt nie zagląda, dlatego możemy pozwolić sobie na większy indywidualizm. Możemy powiesić na ścianach nasze ulubione zdjęcia, postawić kilka pamiątek z wakacji, które do salonu nie bardzo pasują, jednak bez przesady. Sypialnia ma być miejscem, w którym łatwo utrzymać porządek. Pamiętajmy o wygodnych szafkach nocnych, na które można odłożyć książkę, okulary czy postawić budzik. Miłym akcentem w sypialni są piękne zasłony, które nie tylko regulują dopływ światła w nocy i w dzień, ale poprawiają akustykę wnętrza, wytłumiając je.