Wybieramy pościel. Sypialnia i komplety pościeli, które zdobią

Modna pościel ma być przede wszystkim wygodna, stawiamy więc na bawełnę. A wzory pościeli? Komplet pościeli warto dopasować do wystroju sypialni. Pościele wyraziste, odważne, zabawne. I mnóstwo kolorów. Bo pościel może być ozdobą sypialni. Radzimy, jaką wybrać pościel.

Sypialnia: pościel
Sypialnia: pościel
Sypialnia: pościel
Pościel sypialnia
Pościel sypialnia

Jaką wybrać pościel? Najlepiej taką, pod którą dobrze się wam będzie spało. Pościel może być też ozdobą sypialni. Wybierając wzory poszewek, sprawdźmy jakie kolory ma nasza sypialnia. Zimą najlepsze są komplety pościeli z flaneli (meszkowatej tkaniny bawełnianej). Taka pościel jest ciepła, a jednocześnie przewiewna, miła w dotyku i przytulna. Wiosną i jesienią najlepiej stosować pościel z gładkiej bawełny. Latem miło będzie wsunąć się pod pościel z satyny bawełnianej (czesana bawełna o gęstym splocie) lub pościel jedwabną, która jest cienka i przyjemnie chłodzi skórę.

Pościel: pranie i prasowanie

Pościel z flaneli pierzemy w 60ºC, wirowanie niewskazane (pościel mechaci się). Pościel z gładkiej bawełny - temp. prania to 50ºC, prasowania - 110ºC. Maglując pościel, zwróć uwagę na zapięcia: suwaki i guziki muszą być płaskie. Bawełna satynowa – pranie w ok. 40ºC, można wirować i maglować, nie wolno używać suszarki mechanicznej. Dobrze rozwieszona pościel nie wymaga prasowania.

Kupujemy komplet pościeli

Jeden komplet pościeli czy dwa? Dla jednej osoby wystarczy kołdra 160x200 cm. Dla dwóch można kupić oddzielne komplety pościeli w tym wymiarze (to lepsze rozwiązanie, gdy się mocno wiercicie, lubicie opatulać lub macie różne potrzeby termiczne – ty możesz spać np. pod kocem, a partner pod pierzyną) albo jeden podwójny 200x200 cm.
Wymiar pościeli. Musisz zmierzyć kołdrę i poduszki, na które zamierzasz kupić poszewki. Jeśli kołdra ma np. 160 cm szerokości, ale jest gruba, poszewka musi być nieco szersza, w innym wypadku może się nie zmieścić!
Zapięcia pościeli. Wygodne są suwaki lub guziki zamaskowane listwą materiału. Troczki – tylko jeśli kołdra pasuje do poszwy, bo będzie ją widać! Rzepy i zatrzaski mogą przeszkadzać wrażliwcom. Pościel bez zapięć nie jest wygodna, kołdry się z niej wysuwają.

Sypialnia: kolory pościeli

Fiolet jest jednym z najmodniejszych kolorów w sypialni, zwłaszcza w połączeniu z szarością. Inne szykowne zestawienie to szary plus burgund. Dodadzą wnętrzu sypialni i... zmysłowości. Ale oczywiście można postawić na mniej zmysłowe, a bardziej wesołe kolory pościeli - żółcienie, zielenie, błękity. Ważne, by były mocne, a wzory wyraziste. Takiej pościeli nie trzeba przykrywać narzutą!

Jak często zmieniać pościel?

Pościel należy zmieniać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie (najlepiej raz na tydzień) - po tym czasie staje się nieświeża, co widać gołym okiem. Nie widać natomiast namnażających się w niej roztoczy, których odchody mają silne działanie alergizujące, oraz bakterii i wirusów, które wywołują astmę. Nastolatki, które z powodu burzy hormonów mocno się pocą, powinny zmieniać pościel, gdy tylko staje się wilgotna.

Jaka pościel jest bezpieczna?

Sprawdź, czy w opisie pościeli jest informacja o bezpieczeństwie. Może to być np. ekologiczny certyfikat OKO TEX STANDARD 100, który oznacza, że wszystkie użyte do jej produkcji barwniki są całkowicie wolne od substancji szkodliwych, m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, barwników azowych i metali ciężkich. Pościel powinna mieć też atest Państwowego Zakładu Higieny.

Ocena: 0
Tekst: Iza Wielgus Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY