Sypialnia przede wszystkim powinna sprzyjać wyciszeniu. Stonowane barwy, niewielka ilość mebli i sprzętów – to główne zasady, jakimi kierujemy się podczas aranżacji tego pomieszczenia. Jednak najistotniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko, a konkretniej – materac. Radzimy, jak dokonać właściwego wyboru materaca do spania, by sen był zdrowy i mocny.

Materac do spania: rodzaje wypełnienia

Zanim zdecydujesz się na zakup materaca, sprawdź, co znajduje się w środku. Wypełnienie (warstwa nośna) materaca decyduje o sprężystości, a tym samym – o komforcie wypoczynku i cenie materaca. W przypadku materaców sprężynowych, zasadą jest to, że im więcej sprężyn na 1m², tym wygodniej. Najtańsze, ale i najmniej wygodne są materace wypełnione sprężynami typu bonell. Dużo większą wygodę zapewniają materace ze sprężynami kieszeniowymi. Nie skrzypią, ale są dość ciężkie. Solidną inwestycją są również materace do łóżka wykonane z pianki termoaktywnej oraz materace lateksowe. Pianka termoelastyczna daje uczucie miękkości, jest dobra dla osób drobnych, dużo leżących oraz małych dzieci, natomiast materace z pianki wysokoelastycznej są twardsze, przez co nadają się lepiej dla cięższych osób. Materace lateksowe są elastyczne, bardzo odporne na odkształcenia i zdrowe – doskonale wpływają na kręgosłup. Lateks naturalny jest najlepszym wyborem dla alergików, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów w materacu. Zapytaj też o inne warstwy materaca – na przykład matę kokosową zwiększającą twardość, końskie włosie, które dobrze odprowadza wilgoć czy ocieplającą wełnę. Kombinacji jest mnóstwo!

Wybieramy materac: zanim zdecydujesz się na zakup

Jaki wybrać materac? Przed udaniem się do kasy warto przeprowadzić prosty test. Połóż się na materacu i sprawdź, jak się pod tobą ugina. Jeśli jesteś w stanie bez trudu wsunąć rękę pod lędźwie, to znaczy, że wybrany przez ciebie materac jest zbyt twardy, a jeśli wciśnięcie w to miejsce ręki wymaga dużego wysiłku – zbyt miękki. Jeśli ręka napotyka lekki opór, znalazłeś najbardziej elastyczny i przyjazny dla twojego kręgosłupa materac. To test subiektywny, ale ważny – często zdarza się, że podany przez producenta stopień twardości materaca niewiele nam mówi. Stref twardości materaca może być 3, 5 lub 7. Oznaczają one jego dopasowanie do budowy człowieka. Najbardziej komfortowe są materace do spania 7-strefowe.