Do niedawna podczas planowania domu rzadko uwzględniano miejsce na ubrania. Efektem były szafy upychane w sypialniach, w holach i na korytarzach. We współcześnie budowanych domach garderoby i szafy przeżywają prawdziwy renesans. Przyszedł czas większej dbałości o stroje, a wraz z nim moda na obszerne, elegancko urządzone garderoby o powierzchni średniego pokoju w bloku.
Jak zaplanować domowe magazyny odzieży, aby uniknąć ścisku w szafach, a jednocześnie zachować zdrowy rozsądek? Według Standardu Muratora® w domu średniej wielkości (około 150 m2) na osobne garderoby należy przeznaczyć nie mniej niż 6 m2, urządzając jedną większą lub dwie mniejsze garderoby.

Wybór szafy i dobranie jej do wnętrza jest bardzo istotny. Miejsca na ubrania prawie zawsze brakuje, bądź nasze szafy są za mało przestronne i ciężko coś w nich znaleźć. Nowoczesna garderoba ma wabić i czarować. Ważne będą dla nas półki i szuflady oraz wielkosc szafy. Garderoba może zaskakiwać kolorem, fakturą ścian, a nawet oświetleniem. Szafy w sam raz dla ciebie

Szafy wolno stojące

Stawia się je w sypialniach, holach i przedpokojach. Nadal mają swoich zwolenników. Pełne uroku stare, przepastne szafy ze skrzypiącymi drzwiami wprowadzają klimat starego domu.

Współczesny rynek oferuje nam tysiące rozwiązań dla zagospodarowania naszej garderoby. Panelowe, segmentowe i szkieletowe rozwiązania „dla wymagających” działają na wyobraźnię. Dlatego decydując się na zakup szafy na wymiar przyłóżmy się do zadania i opracujmy przemyślaną strategię. W jaki sposób? Wystarczy samodzielne określenie kilku funkcji i ulubionych sposobów na ich realizację.

Szafy na wymiar: określamy własne potrzeby

Uzbrojeni w kartkę papieru i dobrze zatemperowany ołówek, usiądźmy w spokoju i uczciwie odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań:

1.    ile mam ubrań, w których naprawdę chodzę (liczbę określić możemy np. w przeliczeniu na standardowej wielkości 2-drzwiową szafę)?
2.    jaka ich objętość wisi na wieszakach, a jaka może leżeć na półkach (przelicznik jak wyżej)?
3.    wygodniej mi korzystać z otwartych półek czy głębokich szuflad?
4.    mam więcej koszul i spodni czy sukienek (wbrew pozorom to ważny czynnik przy projektowaniu miejsca na reling do wieszaków: w zależności od odpowiedzi postawić możemy na: a) jeden dłuższy, klasyczny reling, lub b) dwa krótsze relingi, umieszczone w odległości jeden nad drugim – układ oszczędzający wiele miejsca)?
5.    czy mogłabym / mógłbym wygospodarować miejsce do sezonowego składowania ubrań, np. w walizkach, koszach, kolorowych pudełkach (ubrań zimowych latem i letnich w zimę)?
6.    ile miejsca w obecnej szafie / garderobie mi to zaoszczędzi?

Uzbrojeni w podstawową wiedzę na temat swojej szafy, możemy całkiem profesjonalnie przystąpić do określenia typu szafy na wymiar, jakiej faktycznie potrzebujemy.

Szafy na wymiar: wybór miejsca i materiału

Nie musimy podchodzić do tematu szafy na wymiar dosłownie. Jeżeli warunki przestrzenne lub finansowe nie pozwalają nam na posiadanie skrojonej na miarę, profesjonalnej, drewnianej szafy wnękowej, postarajmy się o atrakcyjny substytut. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szaf materiałowych na aluminiowych stelażach. Czasem nawet ruchomych – na kółkach. Niezwykle funkcjonalne rozwiązanie w niewielkich pomieszczeniach, w których w zależności od potrzeby chwili nadać musimy nową funkcję (materiałowe szafy „na wymiar” odwrócone tyłem, stanowić mogą znakomitą ściankę oddzielającą przestrzenie pomieszczenia, jednocześnie nie będące trwałą zmianą przestrzeni). Będąc zaś szczęśliwym posiadaczem wnęki w mieszkaniu, możemy dać upust fantazji względem zagospodarowania weń szuflad, koszy i półek, a także sposobów montażu relingów.

Szafy na wymiar: triki i sposoby

Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla osób praktycznych i oszczędnych, jest zamówienie szafy na wymiar w postaci aluminiowego stelażu (przytwierdzonego do ściany) i samych tylko drzwi panelowych w wybranej okleinie, montowanych przesuwnie na metalowych szynach. Szafy tego typu lokuje się wzdłuż całej długości wybranej ściany. Decydujemy o jej głębokości, w zależności od dostępnego metrażu pomieszczenia. Oszczędzamy natomiast na obudowie szafy, zamawiając tylko tyle półek, ile faktycznie potrzebujemy. Większość przestrzeni szafy możemy za to zagospodarować wzdłużnym relingiem – jedno lub dwurzędowym. Przy tym wszystkim pamiętajmy jednak, że zawsze najlepsze są najprostrze rozwiązania.

Szafa wbudowana

Jeśli w domu jest wnęka w ścianie, najlepiej zabudować ją półkami i zasłonić drzwiami przesuwnymi lub składanymi. To dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie.

Garderoba

Podstawowy program to niewielkie pomieszczenie wypełnione drążkami i półkami, na których mamy komplet ubrań na co dzień i od święta. Jednak garderoba może mieć też charakter schowka na sezonowe rzeczy, rzadko używany sprzęt sportowy, zapasową pościel, torby i walizki.