Długo można zastanawiać się nad funkcjonalnością i wygodą szafy w sypialni. Tak naprawdę jej obecność bardzo często uzależniona jest od metrażu mieszkaniu.

Sprawdź też: zdjęcia sypialni - GALERIA >>>

Jeśli możemy pozwolić sobie na urządzenie funkcjonalnej garderoby, wówczas dodatkowe miejsce na ubrania w sypialni może okazać się całkowicie zbędne. Jeśli jednak powierzchnia użytkowa mieszkania nie pozwala nam na wydzielenie miejsce garderobianego, wtedy to właśnie sypialnia aspiruje do miejsca, które nada się idealnie na zaaranżowanie „atrapy" garderoby, a raczej zlokalizowania klasycznej szafy na ubrania.

Projekt sypialni z garderobą: hit czy kit?

Planując remont w mieszkaniu i zastanawiając się nad funkcjonalną aranżacją poszczególnych pomieszczeń, zwracamy uwagę przede wszystkim na wydzielenie stref we wnętrzu. Projekt sypialni powinniśmy zacząć od podjęcia decyzji co do samego stylu i wyposażenia wnętrza. Czy zdecydujemy się na styl minimalistyczny, który w sypialni ograniczy się jedynie do wygodnego łóżka i niewielkiej komody? Czy może sypialnia ma pełnić jednocześnie funkcję garderoby, której nie możemy wyodrębnić w żadnym innym wnętrzu? W niewielkich mieszkaniach zazwyczaj stawiamy na opcję drugą. Wówczas musimy podjąć decyzję w kwestii mebli do sypialni. Możemy zdecydować się na szafę do sypialni wolnostojącą lub też wybrać niezwykle popularną szafę wnękową. W swojskich i lekkich aranżacjach pokoju nocnego możemy spotkać się także ze zwykłymi drążkami na ubrania, które mają pełnić funkcję garderoby.

Szafa do sypialni: szeroki wachlarz możliwości

Szafa w sypialni odgrywa rolę szczególną. Jest ona meblem, który musi pomieścić naszą garderobę, jednocześnie stając się eleganckim dopełnieniem nocnego wnętrza. Powinna wpasowywać się w styl i aranżację przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że oprócz wizualnego uroku musi zapewniać nam optymalną ilość miejsca do przechowywania. Obszerna szafa do sypialni może okazać się lepszym rozwiązaniem niż kilka osobnych szafek w różnych pomieszczeniach, ponieważ wbrew pozorom pozwoli nam na oszczędzenie miejsca. Niewątpliwą zaletą pojemnej szafy w sypialni jest także skupienie i posegregowanie ubrań w jednym miejscu, co oznacza, że już nigdy nie będziemy biegać od szafy do szafy w poszukiwaniu ulubionej bluzki. Świetnym rozwiązaniem w kwestii zabudowy do sypialni jest szafa wykonana pod wymiar. Szeroki wybór frontów i ogrom możliwości pozwoli nam na skomponowanie szafy idealnej, która nie będzie topornym elementem w sypialnym wnętrzu, a jedynie lekkim i zgrabnym jego dopełnieniem. Warto wybrać także szafę z lustrem, które w przypadku garderoby (czy to też z prawdziwego zdarzenia czy tej zaaranżowanej w sypialni) jest pomysłowym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Garderoba w minimalistycznej sypialni: jak to ograć?

A co w sytuacji kiedy marzy nam się sypialnia w stylu minimalistycznym, z absolutnym minimum w wyposażeniu, jednak szafa okazuje się w niej obowiązkiem. Nie możemy pozwolić sobie na zaaranżowanie garderoby z prawdziwego zdarzenia i wybór pada właśnie na sypialnię. Wówczas pamiętajmy o jednej złotej zasadzie: im większa, im bardziej jednolita szafa do sypialni, tym mniejszą zwraca na siebie uwagę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim jednolite, gładkie fronty, brak uchwytów i ozdobnych ram. Wówczas, nawet jeśli zdecydujemy się na zabudowę całej ściany, nie będzie ona przytłaczała wnętrza, a sprawi wrażenie jednolitej płaszczyzny, nadającej wnętrzu lekkości.