Pościel flanelowa: właściwości, zalety, wady

2019-12-30 11:56

Tkaniny flanelowe mają szerokie zastosowanie w aranżacji pomieszczeń. Obok funkcji estetycznych (dekorowania i ocieplania wnętrza) mają również praktyczne zastosowanie – działają dźwiękochłonnie, tłumią odbijające się hałasy. Oddziałują również sensorycznie – miękka tkanina flanelowa może otulać do snu i działać kojąco na zmysły. Tkaniny flanelowe są przyjemne w dotyku i sprawiają wrażenie ciepłych. Zapewniają komfort termiczny, są stosunkowo wytrzymałe oraz ciekawe estetycznie. Nic więc dziwnego, że w sposób szczególny znalazły swoje zastosowanie w sypialni. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji piżam i pościeli flanelowej.

Pościel flanelowa
Autor: i-posciel.pl Pościel flanelowa zimowa marki Darymex

Spis treści

  1. Flanela na pościel
  2. Pościel flanelowa – trendy, wzory i kolory
  3. Pościel flanela – uszyj ją sam
  4. Certyfikowana pościel z flaneli

Flanela na pościel

Flanela to miękka tkanina bawełniana albo wełniana pokryta lekkim mieszkiem. Ma okrywę runową, czyli włókienną, uzyskiwaną poprzez drapanie i strzyżenie jej powierzchni. Wyprodukowana z niej odzież (na przykład flanelowe koszule, garnitury z flaneli) charakteryzuje się nieco mniejszym stopniem formalności. Jest jednak miękka i przyjemna w dotyku, podobnie jak pościel flanelowa. Etymologia terminu „flanela” pochodzi od walijskiego „gwalen” oznaczającego coś wykonanego z wełny. Walia jest uznawana za ojczyznę tej miękkiej tkaniny. Nawet współcześnie państwo to zamieszkuje 3 miliony osób oraz 11 milionów owiec, których wełna służy do produkcji tkanin. Obok flaneli wełnianej, z lekką okrywą włosową, której gramatura zależy od grubości przędzy, występuje również flanela bawełniana, która w pewien sposób imituje wełnianą.

Pościel flanelowa – trendy, wzory i kolory

Pościele flanelowe kojarzone są głównie jako ciepłe poszewki na kołdry i poduszki przeznaczone do wykorzystania w chłodniejszym okresie – jesienno-zimowym. Dostępne są w szerokiej ofercie wzorów geometrycznych (kratka, pasy), floralnych (kwiaty) oraz różnego rodzaju modnych printów – zwierzęcych cętek, liter, powtarzalnych dekorów. W palecie barwnej nadal dominuje tendencja achromatyczna. Pościele flanelowe w odcieniach ciepłej szarości i kremowej bieli są charakterystycznym elementem aranżacji sypialni w stylu skandynawskim oraz zgodnej z duńskim trendem hygge.

Pościel flanelowa
Autor: mat. prasowe Bonami.pl Pościel flanelowa Magnolie

Pościel flanela – uszyj ją sam

Chociaż większość użytkowników wybiera gotowe komplety pościeli, istnieje możliwość uszycia pościeli z wybranej przez nas tkaniny flanelowej, dostępnej w sprzedaży internetowej lub zakupionej w sklepach stacjonarnych z tkaninami. Materiał oferowany jest na metry, jedno- lub dwustronnie drapany i mechaty. To, ile tkaniny flanelowej jest potrzebne do uszycia pościeli, może zależeć od wielkości i pasowania wzoru. Przeskalowany i dominujący wzór na pościeli wymaga większej ilości tkaniny. Na uszycie pościeli standardowej wielkości: kołdry o wymiarach 150x200 cm oraz poszewki na poduszkę 70x80 cm, zużyjemy około 9 metrów bieżących tkaniny. Planując rozmieszczenie szwów oraz zapięcia na zamek błyskawiczny lub guziki, powinniśmy zakupić 10-procentowy zapas tkaniny.

..  Pościel z kory: właściwości, zalety, wady >>>

Pościel świąteczna
Autor: karo.waw.pl Flanelowa pościel świąteczna Winterextrav marki DecoKing

Certyfikowana pościel z flaneli

Pościel z flaneli ma wiele zalet, jednak podczas prania tkanina może się skurczyć albo zmechacić. Wspomniane uszkodzenia nie powinny nastąpić wówczas, gdy wybieramy pościel z wysokogatunkowej flaneli bawełnianej lub wełnianej. Dodatkowo wysoką jakość produktów tekstylnych dla domu gwarantuje certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Jest on przyznawany przez stowarzyszenie International Association for Research and Testing in the Field of Textile Ecology z siedzibą w Szwajcarii. Organizacja powstała na skutek idei i wspólnego projektu niemieckiego instytutu Hohenstein oraz austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI z 1992 roku. Produkty tekstylne, które otrzymały certyfikat Oeko-Tex Standard 100, zostały przebadane na obecność 100 najbardziej szkodliwych substancji, które mogą zagrażać konsumentom. Certyfikat przyznawany jest w czterech klasach. Klasa I dotyczy między innymi pościeli (również flanelowej) dla dzieci, klasa II to wyroby włókiennicze, których duża część powierzchni ma kontakt ze skórą (jak pozostała flanelowa pościel).

..  Wybieramy pościel dla dzieci >>>