Materace dla alergików – które są najlepsze? Wybieramy materac hipoalergiczny

2020-12-18 12:19

Materace dla alergików wykonane są ze specjalnych materiałów, które hamują rozwój roztoczy, pleśni i bakterii. Z ich właściwości korzystają nie tylko osoby uczulone na kurz, ale również dzieci, które są najbardziej narażone na szkodliwe alergeny. Jak wybrać najlepszy materac dla alergika? Z czego powinien być wykonany taki materac? Jak o niego dbać?

Spis treści

  1. Jakich materacy unikać będąc alergikiem?
  2. Wybieramy materace dla alergików. O czym warto wiedzieć?
  3. Jak zapewnić sobie zdrowy sen będąc alergikiem?
  4. Zainspiruj się! Urządzamy sypialnię marzeń

Jakich materacy unikać będąc alergikiem?

Nasze ciała wydzielają ciepło i wilgoć, które wchłaniane są przez materace. Jeżeli materac nie jest przystosowany do przyjmowania oraz oddawania ciepła i wilgoci, ani nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a w dodatku przyciąga kurz – będzie świetnym domem dla pleśni, grzybów, bakterii i roztoczy. Według badaczy 1g kurzu zawiera w sobie aż 10 tysięcy roztoczy i aż 30 różnych alergenów. To dlatego materace dla alergików są najlepszym wyjściem dla osób zmagających się z uczuleniem na kurz i roztocza.

Od jakich materacy alergicy powinni się trzymać z daleka? Najgorszym materacem dla alergika jest ten wykonany z materiałów pochodzenia naturalnego, jak na przykład z wełny, trawy morskiej, końskiego włosia czy łusek gryki. Dlaczego? Po pierwsze, materiały takie jak wełna same w sobie uczulają. Po drugie materiały naturalne nie są przystosowane do przyjmowania i oddawania ciepła lub wilgoci. W materacach wypełnionych tego typu materiałem bardzo szybko pojawia się kurz, a więc i roztocza, grzyby, bakterie. Podobnie jak w materacach sprężynowych, tak i w modelach wypełnionych naturalnymi materiałami jest wiele pustego miejsca, które sprzyja osiadaniu kurzu, tworzeniu się pleśni itd. Wyjątkiem jest materac z wkładką z włókna kokosowego, który zyskał spore grono zwolenników. Podobnie jak bawełna, która doskonale sprawdza się jako materiał pokrowca materaca. Jednym z syntetycznych materacy, których powinni unikać alergicy, są materace wykonane z najtańszej gąbki – szybko chłoną wilgoć, która nie ma ujścia, więc w środku tworzy się pleśń.

Wybieramy materace dla alergików. O czym warto wiedzieć?

Skoro wiemy już, czego osoby uczulone powinny unikać, czas dowiedzieć się, jakie są najlepsze materace dla alergików i z czego są wykonane. Dobre materace dla alergików wytwarza się z materiałów syntetycznych, hipoalergicznych. Materac dla osób z alergią powinien mieć zwartą strukturę, ponieważ wolne przestrzenie w środku materaca sprzyjają osiadaniu kurzu i zadomawianiu się roztoczy. Materace dla alergików wykonane są z nieuczulających materiałów, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się bakterii i grzybów.

Najlepsze materace dla alergików wykonane są z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej, a także lateksu. Pianki przyjmują i oddają wilgoć, a także zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. Ponadto, dostosowują się do kształtu ciała użytkownika, podtrzymują kręgosłup i często mają w sobie substancje bakteriobójcze, które zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Materace lateksowe są droższe, ale uważa się je za najskuteczniejsze w walce z kurzem, roztoczami i grzybami. Lateksowe materace dla alergików nie wchłaniają potu, kurzu ani martwego naskórka. Doskonale odprowadzają wilgoć i ciepło, hamują rozwój grzybów, bakterii i roztoczy, a także zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Niektóre materace dla alergików mają w sobie wkładkę kokosową, najczęściej jest ona pokryta warstwą lateksu. Wkładka kokosowa dobrze przyjmuje i oddaje wilgoć, a także zapewnia odpowiednią twardość materaca, dlatego sprawdza się idealnie dla alergików, którzy lubią materace o wyższym poziomie twardości. Nie tylko materiał, z którego wykonany jest materac, ma znaczenie. Równie ważny jest pokrowiec, którym materac jest obleczony. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy pokrowiec na materac można zdejmować i prać. Najlepszy jest pokrowiec membranowy, ponieważ zapobiega nadmiernemu przenikaniu wilgoci do wnętrza materaca. Pokrowiec na materac warto prać co kilka miesięcy w 60 stopniach (tak wysoka temperatura zabija roztocza i bakterie). Pokrowiec na materac można również dezynfekować, rozsypując na jego powierzchni sodę oczyszczoną i po godzinie odkurzając go. Ponieważ materace i kołdry są ulubionymi miejscami dla roztoczy, warto zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz z lampą UV, który zabija aż 99% roztoczy.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen będąc alergikiem?

Materace dla alergików to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie komfortowego, zdrowego snu bez roztoczy i bakterii. Oprócz materaca warto jednak zadbać o dobór odpowiedniej kołdry i poduszki, najlepiej, by były wykonane z hipoalergicznych materiałów (jak na przykład silikonowy granulat). Alergicy powinni częściej niż inni zmieniać pościel, najlepiej dwa razy w miesiącu. Dobrym pomysłem po przebudzeniu jest przewietrzenie pokoju i powstrzymanie się od ścielenia łóżka, chociaż na godzinę. Warto również odwracać materac na drugą stronę co kilka miesięcy i co 7 lat całkowicie wymienić materac na nowy.

Zainspiruj się! Urządzamy sypialnię marzeń

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany